• bir kemik kanseri türüdür.genellikle çocuklarda görülmekle beraber yetişkinlerde de görülebilir.
    kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilmektedir.
  • kemik dışı ewing sarkoma olarak yumuşak doku kaynaklısı da vardır. 6 aydır mücadele ettiğim ve denediğim ilk 2 hat tedavinin yanıtsız kalması ve allahın belası sarkoma'nın çok fazla metastaz yapması nedeniyle birazcık vücudumda yayılmış olması beni korkutmaktadır. her şeye rağmen ben bu maçı çeviririm haddi bakim.
  • ilk dekatın görülen en sık primer malign kemik tümörüdür.

küçük yuvarlak mavi hücreli tümörlerden biridir. glikojen içerdiği için.pas+ boyanır.

t(11, 22) translokasyonu çok tipiktir.

(pas+ boyanan 3 önemli tümör 1-ewing 2-rabdomyom
    3-rabdomyosarkomdur. ayrıca malabsorbsiyon varsa bu pas+ cisim tropheryma whippelii adlı bakteridir. eğer bu pas+ yapı mesanede görülürse tanı malakoplaki olacak)

en sık uzun kemik diafiz'ine yerleşir. medulladan kaynaklnır yine bu tümörü kemik sınırlandırmaya kalkar ve bu da soğan zarı görünümüne sebep olur.

ağrı, şişlik ve kızarıklık yaptığı için osteomyelit'le karışabilir.

en radyosensitif kemik tümörüdür. en sık akciğer'e metastaz yapar ve prognozu kötüdür.

cd99+ bir tümördür.

edit: bilgi ekleme.
  • kemik iliği kaynaklı sistemik bir tümör olduğundan kemoterapi ve cerrahi tedavi ile tedavi edilmeye çalışılsa bile kür * şansının çok düşük olduğu ve birkaç yıl sonra * başka bir kemikte yeniden nüksle karşımıza çıkabilen lanet hastalık..
  • eylül 2019'da şahsıma konan teşhistir.
    gece uykudan uyandıran ve kalçadan yenen iğneler (sinir sistemi ilaçlarını saymıyorum) dışında hiçbir şekilde geçirilemeyen ağrılar ile kendini gösteren kötü huylu kanserdir. nüksetme ihtimalinin çok oluşu korkutur ama her şeyin güzel olacağını düşündürmek rahatlatır.
    not: edit yazıp "tedavimi tamamladım, iyiyim" yazacağım günleri beklemekteyim.
  • çok sevdiğim ufak bir çocuk bu hastalık yüzünden iki yıldır gözümün önünde eriyip gittiğinden ve bilmeye korkumdan belki, okuyup öğrenmeyi reddettiğimdir. anlatıldığı hiç bir derse girmedim.
    çok malign olduğunu biliyorum, sağ kalım oranlarını, nüks ihtimalini, tahmini yaşam sürecini bilmek istemiyorum.
  • malign kemik tümörüdür. 10-15 yaşları arasında sık görülür. 11-22 kromozom translokasyonu ile ilişkilidir. uzun kemiklerin diafizinde yerleşimi tipiktir.
hesabın var mı? giriş yap