şükela:  tümü | bugün
 • ing. infaz..

  ayni zamanda bir programin cali$tirilmasina da verilen isim.. (bkz: execute)

  (bkz: executioner)
 • politikada anlamıyla yurutme
 • iced earthün something wicked konseptinin ilk parçası olan framing armageddon isimli yeni albümünün dokuzuncu parçası. her ne kadar booklette sözleri olmasa da tim owensın bir kaç çığlığı ile anlatıyor derdini. çığlıkta ne dediğini çıkaramadım.
 • yavşak reklamcı türkçesinde bir kelime. "uygulama metodu" yerine kullanılır.

  örnek:
  - "aydia (bkz: idea) nefis ama iyi bir egzeküşın olmazsa harcanır gider..."
 • 2010 çıkışlı the clans will rise again albümünden bir grave digger parçası..

  with power and glory i fought
  in one silent moment i was caught
  in my prison i sit with pride
  i wait for my last lonely ride

  nobles betrayed me behind my back
  now i hang here on my neck
  the crowd observes my pain with desire
  in the middle of the mob i see this liar

  from church and kings i was betrayed
  eye to eye with hagmans blade
  gods and demons belong to me
  i fight til my heart will be free

  execution - execution
  my last words are revolution
  execution - execution
  we never denied our evolution

  guilty they called me, strangled by hanging
  released the cord, as i was still alive
  eviscerated and beheaded
  haunting minutes before i've to die

  from church and king i was betrayed
  eye to eye with hagmans blade
  gods and demons belong to me
  i fight til my heart will be free

  execution - execution
  my last words are revolution
  execution - execution
  we never denied our evolution
  execution - execution
  my last words are revolution
  execution - execution
  we heading out for retribution
 • zamanınız var ise ve katlanabiliyorsanız liveleak.com sitesinde yüzlerce idam videosundan birkaçını lütfen izleyiniz. (kolluk kuvvetleri tarafında yapılan infazların yanı sıra suriye, ruanda, angola gibi içi savaşın hüküm sürdüğü yerlerdeki vahşi infazlar dahil)

  idam edileceklerin, gözleri önünde kendinden bir önceki idam edilen kişilerin, idam edilen kişinin ailelerinin, idam edilen kişinin madurlarının ailelerinin yüz ifadelerine bakınız. bir dik yürüyen'in diğerlerine neler yapabileceğini ve sonuçlarına bakınız. şansız olanların acılı ve uzun infazlarını gözlemleyiniz. suçlu da olsa (seyrettiğim örnekte cinayet ve tecavüzden hükümlü) idam edilenin annesinin yakarışına, oğluna bakışına dikkat ediniz.

  ölüm de yaşamın kaçınılmaz sonucu ama nedense bu görüntülere hep +18 konuyor ve 18'ler bile izlemekten imtina ediyor. bence şiddet güdüsünün bastırılmasında pornodan daha da etkili. (bizim inancımızdaki kurban kesimine doğrudan iştirak gibi)

  yasal olmayan infaz videolarında dikkat edin, birkaçı istisna infazı gerçekleştiren maktulün yüzüne bakmıyor veya doğrudan konuşmuyor. yalnızca doğrudan işine odaklanmış. hatta bir ritüel şeklinde yapıyor. aynı kişinin farklı infazlarını izlemedim ama farklı kişilerin infazları hep aynı şekilde nihayetleniyor. örneğin beheading denen kafa kesmeli infazlarda koparılan kafa genelde maktulün göğüs kafesi üzerine konuluyor. cellatlar öyle liveleak izleyicisi gibi de gözükmüyor, yani daha önce infaz videosu seyretmemişler gibi ama hep aynı şekilde davranıyorlar. anladığım kadarı ile yaptıkları işi adaletin tesisi, düşmana göz dağı verme amaçlarında ziyade sırf öldürmüş olmak için yapıyor gibiler. çünkü olay olurken aynı gruptan en az 10 kişi oluyor ve sadece biri çıkıp infaz ediyor.
  silahlı infazlarda ise genelde yalnızca bir kişi öldürücü vuruşu yapıyor, sonrasında ilk kurşunu sıkmaktan imtina edenler, ölümün ardından kurşun yağdırıyorlar. örneğin infaz eden genelde tek kurşun kullanırken, ardından gelen kişi şarjör boşaltıyor.

  resmi infazlarda ise amerikalılar video vermiyor, son anlarını müştekiler ile paylaşıyor. infaz fire squad (grup ile kurşuna dizme), iğne, nadiren de elektrik ile oluyor. iranlılar asıyor, suud'lar kılıç ile kafa kesiyor, diğer afrika ve arap ülkelerinde ise tek silah ile tek kişi tarafından infaz yapılıyor. amerika hariç diğerleri infazı umum içerisinde yapıyor. iran cesetleri 24 saat askıda bırakıyor.

