şükela:  tümü | bugün
 • frederick hart'ın washingtondaki national cathedral'ın batı yüzünde bulunan çalışması.insanların içinde bulundugu arayışı, kaosu anlatır.çok etkileyici bir çalışmadır. ayrıca şeytanın avukatı isimli filmdeki sevişme sahnesi ex nihilo temel alınarak çekilmiştir.
 • http://www.frederickhart.com/nihilo.htm adresinde bütünü
  http://www.spoem.com/photo4/1.htm adresinde bir detayı görülebilen çalışma
 • dark tranquillity nin nihilizm e taktığını hedon dan sonra bir kez daha kanıtlayan parça
 • gece biterken, hele sabaha dogru su vakitlerde (ki benim saatim su an 05:17'yi göstermekte) dinlenecek olursa insanı iyice kendi atmosferine dahil eden parca.
 • parçayı sevip benzer havada bir şeyler arayanlar sentenceddan mournu ya da hammerfall dan in memoriamı deneyebilirler.
 • bizimkine benzer dinlerde tanrinin herseyi yoktan yaratmasi, yani termodinamigin birinci yasasini kanun benim diyerek egmesi bukmesi kirmasi gecmesi.

  kavrama degil de sanat eserine bakarsak, ilk is olarak linkleri tazelemek lazim:

  http://www.lahainagalleries.com/…scale_exnihilo.jpg

  bu da yerine konulmus hali:
  http://www.trekearth.com/…ed_states/photo595636.htm (edit: calismiyordu, bu calisiyor)

  goruldugu gibi aglarla ortmusler; niye anlamadim ama o yuzden yakindan bakinca bir halta benzemiyor, resimler daha iyi.

  bunun unlu hikayesi de (aslinda zaten unlu bir eser, national cathedralin girisine senin benim heykelimi dikmez kimse de iste pop kultur, kic kultur baglaminda unlu hikayesi) kariyerini alnindaki damarlari patlatmaya adayan bir avukati canlandiran al pacionun devils advocateiyle ilgili. film ekibinden birileri gelip izinsizce bunun resimlerini almis degisik acilardan, sonra bilgisayarda senlendirmisler ve son sahnedeki alevli dansli ortami yaratmislar (hani usak al pacinoyu vuruyor da sonra babasi cikiyor). ex nihilo kabak gibi gozuktugu icin de kiliseyle, heykeltrasla, belediye baskaniyla, papayla mahkemelik oluyorlar. tabii filmin konusu itibariyle kilisece lanetlenmesi de bu davayi iyice ironik yapiyor ve ustune filmin sonunda seytanin yenilmesi (bu artik en sonu, usak musak yaslanip oldukten sonra) ve hep yenilecek olmasi mesaji da kilisenin lanetlemesini iyce ironik yapiyor. sonunda davanin gizli bir pazarlikla cozulmesi de hicbirseyi ironik yapmasa da birilerini zengin yapiyor.

  ex nihilo zengin oldular durup dururken. ama atalarimizin da termodinamigin ikinci yasasinin da bildigi uzere haydan gelen huya gider, ex nihilo ad nihilo diloyloy diloyloy
 • tanrı inancı'nın tarihsel incelemesini yapanlar, tanrının "yaratıcı" olarak kurgulanması ve üstelik evreni yokluktan (ex nihilo) var etmesinin (onun tek tanrı olduğuna inanılması kadar); semitik dinlerden en eskisi ve ona adını veren yahudilik için de oldukça yeni olduğunu söylüyor. yehova'nın kulları arkadaşlarımız babil sürgününden önce böyle değilmiş. yani önceleri evren ve tanrı baştan var kabul edilirmiş. bu evreni kim yaratmış sorusunun ve cevabının geç geldiği bir vakıa bu tarihçi elemanlara göre.

  tanrı ve yaratıcı'nın eş anlamlı olduğuna alışmış bizler için garip.
 • (bkz: #28737883)