şükela:  tümü | bugün
 • darwin'in iddiası. ortadoğu toplumlarını yani o devrin osmanlısını evrimsel açıdan geri kalmış olarak değerlendirmiştir kendisi.

  bütün bu geri kalmışlığın, cehaletin, yobazlığın ve şiddet eğiliminin altında bu yatıyor olmalı.
 • hassiktir
 • ülkede ölümün bini bir para olduğu için doğal seçilim konusunda gayet başarılıyız bence. doğum oranı yüksek, terör, doğal afet gibi sebeplerden ötürü ölüm oranı da yüksek. hayata tutunabilenin hayatta kaldığı bir toplumda doğal seçilim konusunda avrupa ülkelerinden daha iyi olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. zaten avrupa'ya, amerika'ya ve hatta uzak doğu'ya göç etmiş türkler sayesinde görebiliriz ki her iklim şartına, coğrafyaya uyum sağlayabilecek kadar da başarılıyız. zira avrupa'da (özellikle almanya) sokağa çıktığınızda şaşırtıcı olan türk olana değil, avrupalı bir insana rastlamak.

  gelelim seksüel seçilime. o konuda, üzgünüm dostlar, avrupa gayet ileride. güzel gızların güzel oğlanlarla gönül rahatlığıyla oynaşabildiği, sevişebildiği topraklarla türkiye gibi cinsel açlık sınırının asgari maaşı aştığı bir yeri karşılaştırdığımızda fark edebiliriz bu durumu. üstelik kadının erkeğe, erkeğin de kadına olan bakışı bu durumun önümüzdeki yıllarda da değişmeyeceğinin göstergesi. okumuş insan oranının ortalamanın üstünde olduğu bu sözlükte bile kadını ve erkeği aşağılayan bu kadar başlık varken ben hala bu insanların nasıl olur da hemcinsiyle sevişmediğini anlayamıyorum. hayır, madem karşı cins bu kadar kötü ve tiksinç, bu cinsel açlık neden?
 • bizi ırgalamayan hadise. türk ırkı ortadoğu toplumu değildir, kökeni bilindiği gibi orta asyadır. bugün japonlar ve koreliler, hatta finliler ve macarlar da aynı kökendendir.

  (bkz: ural altay dil ailesi)

  tek şanssızlığımız islamiyeti kabul etmekle ortadoğu, arap ve bedevi kültürlerini maalesef ciğerlerimize kadar solumamızdır. kültürel açıdan maalesef böyle bir şanssızlığımız var.

  osmanlı toplumu diyorsan o dönemde iran hariç bütün orta doğu osmanlı hakimiyetinde olduğu için himayesinde yaşayan arap ve berberi halklarını kapsar. yine ırki olarak türk'ü kapsamaz.

  ama şayet darwin (ki darwinizme inanan bir insanım) kültürel anlamda kastetmişse maalesef 2. paragrafımda belirttiğim şanssızlığın kurbanıyız demektir. kolay değil 1000 yıldır kendi benliğimizi unutup islam benliğiyle yaşamışız.
 • olmayan gerçekliktir. türkiye türkleri, bulundukları dönemin şartlarına en iyi uyum sağlayan topluluklardan biridir.

  ortaçağ döneminde din üzerine kurulu devletler vardı. biz de o çağa ayak uydurup dinimize uygun müthiş bir imparatorluk kurduk; üç kıtaya hüküm süren, bütün avrupa'dan vergi alan, dünyayı titreten.

  fransız ihtilalinden sonra din kardeşliği yerine aynı milletten olmayı esas alan devletler kurulmaya başlandı. elimizin altındaki koca imparatorluk çöktü. küçücük bir anadolu'ya sıkışıp kaldık ama oraya bile saldırdılar; ingilizler, fransızlar, italyanlar, ermeniler, yunanlar, rumlar... milyonlarca şehit verdik ama o milli bilinç sayesinde yine de yok olmadık. bizden başka bir millet o savaşlara direnemezdi. ama biz, o dönemin getirdiği millet bilincini gayet iyi idrak etmiştik.

  günümüzde ise türkiye, dünyanın en etkili ilk 10 devletinden biri. üstelik 4 tarafımızda savaş var ve 10 senede bir darbe oluyor. peki neden gelişiyoruz? çünkü modern dünyaya yine adapte olabildik. liberal ekonomiye, kapitalist sisteme, laik devlet yönetimine vs.

  güncel siyasetten dolayı ülkenin gelişmediğini iddia edenler elbet çıkacaktır ama bunlar sadece siyasi propaganda. hangi hükümet gelirse gelsin türkiye hep gelişecek. belki fark etmiyorsunuz ama toplum gittikçe sekülerleşmeye başladı. 10 yıl önceki toplumun muhafazakarlığı ile şimdikini kıyaslarsanız bile bu gerçek ortaya çıkıyor.