şükela:  tümü | bugün
  • yabancı basın ve forumlarda da çokca konuşulduğu gibisaçma sapan bir ayrımcılık. batılıların kendini üstün görme huyundan ortaya çıkmış bir kavram expat. hele bunların bir de yaşadığı ülkenin vatandaşıyla evli olup da kendine expat diyeni var ki saçmalığın daniskası. sen iş için değil eş için taşınmışsın.

edit: aramızda çok komik yazarlar da varmış, tanım yazacak bir şey yok; aynı bokun ırkçı ayrımı olduğunu belirtmişim zaten. fark olduğunu düşünüyorsan oturur yazarsın kendi tanımını. bu iki kavramı da ister şirketi tarafından gönderilsin, ister kendi gitsin farklı ırklara göre kullanıyorlar. yukarıda verdiğim google aramasındaki linklerden birine tıklayınca görebilirsiniz zaten. aynı seviyede, aynı şekilde aynı ülkeye giden bir avrupalıya expat denirken bir afrikalı veya asyalıya immigrant diyor bu dingiller.
  • (bkz: expat)
    (bkz: immigrant)

zor valla ya şimdi sözlüğe expat yazıcan gelen başlığı okuyacan, immigrant yazacan geleni okuyacan falan ne gerek var. aç bi başlık benim gibi kerizin biri gelir farklarını yazar nolsa.

arada dağlar tepeler var.
  • (bkz: gurbetçi vs göçmen)

tartışma konusu; dünyadaki bütün dillerde bu kelimelerden sadece birisi kullanılsın. diğeri dilden çıkartılsın çünkü bazıları üzülüyor.

üzülenler de bunun gibi insanlar
  • (bkz: #55766560)
    aslında avrupalılar kendilerine immigrant lafını yakıştırımadığı için devamlı expat lafını bulandırır.
  • expat efendisi tarafından sürülmüştür, gurbetçi kendi özgür iradesiyle bir yerde yaşamayı tercih etmiştir.

(bkz: expat)
  • expat: dayıoğlu; ben sizin topraklara gelmezdim, benim durumum iyiydi ama işte maceracıyım, çılgınım, zorluyorum. küçük burjuvayım ya anla işte. sıkıntılarım var. iteleme beni.

immigrant: köyde ne varsa satıp sağıp geldim. gemileri yaktım dayıoğlu. ezelim yok ecelim sensin.

not: ikisi de adam değildir. şaka şaka ikisi de takdire şayan. niye dersen, ikisi de nonconformist.
  • geri donmeyi planlayan expattir. kalmayi dusunen oteki.
  • hollanda'ya highly skilled migrant yani nitelikli göçmen olarak gelirseniz, maaşınız yıllık brüt 37bin eurodan yüksek olacağı için aynı zamanda expat de olmuş oluyorsunuz. yani hem gurbetçi hem göçmen oluyorsunuz. diğer ülkelerde durum farklı olabilir...

tanım: ne için yapıldığını anlamadığım ama bilgi vermek istediğim karşılaştırma.
  • gayet belirgin farkliliklari oldugunu dusundugum bir karsilastirma. bazilari tarafindan irka veya uyruga gore kategorize edilip, yanlis anlatiliyor veya ikisi de ayni seymis gibi gosteriliyor olabilir. ama teoride her expat immigranttir ama her immigrant expat degildir.

en bariz ayrimi sudur: biri genelde cok uluslu bir sirketin ofisine "davet usulu" giderken (hani ben kendi ulkemde de yasarim ama biraz burada takilayim diyen), digeri genel olarak kendi ulkesini terk ederek, hedefledigi ulkeye farkli beyan ile giris yaparak veya multeci statusu gibi vb. statulerle ulkeye kabul edilerek sonradan is bulan ve oturma izni alandir. yani biri is bulur gider, digeri once gider sonra is bulur. immigrant'in da buldugu is genelde dusuk gelirli istir. bu kisiler de genelde fakir ulkelerden goc ettikleri icin uyruga bagli olarak expat/immigrant ayrimi yapan veya bunu ayip bir seymis gibi gosteren kendini bilmezler vardir.
  • en iyi soyle anlatilir:
    ımmigrant: gidipte kalabileceginiz yer. ornegin kanada ya kapagi atiyom haci.

expat: belli bir amac icin gidilip; temelli kalamayacaginiz yer. örneğin bae ye immigrate istesenizde edemezsiniz. bu durumda expat olmak zorundasiniz.

hani bi laf vardir x li olunmaz x li dogulur diye. hah iste olayda bu.

cinli olunmaz cinli dogulur. ısrailli olunmaz israilli dogulur vsvs. gibi çoğalır bu.
    misal isviçre de yanlis bilmiyosam 15 yil falan harcayip goc ediliyor. yani yine ortada zor isvicreli olursun mantigi var. bu durumda yine expat demek pek yanlis olmaz.

amaaa abd oyle mi haspam? bi kerem adamlarin vize ve gocmenlik sistemi zaten expat tarzi gelicek adamlarin kalmasina yonelik. sen zeki ustun bi adamsan kal diyor. e adam bakiyor ulkesinden daha iyi hersey. temelli kalıyor. e zaten immigrant in tanimi da bu.