şükela:  tümü | bugün
  • couplingde bahsedilmis hepimizin de biraz a$ina oldugu insanlar.. bahane insani olarak cevrilmis olsa da dah dogru cevirisi "kiyas insani" olurdu kanaatindeyim.. kendi yediginiz boklarin kalitesine karar verirken bu insanin da ayni boklari yemis olduguyla avunursunuz. competition insanciklari olan gunumuz insanlarinda yakin cevreleiyle olan iliskilerinde rahatlikla gozlenebilen bir kavramdir.
  • hayat kötü giderken asıl kafaya takılan problemin aynısına sahip yakın çevreden olan kişidir. mesela couplingde susan, sally'nin excuse personu idi. yani yaşıt, bekar ve sevdiği arkadaşı. susan evlenene kadar sally rahat olacaktı, çünkü kendini yalnız hissetmeyecekti, eh yaş da ilerleyince evlenmemiş bir kadın olarak yaşamak zor tabi.
    excuse person buradaki manasıyla dayanma gücü olarak da düşünülebilir. ki öyle düşünülsün, ingilizcesini kullanmanın kimseye hayrı yok. ya da ne bileyim sıkıntı ortağı. o da olmadı ortak sıkıntı arkadaşı.(tamam bahane insanı da olur)
  • kader ortağı.

    bence buna tekabül ediyor bu terim. evet, tabi ki coupling benim için de referans noktası ama, kötü zamanlarınızda yalnız olmadığınızı hissetmek için baktığınız yerdir.
    eh, ben işimi sevmiyorum, ama bak g. de sevmiyor; sevgilim yok ama m. de yalnız, çok kilo aldım ama e. de aldı vb ile en yakın arkadaşlarınızla teselli bulduğunuz durumlarda, birbirinize kader ortağı olduğunuz durumlarda öteki'niz.