şükela:  tümü | bugün
  • sözlüğü gezdigimde tespit ettigim bir durum. kendilerini süper zeka olarak zanneden evrimcilerin, defalarca çürütülmelerine ragmen yine de inatla evrimi savunuyorlar. yetmiyormus gibi birde inanmayanlari hor görüp hatta kufur ediyorlar.

bence evrimciler akıllarina göre degil nefislerine göre hareket ediyorlar.

(bkz: ateistlerin bakar kör olmaları)

yeter lan, birakin artik insanlari asagilamayi.

edit: bu kadar yazı geldikten sonra ilave etmek istediğim hususlar var

1. bazıları demiş ki "bilimde inanmak yoktur ki zaten bilim yanlışlanabilir". ee peki madem bilim yanlışlanabilirse, böyle bir ihtimal varsa o zaman benim bugün evrim teorisine inanmamamı çok görüyorsunuz?
    evrim 20 30 yıl sonra yanlışlanacak, ben inanıyorum demenin neresi cahillik arkadas? bir tek akıllı siz misiniz? sürekli dindar anadolu insanına "çomar" diyerek aşağılamak nedir?

2. evet bu iddiamın hala arkasındayım zira evrim teorisinde tesadüflere yer verilmiş (bazıları kör saatçiyi örnek göstermiş).
    soruyorum size düşünebilen bir varlık olan insanın varlığı kör bir tesadüf müdür? kâinatta var olan matematik de mi bir tesadüftür? dünyanın nizami olarak 365 gün 6 saat boyunca güneşin etrafında dönmesi ve kendi etrafında 24 saat dönmesi. bunların yanında kutuplarda yılın 6 ay gece 6 gündüz yaşanması ve ekvator bölgesinde her gün 12 saat gece ve 12 saat gündüz yaşanması mükemmel bir uyum değil midir? bu iş tesadüfe bırakılsa böyle şaşmaz bir matematik ile saat gibi tıkır tıkır, sanki ayarlanmış gibi nasıl işleyebilir?
  • böyle bir şey salakçadır. asıl evrime inananları cahil olarak görmek gerekir.

bilimsel bilgiler, bilinirler.

onlara inanmak olmaz.

(bkz: inanmak istemiyorum bilmek istiyorum)
  • haklı söylemdir yerine göre. bu cahilliğin ilacı olarak eğitimi öne sürmekte ayrı bi cahillik örneğidir. bilim adamı olduğunu söyleyen bazı kişilerce bile evrim'in olmadığı düşüncesi benimsenmektedir. insan bedeninin sanal ortama aktarılması yönünde çalışarak sonsuz yaşamı ve ruh kavramının olmadığını kanıtlamaya çalışan bir kişi ''gökten koyun indiği'' gibi hikayelere mantıklı bakabiliyor.

bazı din adamları ise evrimin olduğunu ama her şeyin başında tanrının evrimi de bilerek yarattığına inanıyorlar. onlara göre bilim ve evrim tanrının isteğiyle insanlara aktarılıyor ve insanın anlaması sağlanıyormuş. çok ilginç bir güruh ise evrime inanarak zaten kuranda bilimin bulacağı her cevabın olduğuna inanıyor.

cehaletin de çeşitleri var anlaşılan, cehalet temelde bir şeye inanan yada inanmayan olarak derecelendirilemez. cehalet evrim yada başka bir tanımla değil de ilerlemede sınırsız bir kafa yapısıyla ölçülebilir. herhangi bir şeye tamamen doğru olarak yaklaşmak cehaletin en büyük göstergesidir. son 20 yılda fizik kralları tamamen değişiyor, yer çekimi kanunu da dahil yetersiz ve geçersiz kalmaya başladığı halde evrim e yada yaradılış a sabit inanmak cehalettir. evrimin varsaydığı tezler doğrudur ve önceki görüşleri tamamen çürüterek hikaye, mitoloji, masal konumuna sokmuştur. evrim kavramı 100 yıldır kendini yalanlayaarak daha sağlam bir şekilde ortaya tekrar tekrar çıkmıştır. bir evrim kavramına tamamen inanmak cahilliktir, kaldı ki diğer dini yada sosyal masallara inanmak cehaletten de ötedir. adem ile havva ya inanmakla zeus ve hera ya inanmak arasında k tek fark zamanlamadır.
  • evrim, biyolojide canlıların değişimi konusunda günümüzde bilim insanları tarafından doğru kabul edilen bir bilimsel teoridir.

