şükela:  tümü | bugün
 • karşıt fikrin gözüyle izlerken, keşke açık açık iktidara geçirmeselerdi dedim içimden. böyle fazla agresif sanki. ancak güzel video en nihayetinde. devamı gelsin, gelmeli.
 • kimse kusura bakmasın ama, yıllardır "evrimi anlatmak için kıçını yırtan ben" bile buz gibi oldum videoyu izlerken. evrim olgusunu alıp, kaba bir siyasal yapının üzerine oturtup, doğrudan dinin karşısına koymak için gerçekten çok ahmak olmak gerekir.

  ben bu videoda ve kampanyada türkiyedeki sol (ve kendini ilerici sanan) düşüncenin ahmaklığını bir kez daha gördüm.

  dedim ya, kimse kusura bakmasın...
 • "yuvanıza dönün paneli" 4 mart darıca hayvanat bahçesi.
 • kendini büyüsel düşünüşün temsilcisi, bilimsel düşünüş ve rasyonalizmin düşmanı konumuna getiren bir iktidar söz konusuyken, aklın savunucularının, kendilerini olması gerektiği gibi bu iktidarın karşısına koymasını, bu işi çoktan siyaset sahnesine getirmiş olan muktedirin karşısında, aynı eksende cevap vermeyi hata addeden korkakların varlığını bize göstermiş videodur.

  bu mesele bir siyaset meselesidir, çünkü bu mesele siyasi bir mesele haline çoktan sokulmuştur. bu meseleyi siyasi hale getirenler, bu videoda konuşan insanlar değillerdir. bu tartışmada siyasetten kaçınmak, korkaklıktır. baskı aletini elinde tutan muktedirin karşısında, kaçak güreşerek yenilgiyi baştan kabul etmektir. dolayısıyla, bu video, bu koşullarda, tam da olması gereken videodur. katılan sanatçıların ağzına sağlık.

  ha aynı eleştiriyi karşıt görüşten gelip getirenlere de bir diyeceğim var, biraz daha amiyane olacak, kusura bakmayın: senin anan güzel mi? beyzademin marifetmiş gibi kullandığı silahı, ben kullanmayacakmışım, niye, adil olmuyormuş. siktir lan!
 • şu çağda, normal koşullar altında söylenmesi "dünya'nın güneş etrafında döndüğünü savunuyorum" demek kadar saçma olan cümle.

  yazık ki normal koşullar altında yaşamıyoruz.
 • hani tayyip erdoğan diyor ya biz chp'den ve kemal kılıçdaroğlu'ndan çok memnunuz diye. işte evrim karşıtı olan kişiler de bu tip videoları izleyince aynı duygulara kapılırlar.

  kıyıda köşede kalmış, ortaokul terk tiyatrocuların, çengelköy'ün ara sokaklarında gece yarıları dizi çekerken pis kamyonetlerde bir yandan ısınmak için çay içip bir yandan da geyik yaparken "biz neden evrim konusunda bir şey yapıp ünümüze ün katmıyoruz" diye bir cin fikir üretmeleri sonucunda ortaya çıkmışa benziyor. işin trajikomik yönü ne kafaları çalışıyor, ne bilgileri var, ne bilimden anlıyorlar, ne de evrim teorisinin kapsamının ve iddiasının bilincindeler.

  çok güzel, aynen devam etsinler.
 • bilimden anladığını sanan gerizekalılar tarafından eleştirilen video. sorsan bilim bu gerizekalılar için "kuran'da yazıyor"dan ibarettir
 • bilim insanlarının en büyük sıkıntılarından biri sanırım; bilimsel olguları din ve siyasetle harmanlamaktan kaçınmaya çalışırken, kendini her seferinde bunların kucağında bulmak. şahsım adına; evrim gibi bilimsel gerçekleri dini referans alan temelsiz argümanlarla perdelemeye çalışmak ile, bilimi alıp insanların inançlarını yanlışlamak için kullanmayı içime sindiremiyorum. çünkü her iki yapılanı da ahlak dışı buluyorum.

  buna ister korkaklık, isterseniz bilim etiği deyin... tanıtım videosundaki evrimi inancın yerine koyma yaklaşımı belki farklı coğrafyalarda olumlu sonuçlar sağlayabilir fakat, bu yaklaşım türkiye'de tökezlemeye mahkum. şimdiye kadar böyleydi, uzunca bir süre de böyle olacak.

  yobaz dediğimiz dincinin bile "aydığı", bilim dışı saçmalıklarını "club" ortamında vur patlasın çal oynasın yaydığı, yani kısaca "evrim geçirdiği" bir topluma; bilimi hala 50 yıl önceki argümanlarla, inanç karşıtlığı ve siyasal sosla sunmaya kalkışmak benim gözümde hala ahmaklık...

  evet, belki bilimsel düşünceye az da olsa katkısı olur düşüncesiyle orada burada destekleyeceğim bu oluşumu. fakat 20 yıl sonra da aynı sıkıntılı tartışmayı yaşamamak için bu şerhi koymak durumundayım.
 • videosunda savunulan tüm fikirlere tamamen katılıyorum. yalnız bir noktaya takıldım: bu "evrimi savunma" fikri. hani evrimi savunmak yerçekimini savunmak gibi birşey. yani o fikre karşı, bu fikri savunmuyorsunuz. evrim diye bir gerçek/fenomen var. olay bunun varlığını kabul etmemenin komik derecede aptalca olması. tabi iktidar da kendi çıkarları için bunu kullanıyor; malesef böyle acı bir durum var. o yüzden tepkinin iktidara yönelik olması gayet doğal.

  evrimi bir düşünce akımıymış gibi savunmaya çalışmak, onun varlığını reddetmeyi de haklı gösterebilir. ben ondan korkuyorum.
 • yahu bundan daha açık bir anlatım olabilir mi? yok din karşıtlığıymış da, yok örgütlenme ve eylem lafıymış da. kardeşim evrim zaten savunulacak değil bilinen birşey. acı olan bunun bu şekilde ifade edilmek zorunda olunması. ulan evrim zaten kendiliğinden dinle çelişen bir olgu. tabi ki din karşıtlığını içerir. kuranda evrim var da biz mi göremedik? güzel yapmışlar ama evrimi savunuyorum değil, evrimi tanıyorum, biliyorum falan denseydi daha güzel olurdu.