şükela:  tümü | bugün
 • tam olarak hakkaniyet ve nısfet anlamına gelen, latince bir hukuk terimidir. adil ve doğru olana göre, hakça karar vermek şeklinde yorumlanabilir. hukukun genel prensiplerine göre yargı, her zaman hakça olmalıdır. bir hukukçu, hukuki bir soruna çözüm getirirken, bu çözümün doğuracağı sonuçların adalete, sağduyuya, amaca ve hakkaniyete (ex aequo et bono) uygun olmasına dikkat etmelidir.

  uluslararası hakemlik müessesesinde, birleşmiş milletler, uluslararası ticaret hukuku hakemlik kurallarının 33. maddesi, ex aequo et bono diye tabir edilen durumları, uluslararası hukuk kurallarına ters düşse dahi kabul etme yetkisi verir. yani, eğer ki var olan hukuk kuralının uygulanması, bir eşitsizliğe ve adaletsizliğe sebebiyet verecek ise hakem, var olan yasayı uygulamayacak ve hakkaniyete göre karar verecektir.

  yani bir bakıma ex aequo et bono , hukukun, hukuk kuralları dışında uygulanışıdır.
 • uluslararası hukuk alanında, özellikle kıta sahanlığı ile ilgili sorunlarda sık sık karşımıza çıkan terimdir. adalet divanının 1969 kuzey denizi, 1982 tunus-libya, 1974 abd-kanada, 1977 ingiltere-fransa davası gibi olaylarda karar vermeden önce dikkate aldığı ilkedir. bm deniz hukuku sözleşmesi'nin de üzerinde durduğu bu ilke, türkiye- yunanistan kita sahanlığı konusunda da baz alınan en temel verilerden biridir.
 • 1982 yılında tunus ile libya arasındaki kıta sahanlığı problemi yaşandığında taraflar ortak bir çözüm yolu bulmak istediler. libya, 1969 cenevre antlaşmasına göre uygulama yapmak istedi. mevzuyu adalet divanına taşımadıkları halde, divan müdehale etti. divanın bu müdehalesi bazı kesimlerce eleştirildi çünkü ortada bir başvuru yoktu. fakat divan, denizin jeopolitik durumunu degerlendirerek ex aeque et bono'ya göre hüküm verdi. aksi takdirde, uygulanacak olan cenevre antlaşması, hakça olmayacaktı.
 • yargıda hakkaniyet, hakça ilkeleri gözetme.
  adil yargı.
 • tam olarak "hakkaniyet ve nifset" anlamina gelen latince soz obegi. devletler umumi sinavinda sorulma ihtimali vardir.
  şehrin azizleri izlemişseniz veritas aequitas ifadesinden cikarim yapma yoluyla bulabilirsiniz. ben oyle yaptim.