şükela:  tümü | bugün
 • hz. muhammet döneminde, müslümanlar yesrip'e hicret etmeden önce şehirdeki iki arap kabilesinden biri. hicretle birlikte muhacirler de ortama dahil olmuşlardır.
  ayrıca diğer kabile olan hazreçle birlikte ensar kümesini oluştururlar.
 • (bkz: hazreç)
  (bkz: yesrip)
  (bkz: ensar)
  (bkz: muhacir)
 • evs bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için yardımseverlik çalışmalarında bulunan bir organizasyondur. gönüllü olarak çalışanların yiyecek, barınma, dil eğitimi**, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım, yardım, az miktarda cep harçlığı sağlayan ayrıca avrupa birliğine dahil ülkelerden gönüllünün seçtiği herhangi birinde ve projede istediği sürede çalışmasını sağlayan bir organizasyondur. bir projesi, kısa süreli ( 3-24 hafta- sadece engelli gençlere ve imkanı kısıtlı gençlere yönelik ) ya da uzun süreli ( 6-12 ay ) olarak belirli bir süre için başka bir ülkede gönüllülüğe imkan tanımaktadır. ayrıca bu organizasyona 18-25 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. bunun dışında hiçbir şart aranmamaktadır. ülke ve proje seçimi için verimli iki link bulunmakta:
  http://ec.europa.eu/…uth/program/sos/hei/hei_en.cfm
  http://www.4evs.net/…ch.php/search_evs_projects.htm
 • ocak 2007 itibariyle diğer avrupa birliği ülkeleri ve kalan tek aday ülke türkiye'de de, içinde yer alan eylemleri ve başvuru koşulları, program süreleri vb bir dizi değişiklikle beraber yürürlüğe koyulan ve adı youth in action olarak değiştirilen yeni gençlik programı içindeki eylem 2 programının diğer adının kısaltmasıdır.

  yaş kriterinin 18-25 yerine 18-30 yaş olarak değiştirilmesi, program süresinin 6 ila 12 ay arası iken, 2 ila 12 ay arası olarak değiştirilmesi programın en önemli değişikliklerindendir. ayrıca program gönüllü, gönderen kuruluş ve ev sahibi kuruluş üçgeni esas alınarak işbirliğine dayalı bir çalışmayı gerektirmektedir. yeni program dahilinde gönüllü, eylül 2007 itibariyle de gönderen kuruluş olarak ancak program ile ilgili akreditasyon sürecini ulusal ajans ile gerçekleştirmiş olan kuruluşlar içinden seçerek programdan yararlanabilmektedir. bunun temel sebebi, aynı zamanda sivil toplum kuruluşu olan gönderen kuruluşların araç olarak görülmesini önleyerek, gönüllünün, ev sahibi ve gönderen kuruluşun da sosyal sorumluluğa sahip olmalarını sağlamaya yöneliktir, anlamlıdır.
 • http://www.youthnetworks.eu/default.aspx

  sitesi aracılığıyla pek çok projeye ulaşılabilir, ayrıca gençlik değişimi programlarına dair pek çok duyuruyu da burada bulabilirsiniz.
 • almanyaya ilk gidisime vesile olan program. herkesin yasamasi gereken bir tecrübe. insana farkli bakis acilari kazandiriyor. baska bir kültürü yakindan tanimanin en iyi yolu.
 • european vocation service

hesabın var mı? giriş yap