şükela:  tümü | bugün
  • başlığının henüz açılmamasına şaşırdığım, yakın gelecekte havacılık endüstrisini sallayacak olay. açılımı electric vertical take-off and landing.

vertical takeoff and landing'in elektrikli olanı. deli gibi startuplar çıkıyor. bu konuda önde giden firmalardan biri alman lilium air mobility firması. 2024 yılında 6 kişilik evtolu için sertifika almayı ve ticari uçuşlara başlamayı düşünüyor. üretmiş oldukları 6 kişilik aracın menzili şu an için 250km civarında.

burada son testlerinden birini, burada da kabin içini görebilirsiniz.

burada da farklı bir firmanın üretimi.

jetgiller geliyor swh
  • üst not: gerçekten bu başlığa giriş olmaması çok enteresan. teknolojinin sadece soft-tech algılanması mıdır beden acep?

gelmekte olanın habercisi havaaraçlarıdır.

konvansiyonel teknolojide helikopter ve tilt rotorlu havaaraçları gibi fosil yakıt kullanan gaz türbinli motorlar ile güç verilen araçların yerine geçeceklerdir. fosil yakıtların en yakın alternatifi olan elektrik enerjisin depolanmasındaki yetersizlikler henüz büyük yolcu uçakları seviyesinde bir tasarımı olanaklı kılamazken, hava taksi / mekik gibi öncül uygulama ve tasarımlar hayata geçirilmeye başlanmıştır. örneğin vertical aviation va-x4 aracı 2024 itibarıyla tip sertifikasını almayı planlamaktadır.

geleceği parlak araçlardır. fütüristik filmlerde gördüğünüz havaaraçlarını yakında şehirlerin üzerinde göreceksiniz.
  • dogmakta olan elektrik tahrikli havaciligin bu en populer segmentinde, kokpit ici pazarini honeywell , guc sistemleri pazarini siemens ve rolls royce domine etmeye coktan baslamistir.

elektrikli ucaklarda da bu sirketler domine ediyor.
  • yatırımcıları çekmek için performanstan ödün veren şekilli şukullu uçan araba tasarımlarıyla geleceğin teknolojisini yakalamaya çalışan şirketlerin dilinden düşmeyen dikey iniş kalkış yapabilen elektrikli hava aracı konsepti. 2 eksende bile trafiği cehenneme çeviren yurdum insanı için asla bireysel kullanıma müsait olmadığını düşünüyorum. enerji verimliliği sorunu bir şekilde çözülebilirse uber gibi girişimlerle veya otonom uçuş sistemleriyle hayatımıza entegre olabilir belki. uzun yıllar daha işe, okula giderken yer çekimiyle kavga etmeye niyetim yok.

hesabın var mı? giriş yap