şükela:  tümü | bugün
  • 2 gündür kafamı kurcalayan çelişki

madem evrim teorisine "inanmıyorum" diyosunuz , o zaman corona virüsünün varlığına da "inanmayın" amk. corona da başka bi virüsün evrim geçirmiş hali neticede, evrim yoksa corona'da yoktur. niye tırsıyosunuz?

edit: "evrim yok mutasyon var" ne demekse artık. zam değil fiyat güncellemesi amk
  • evrime inanmıyorum.
    corona virüsünün evrim geçirdiğine falan da inanmıyorum.
    işinize gelmeyince evrim milyonlarca yıl süren bir süreçtir diyorsunuz ama işinize gelince 3 yıl önceki virüsün değişimini evrim olarak kabul edebiliyorsunuz!
    hani lan canlıların evrimi için milyonlarca yıla ihtiyaç vardı?
    o zaman 3 yıl kullanılmayan organların hemen evrim
    geçirmesi lazım.
    tamam! sizin beyinler evrim geçirip körelmiş olabilir ama bu tek başına evrimi kanıtlamaz!

bu virüsün, evrim falan geçirmediğini, çinliler tarafından yapıldığını ve aynı çernobil gibi bir kaza sonucu wuhan denen yere, oradan da bütün dünyaya yayıldığını düşünüyorum.
    çinliler, kimbilir bu virüsü ne boktan bir amaca hizmet için üretmeye çalışıyorlardı ama ellerinde patladı.
    beter olsun şerefsizler!
  • 3. göstermiştir ki evrime inanmayanlar komplo teorilerine inanıyorlar. ama onun içinde bile bilim olduğunu görmüyorlar.

öncelikle evrim gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam eden bir süreç. bu da evrim için gereken net bir zaman aralığı olmadığını gösterir. her bir organizmanın evrimi içinde bulunduğu koşullara göre değişiklik gösterir. yani bir virüs birkaç yılda evrime uğrayabilir. hatta bunun en güzel örneği griptir. çok hızlı mutasyona uğrar ve eski aşılar yetersiz kalır. bu nedenle her yıl yeni grip aşısı görürüz.

vasayım yapalım ki virüsü çinliler üretmiş ve bir hata sonucu bu durum ortaya çıkmış olsun. henüz laboratuvar ortamında yoktan var edilmiş bir şey yoktur. varsa makale olarak gönderin bakalım. yani bu da demektir ki corona virüsü laboratuvar ortamında yapay ve bilinçli şekilde evrimleştirilmiştir.

dayandığınız komplo teorisine inanmanız demek de evrime inanmanız demek. garip.

edit: mutasyon ile evrim birbirinden farklı kavramlardır. buna takılanlar olmuş fakat mutasyon evrimin temelinde vardır. uzun uzun anlatacak yeterlilikte değilim ama anlatanlar var buyrun
    kaynağın evrim ağacı olduğunu söyleyeyim ama üşenmeyip kaynakçalarını bulup okumak hatta konu hakkında daha fazla araştırma yapmak sizin elinizde.
  • virüsler tabiki evrim mutasyon geçirecek sende evrim geçiryosun her gün mikroskobik düzeyde
    ben evrime kısmen inanıyorum ama maymundan geldiğimi reddediyorum bana eski mağra insanlaraından iyi bir kanit bulsunlar gerçekten maymunla insan arasındaki o türü ya da kara çıkan bacaklı ilk balığı o zaman bakarız (bkz: kayıp halka)

edit: cahil falan hakaret etmişler ayıp denen bir şey var insanlara hakaret etmeyin lütfen bende yazdığım dumkof lafinı sildim hoş seyler değil bunlar bende o arkadâstan ozur dilerim
    dini hasasiyetin yoksa oku demişin boş zamanım olursa okumaktan mutluluk duyarım ama olay şu maymun oldugumuzu ya da maymundan evrildiğim fikririne hoş bakmıyorum bunun kesinlikle başka bir açıklaması olmali evet yaratıcınin olduğuna inaniyorum dini hasasiyetlerim var ama bu farklı bakış açılarına ılımlı bakmadığım anlamına gelmez
  • virüsler aslında tam olarak canlı varlıklar olarak kabul edilmemektedir. virüslerin kökeninin cansızlıktan canlılığa geçiş (abiyogenez) örneği olduğu düşünülmektedir.
    çünkü virüsler bir varlığın canlı kabul edilebilmesi için gereken 7 maddenin hepsini sağlayamamaktadır.
    bunlar;
    uyarana tepki gösterme
    üreme
    büyüme ve gelişme
    iç dengeyi koruma
    belli bir organizasyona sahip olma
    metabolik faaliyetleri gerçekleştirme ve enerji üretme
    adapte olabilme.

mesela bir demir, oksijenle birleşince pas olur.
    ancak hücredeki şekerle birleşince enerjiye dönüşür ve insana can verir. buradan oksijen canlıdır sonucunu çıkaramayız. virüsler de böyledir. bulunduğu ortama verdikleri tepkiler, onların canlı olduğunu göstermez.
    dolayısı ile virüslerin evrim geçirmesinden ziyade tepkimelerindeki değişikliklerden söz edilebilir.
  • dünyanın da yuvarlak olduğu pisagor tarafından 500 lü yıllarda söylensede 1000 yıl sonra kesinleşti. yani evrime inanmaları için bir 800-900 yıl kaldı erken daha.
  • iyi de evrime inanmayan insan zaten bilimden pek anlamıyor demektir. bağlantı kurabileceğini düşünmek sizin düşüncesizliğiniz. onun haricinde bu evrim genelde tanrı ile ilişkilendirildiği için insanlar konuşmuyor, uzak duruyor, öğrenmiyor tıpkı felsefe gibi. ama felsefeye baktığınızda tanrı inancı olmayan çok az filozof görürsün. nitekim evrimi görüp (inanıp demiyorum bakın, çünkü evrim bir teori. bilimsel bir alt yapısı var. inanç işi değil. o yüzden siz bu başlığı bir daha düşünün) hala tanrıya inanabiliriz. şimdi söyleyin bu başlık olmuş mu?
  • bir canlıdaki genler ne kadar azsa, yani canlı ne kadar basitse o kadar hızlı evrimleşir. virüsler bizim gibi canlılardan 1000 kat, bakterilerde 100 kat daha hızlı evrimleşir. bu nedenledir ki hayvanlarda hastalığa neden olan bazı virüsler zamanla insanlara da bulaşır hale gelebilmişlerdir. aıds 1970'lerin sonunda maymunlarda görünen bir hastalık iken evrim nedeniyle insanlara bulaşabilen bir form almıştır. evrim kompleks canlılarda bugünden yarına gözlemlenebilecek birşey değildir. ama basit canlılardaki sürece hepimiz şahit oluyoruz. "evrim devam ediyorsa maymunlar neden insana dönüşmüyor hala" diye aptal aptal sorular sormayın. ayrıca insanlar maymunlardan evrimleşmemiştir. doğrusu insanlarla maymunların insana ve maymuna benzeyen (genetik olarak) ortak bir atadan evrimleşmesidir.
    aşağıya ülkelerin evrim teorisine olan inanç oranlarını bırakıyorum:
    evrim teorisine olan inanç:

1- isveç %68
    2- almanya %65
    3- çin %64
    4- belçika %61
    5- japonya %60
    6- fransa %55
    7- ingiltere %55
    8- macaristan %55
    9- ispanya %53
    10- avustralya %51