şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiç anlam veremediğim bir gerçekliktir.
  yeni çevresel koşullar yeni türler demek. eğer insan türünün atası okyanusta oksijeni az bir bölgede yaşama zorlandığı için akciğer benzeri bir form geliştirerek karaya çıktıysa küresel ısınmayla artık bir sonraki türe sahneyi bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.
  umarım küresel ısınmayı durdurmaya çalışarak oluşacak yeni türlerin geleceği ile oynadığınızın farkındasınızdır.
 • vücudunu 15 parçaya ayıralım ve her parçadan yeni insanlar oluşmasını bekleyelim...
 • küresel ısınmanın türlerin olası adaptasyon sürecinden çok daha hızlı gerçekleşiyor olmasındandır.
 • dünyalı; sadece dünyada yaşayan ve an itibari ile başka yerde yaşamı mümkün olmayan ve dünyanın değerlerinin değişmesi ile yeni türler oluşabilme şansı olan canlılar. (tanim)
  ınsan; diğer canlılardan farklı olarak farkındalığın farkında olan, türüne engel olacak tehlikeleri anlayan ve ortadan kaldırabilen, imkanlar yaratarak dünya dışında yaşayabilen. (tanim)

  soru; dünyalı mısın? ınsan mısın?

  benim tanımıma göre insan değilsin, dünyalisin. hatvan veya bitkiden bir farkın yok.

  keşke insan olabilsen, çok güzel bir duygudur.
 • şayet küresel ısınma doğanın kendi bildiği şekliyle gerçekleşiyor olsaydı doğru olabilirdi ama sanayi toplumuna dönüşen, karbondioksit bağımlısı toplumların, ozon tabakasına verdiği zarar, katledilen ormanlar, ağaçlar, doğal tahribat, yapboz misali daha fazla kar için değiştirilen genetik, bilim dışı sadece para ve daha fazla kazanç amacıyla silah sanayisi için yapılan deneyler, nükleer ve kimyasal bombalar, nesli tükenmek üzere olan hayvanların inatla avlanması, öldürülmesi ve sürekli sömürülen dünya kaynakları sonrası oluşan bir küresel ısınmanın sonucu ortaya çıkması muhtemel tür, bana biraz genetiği değiştirilmiş organizmalara benzeyen, mutasyon varlıklar gibi geliyor. elbette uzmanı değilim, bildiğim şeyler genel-kültür seviyesini geçmez fakat ben bile bu eksik bilgim ile küresel ısınmanın geri dönüşü olmayacak zararlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum. elbette yaşam her koşulda devam edecektir. fakat tahmin ediyorum ki dünya üzerinde gerçekleşmesi muhtemel bir felaketin bozduğu denge, ilk önce insanı yok edecektir.
 • evrim inanç değil ki inanılsın. bilimsel bir teoriyi bilirsin ya da bilmezsin bu durum o teorinin varlığını etkilemez.