şükela:  tümü | bugün
 • bir cesit fuze.fransiz malidir.falkland adalari savasinda arjantin tarafindan kullanilmistir.ayrica cok buyuk bir isabet oranina sahip olmakla beraber birkac ingiliz gemisi batirmistir.
 • gemilere karşı kullanılan fransız yapımı füzelerdir. gemilerden (mm-38 ve mm-40), denizaltılardan (sm-39) ya da uçaklardan (am-39) fırlatılabilir.
 • helikopterlerden de firlatilabilen etkili bir fuzedir.
 • bu füzenin özelliği helikopterden, uçaktan veya her nereden atıldıysa derhal deniz seviyesine inmesi ve hedefe doğru uçarken deniz yüzeyinin sadece bir kaç metre üzerinden uçmasıdır.
  bunun sonucu olarak radar sistemi füzeyi doğru dürüst tespit edemez. füze çok alçaktan geldiği için çoğu geminin yukarıya ateş etmek üzere tasarlanmış savunma sistemleri füzeye ateş edemez bile(artık çoğu gemide savunma sistemleri deniz seviyesine de ateş edebilmek üzere tasarlanmaktadır). füze gemiye tam ortadan çarpar ve genellikle çok büyük hasar verir.
 • falkland sava$i sirasinda arjantin tarafindan kullanilan exocet'ler ingiliz sava$ gemisi hms sheffield ve destek gemisi atlantic conveyor'i batirmi$ , hms glamorgan'a agir hasar vermi$tir.hms sheffield a isabet eden exocet in sava$ ba$ligi patlamamasina ragmen saatte 700 mil yapan yarim tonluk fuzenin gemiye carpmasi ile olusan etki ve fuzede kalan roket yakiti gemiyi alevler icinde birakmaya yetmi$tir.bu tarihten sonra exocet kelimesi ingilizceye yikici saldiri anlaminda gecmi$tir.ayrica havadan ate$lenen exocet'ler iran-irak sava$i sirasinda irak tarafindan iran gemilerine kar$i ba$ari ile kullanilmi$tir.1987 de irak hava kuvvetlerine ait bir mirage sava$ ucagindan atilan iki exocet fuzesi radar tarafindan tespit edilemeden basra korfezi'nde gorev yapmakta olan amerikan sava$ gemisi uss stark a isabet ederek murettebattan 37 ki$iyi oldurmu$ ve gemiye buyuk hasar vermi$tir.gemide cikan yangina ragmen murettebat gemiyi limana dondurmeyi ba$armi$tir.exocet turunun en ba$arili ornegidir.kendi sinifinda en buyuk rakibi amerikan agm-84 harpoon fuzesidir.
 • sanılanın aksine fransızlar tarafında kaynak kodlarının ingilizler'e satılmadığı füze. zira falkland savaşı sırasında arjantin'in elinde 5 (beş) adet exocet bulunmaktaydı, biri işlemez haldeydi, kalan 4'ü ise ingiliz gemilerine karşı kullanıldı (2'si hms sheffield'a karşı). ayrıca o dönemde ingiltere'nin elinde zaten exocet füzeleri vardı (norfolk sınıfı gemilerde).
 • sea skimming yontemiyle hedefine dogru ilerler.
 • esasında uçan balık olarak da bilinen balık çeşidi. latince adı exocoetus volitans'tır.
 • iran ırak savaşı sırasında cereyan eden tanker savaşları'nda ırak tarafından bol miktarda kullanılan anti-gemi füzesi. ırak ilk etapta fransa'dan alelacele exocet donanımlı super etendard'lar kiralamış, daha sonra bu füzeleri kullanmak için bol miktarda mirage f1 satın almış, daha da sonra elindeki mig 23'leri bu füzeyi fırlatabilecek şekilde modifiye etmiştir. silahsız tankerleri* patır patır vuran exocet'lerin başarı hanesi haliyle epey bir kabarıktır. üretici matra firması da şimdilerde "bizim füzemiz bu kadar başarılı, şu kadar gemi batırdı, naber, nanik!!" tadında reklamlar yapmaktadır. (bkz: dallama fransızlar)
 • arjantin; elindeki sınırlı sayıda* füzeyle, exocet'in doğru kullanıldığında çok tehlikeli bir silah olduğunu açıkça kanıtlamıştır.
  eğer arjantinliler zamanında bu füzeden 5 tane değil de 45-50 tane almış olsaydı, falkland adalarına çıkarmaya giden ingiliz donanmasının hali ne olurdu cidden merak konusu benim için.

  http://www.youtube.com/watch?v=iuzu8bvxjs4#t=97

  (bkz: hms sheffield)