şükela:  tümü | bugün
 • abd siyasal sisteminde başkan'ın yetkisi dahilinde olan ve kongre onayı gerekmeyen kanun hükmünde kararnameler.

  son örneği için; https://www.whitehouse.gov/…s-better-serve-american

  en meşhuru için; https://en.wikipedia.org/wiki/executive_order_6102
 • executive order ile alâkalı yukarıda (bkz: #65886926) yazılan bilgiler gerçeği yansıtmıyor. executive order çıkarmak için, başkanın kongreden yetki almasına gerek yoktur. eğer yukarıdaki satırların müellifi, mezkûr ifadesiyle, ''başkan, kongrenin çıkarmış olduğu yasaların uygulanması için kararnâme çıkartır'' demek istiyorsa, bu da yanlıştır; zira başkanlık kararnâmeleri ''yönetmelik'' tasnifi içine denk düşmez. çünkü başkanlık kararnâmeleriyle amerika'da başkanlar, mevcut bir kanunda değişiklik yapabilir, hatta kanunla düzenlenmemiş alanlarda genel kurallar ihdâs edebilir. bu executive order'lar onay için kongreye de sunulmazlar.

  büyük ihtimalle başkana verilen ''statutory powers'' ile karıştırılmış. bunda ise kongre, başkana kendisine ait alanlarda çeşitli düzenlemeler çıkartması için yetki verir. yasama erkinden yürütme organına yetki devri yapılır, dolayısıyla başkan, yasamanın esasta kendisine ait olan fakat başkana devrettiği kurumlar/konular üzerinde de düzenleyici işlemler yapma hakkını hâizdir.

  meselenin diktatörlükle alâkası yoktur. her hükûmet sisteminde yürütme, yasamaya karşı bazı silahları elinde tutar.
 • executive order ile alâkalı yukarıda (bkz: #66709762) yazılan bilgiler gerçeği yansıtmıyor.

  meclisin kanununu amerikan baskani kararname ile degistiremez. yasama ile yurutme erkinin ayri olmasi bu demektir. sadece butce ile degil kanunla da meclis amerikan baskanini isterse calisamaz hale getirebilir, yaptigi herseyi iptal edebilir. tersi soz konusu degildir.