tüm bilim içeren konularda olduğu gibi kesin doğru olduğunu iddia etmek veya bu teoriye "inanmak" aptalcadır. bilim yanlışlığı gösterilebilen bir konudur. bilimsel teoriler her gün kendini test ederler. yanlış, eksik, hatalı olan bölümler ayıklanır. düzeltmelerin çoğu küçük ölçekli olsa da bazen majör değişiklikler yapılabilir.

evrim teorisinin geneli veya bir bölümü ile ilgili bir sorununuz varsa evrim teorisinin yanlış olduğu tarafları gösterir, daha doğru olduğuna inandığınız kendi teorinizi ortaya koyar ve gözlemlerle bunun doğruluğunu sınamaya kalkarsınız. bu konuda bilimsel bir makale yazıp nature dergisine gönderirsiniz. kabul edilirse evrim teorisi çöpe atılmış olur.

sizin dinli-dindar olarak canlıların gelişimi hakkındaki teoriniz ne allahaşkına bir yazar mısınız?

ek: bu arada "inanmak" kelimesine takılmazsak, evrim dahil güncel bilimin herhangi bir konusunu reddeden iki grup kişi vardır:

- dahiler. büyük resmi görmüştür. bilimin o konusu ile ilgili daha gelişmiş bir hipotezi vardır ve yaptığı gözlemler gerçeğe eski teoriden daha fazla uyuyordur.
    örneğin einstein. newton mekaniğini çöpe atmış, görecelik kuramına göre yeni mekanik denklemleri ortaya koymuştur. yapılan gözlemler de einstein'ın teorisine birebir uymuş, newton mekaniği tarih olmuştur.

- cahiller. evet yukarıdaki haricinde bilimsel bir teorinin doğru olmadığını düşünenlere böyle diyebiliriz.

debe editi: konu hakkında derli toplu bilgi için
    http://www.evrimianlamak.org/e/ana_sayfa

ek2: sarajevo fatihi'nin mesajı üzerine;
    "newton mekaniğinin bir kısmını çöpe attı" demek daha doğru olur herhalde.
  • bilim görünce kafasını öte yana çeviren insanlar için yapılan, doğru olması muhtemel tasnif.
  • açıkçası evrime inanmayanları (ki bilimsel verilere inanmamak nasıl bir şey onu da anlamıyorum ya neyse hadi inanmamak olsun) cahil olarak gördüğüm gibi aynı zamanda onları evrimsel bir adaptasyonun (inanmak ve bu sayede diğer inananlarla grup halinde yaşayabilmek) çok tehlikeli bir yan etkisinden muzdarip olarak görüyorum.
  • ateistin yobazı oluyorlar
  • "dünyada şu an adem ve havva hikayesine inanan zeki bir erkek veya kadın kaldı mı?
    eğer ona inanan birini bulursanız kafasına hafifçe vurarak tıklatın,
    bir yankı duyacaksınız...
    kiralık boş bir oda var."

(bkz: robert green ingersoll)
  • niye ille bir şeye inanmak zorunda hissediyorsunuz ki. evrim bilimsel bir teoridir. bilimsel teorileri bilgi ve zekanızla kabul edersiniz veya etmezsiniz. bir yaptırımı yok bunun. din değil, söylenti değil, dedikodu değil, iddia değil.

bilimin inançla alakası yok. inancın bilimle alakası olması lazım. tersten gidiyorsunuz kafanız karışıyor.