şükela:  tümü | bugün
  • gavurcukların işten ayrılanlarla yaptığı "neden gidiyorsun neyimizi beğenmedin" temalı mülakat çeşidi..
  • amerikanın kurumsal dünyasında başlayıp yaygınlaşan, ülkemizde de kurumsal ve kurumsal gözükmeye çalışan firmaların yapmaya başladığı görüşmelerdir. çalışanların işten ayrılmanın verdiği rahatlıkla çenelerinin açıldığı ve şirket hakkında en temiz geri bildirimleri vermesi beklenir. bu sebeple insan kaynakları yöneticileri için altın fırsattır.

    öte yandan dünyanın geri kalanından farklı olarak amerika birleşik devletleri kurumsal dünyasında bu görüşmelerin işveren ve işçi arasında çok daha önemli işlevleri vardır. örneğin abd gibi hukukun üstünlüğü olan bir ülkede, mesela uğradığı tacizlere dayanamayıp işi bırakan bir kadın personel, çıkış görüşmesinde firma çalışanları ile arasında özellikle ilişkilerinde problem olmadığını belirtirse, bu görüşmedeki kayıtlar işten ayrıldıktan bir kaç hafta sonra olası açacağı tazminat davasında işveren avukatları tarafından mahkemede yüzüne tokat gibi çarpılacaktır. öyle ki işveren avukatları kadını para koparmak isteyen kötü niyetli kişi konumuna düşürüp karşı tazminat davası bile açabilecektir.

    işveren adına bir başka örnekte, mesela bir çalışanın iş güvenliği ile alakalı sakıncalı bulduğu durumları belirttiği çıkış görüşmesine azami önemi gösteren işverenler kendileri lehine önemli avantaj elde eder. çalışanın çıkış görüşmesinde belirttiği konuda işverenin düzeltici ya da önleyici faaliyet olarak uyguladığı ilk somut adım neticesinde hanesine artıyı yazar. böylece, attığı somut adım sonrasında iş yerinde oluşabilecek ilk iş kazası sebebiyle açılabilecek tazminat davalarında, iş çıkış görüşmelerine dayalı geri bildirimlerden çalışan lehine aksiyon alma durumu gerçekleşmiş olduğundan iyi niyetli davranmanın sonucunda maddi olarak ödenecek tazminatlarda ciddi indirimler de kazanacaktır.

    özetle çıkış görüşmeleri işçi ve işveren, iki taraf adına da azami önem gösterilmesi gereken ve özellikle doğru uygulayan işletmelere gelecekte ciddi kozlar veren bir uygulama olduğunu göstermiştir. yaparken ciddi olun, ummadık yerde yarar yada zararını görebilirsiniz.