şükela:  tümü | bugün
 • biyolojinin türlerin kökeni, ortak ataları, zaman içindeki değişim, çeşitlilik ve artışınlarını inceleyen alt dalıdır. hem arazi, hem lab, hem de computational (berimsel) çalışmaları gerektirdiğinden disiplinler arası bir daldır.
 • moleküler biyolojide dna ve rna dizilerinin baz dizilişleri göz önüne alınarak canlıların hatta organellerin mikroorganizmalarla olan akrabalıkları incelenmekte ve bu incelemede evrimsel biyoloji temel alınmaktadır.
 • gerekli olmadığını düşündüğüm bir alt bilim dalı. sanki evrimsel olmayan bir biyoloji bilimi varmış gibi bir de bu alanı açmışlar. biyoloji bilimi zaten evrimsel bir anlatımdır.
 • "...türler arasındaki benzerlik ve farklılıklardan yola çıkarak yürütülen bilimsel çalışmaların hem beşeri hem de veteriner sağlık alanında önemli sonuçları oluyor.
  ...
  karşılaştırmalı anatomi, fizyoloji, biyokimya ve patoloji çalışmaları evrimsel biyolojinin ışığında gerçekleşiyor.

  ...bir tür cilt kanseri olan mukozal melanom sebep olabilecek genleri; insanlar, köpekler ve atlar üzerinde karşılaştıran araştırma, hastalığın evriminin anlaşılmasını ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini hedefliyor.

  mukozal melanoma sebep olan risk faktörleri bilinmezken, hastalık ile ultraviyole (uv) ışınlarına maruz kalmanın ya da ailede hastalık geçmişinin arasında doğrudan bir bağlantı da bulunmuş değil. hâlihazırda en sık tercih edilen tedavi yöntemi tümörün alınması olurken, hastalığın insanlar dışında köpekler ve atlarda da görüldüğü ve farklı türleri farklı şekillerde etkilediği biliniyor.

  kanserin yaşam ağacı boyunca nasıl evrildiğine ışık tutan araştırmanın yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesi yapılıyor.
  . . .
  köpeklerde görülen spontan tümörlerin insanlarda kanser araştırmaları konusunda model olarak kullanılmaya başladığını belirten kanada guelph üniversitesi’nden prof. geoffrey wood, “araştırma, biyolojik olarak en uygun tedavileri geliştirmek açısından türler arasındaki genetik benzerlik ve farklılıkların anlaşılmasının önemini ortaya koyuyor” değerlendirmesini yaptı."

  http://haber.sol.org.tr/…rin-yolunu-acabilir-262922
 • eylül ayında şirince'de tiyatro medresesi'nde biyoloji felsefesi kongresi düzenlenecek.

  *..

  kendi adıma üçü, dördü , hatta sayısızı birarada bir etkinlik olacak.:

  eylülün ikinci haftası düzenlenmesi planlanan çalıştayın programı da belli oldu. çalıştayda sunum yapacak hocalar, hacettepe üniversitesi biyoloji bölümü’nden prof. dr. ergi deniz özsoy, hacettepe üniversitesi felsefe bölümü’nden prof. dr. cemal güzel, odtü felsefe bölümü’nden prof. dr. ayhan sol, muğla sıtkı koçman üniversitesi felsefe bölümü’nden prof. dr. mehmet elgin, ankara üniversitesi felsefe bölümü’nden doç. dr. inan kalaycıoğulları ve odtü felsefe bölümü’nden doç. dr. samet bağçe ile uluslararası kıbrıs üniversitesi sağlık bilimleri fakülesi’nden dr. gökhan akbay olarak açıklandı. sunumların konuları aşağıdaki afişte gösterilmektedir;

  https://www.bilimma.com/…si-calistayi-duzenlenecek/
 • evrimsel biyoloji, biyoloji konularını, canlıların evrimini göz önüne alarak inceleyen bilim dalıdır. taksonomi biliminin temelinde evrimsel biyoloji yer almaktadır. canlıları sistematik bir şekilde ayırmada, canlıların evrimsel akrabalıkları ve farklılıkları göz önüne alınır. ayrıca birçok ekolojik ilişkinin açıklanmasında evrimsel biyoloji kullanılır. moleküler biyolojide dna ve rna dizilerinin baz dizilişleri göz önüne alınarak canlıların hatta organellerin mikroorganizmalarla olan akrabalıkları incelenmekte ve bu incelemede evrimsel biyoloji temel alınmaktadır.

  evrimsel biyolojiyi araştıran kişiye evrimsel biyolog denir. filozof kim sterelny'e göre “1858 yılından beri gelişen evrimsel biyoloji bilim alanındaki en büyük entelektüel başarılardan biridir
 • "evrimsel" olmayan bir biyoloji yoktur zaten:) bir gün bir kongrede prof. dr. osman sert hocamız, bu yorumu evrimsel biyolog ve bölüm başkanımız olan prof. dr. ergi deniz özsoya söylemişti bu yorumunu, ve ergi hoca da haklı olduğunu belirtmişti. bunun yanında bu tabir biyolojinin evrim ile özellikle ilgilenen alanını extra betimlemek için elbette kullanılabilir ancak biyoloji felsefesi bağlamında yanlış kullanımdır. zaten canlılığı inceleyen bir bilim (bkz: biyoloji) elbetteki ki kendisini yaratan yöntem bağlamında (bkz: evrim) incelenir zaten.
 • bilişsel psikoloji ile birlikte evrimsel psikoloji'yi oluşturur.

  (bkz: kalıtım)
  (bkz: mutasyon)
  (bkz: adaptasyon)
  (bkz: doğal seçilim)
hesabın var mı? giriş yap