  nedenini çözemedim (teskin edici ilaç veriliyor olabilir) ama nerede ise hiçbir idam edilen aşkın bir tepki veya direniş göstermiyor. ağlayan yok gibi. direnen de. sanki yırtıcı bir kedi tarafından yakalanan et oburun acı çekmemek için için çırpınmadan, kaçış olmayacağını bilir teslimiyeti ile bekliyorlar. hatta aralarında birkaç dakika da olsa süre olan ve diğerinin idamını gören kişiler bile son derece sakin. yasal infazlarda suç genelde sabit olduğundan idam edilen de zaten sonucunu bile bile yaptığından belki tavrı anlamlı ama diğer infaz edilenler de oldukça sakin.

  resmi infazlarda izleyici kitleri genelde kindar ve sevinç nidaları içindeler. örneğin pedofil katil vb infazlarda seyirci coşkun. resmi (darbeli) siyasi infazlarda da seyirci genelde mutlu. çavuşesku çiftinin videosunu izleyiniz. bu tür infazlarda ölümden ağır işler oluyor.
  nedense zaten biraz sonra ölecek kişinin onuru kırılmak için elden gelen esirgenmiyor.
  1 dakika sonra ölecek birine bir tokat atmak kime ne kazandırır. üstelik kadına.

  umuma açık resmi infazlarda celladın ve diğer infaz görevlilerinin tavırları da çok ilginç. son dua için getirilen din görevlisi hariç nerede ise hiçbiri az sonra bir insanın öleceği düşüncesinde değil. aralarında sohbet edip gülenlerini bile görebilirsiniz. umuma açık infazlarda cellatlar maske falan kullanmıyor. hatta kılıçlı infaz yapan suudi cellat işini bitirince mağrur hareketler yapıyor. birisi infaz sonrası kılıcındaki kanı peçete gibi bir şeyle silip peçeteyi de adamın üzerine attı gitti. sanki bunlarda çöp nasıl olsa gibi. suudiler büyük ve ağır kılıç kullanıyorlar ve cellatlar iri, tek hamlede iş bitiyor. kılıçla idam olan diğer ülke videolarında adamın işi ilk seferinde bitiremeyip ikinci adamın daha küçük bir kama ile devreye girdiği de oluyor.

  size bu gözlemler saçma gelebilir ama zevkle ve hayranlıkla okuduğunuz dostoyevski'nin de sırasını beklerken önündeki kişiler idam edildikten sonra affedildiğini düşününüz. belki de bu hissi ona kasıtlı yaşattılar.

  acaba idam edilenler ıslah mı oluyorlar. doğru ya tekrar suç işleme ihtimalleri kalmıyor. onun yaşam hakkını devam ettirebilme hakkını ona çok gördük. 50 yıllık ömrü boyunca mükemmel bir hayat süren ama 51. yılında kabul edilemez bir hata yapanın infazını yaptık. ama 50 sene boyunca saygın gözükerek rezil yaşayan, karşılığı idam olmayan ama sürekli yinelenen suçlar işleyen, bu hataları yakalanamayan veya yasalarda tanımlanamayanlar ?
  suçu eşit olarak 50 yıla yayarsak yaşam hakkımız her daim mevcut mudur? hakkında iki yüzün üzerinde ayrı olaydan kayıt bulunan kişi aramızda özgürce dolaşabilir. ta ki son ölümcül hatasını yapıncaya kadar.

  her olgu gibi yaşamında başlangıcı ve sonu hem çok kompleks hem de anlaşılması çok zor. milyonlarca yıldır milyarlarca kez kadınlar hamile kalıp doğum yaptığında sanki süreç çok basitmiş gibi geliyor. en cahil insana bile insan yapımı teknoloji anlaşılmaz gelirken, zevat döllenmeyi ve doğumu çok rahat kabul edebiliyor. ölüm bunu yanında çok daha basit gözüküyor. zaten sonu dinlerle tasvir edilmiş. sonra ne oluyor ? cenin ne zaman insan oluyor, mefta ne zaman insanlıktan çıkıyor ? tıbbı ölümü pupila refleksi alamayınca mı, kalbi artık atmayınca mı ?

  vardığım sonuç yeryüzünde insandan daha zalim bir canlının olmadığıdır.
 • ıdeas are nothing, execution is everyting!
  diye de bir söz vardır hani.
  (hayata geçirmek - anlamında kullanılıyor olmasın?)
 • uygulamaya geçmek, harekete geçmek anlamlarında da kullanılmaktadır.

  “a good plan, violently executed now is better than a perfect plan tomorrow.”