şükela:  tümü | bugün
 • ünlü psikolog stanley milgram'ın hikayesinin anlatılacağı yönetmen koltuğunda michael almereyda'nın oturduğu 16 ocak'ta amerika'da vizyona girecek olan film. türkiye'de vizyona girer mi bilinmez.
 • seyredilmesi gereken film.
  ıs hayatinda patron baskisi altinda nice yeteneklerın sinip korelmelerınin sebeplerın veya otorıteye itaate alisanlarin demokratik ortamda nasil bocaladiklarini anlamaya oldukca yardimci.
  ayrica filmin, milgramin anlaticiliginda arka planlari dondurma fikrini de sevdim, bayagi da estetik buldum.
 • sosyo psikolog stanlay milgram 'ın hayatını anlatan film. başrollerini peter sarsgaard ve winona ryder' paylaşıyor.

  film, insanların otoriteye karşı gelmeyi beceremediğini ve verilen emri insanlık dışı bulsalar da itaat ettiklerini, asla yapmam denilen davranışın içinde bulunulan duruma göre yapılabildiğini deneylerle anlatıyor. izlenmesi gereken filmler arasında.
 • stanley milgram'ın yaşamını anlatan biyografik belgeseldir. otorite ve itaat hakkında zamanında bilim etiğinin dışında bulunan, sonradan kıymeti anlaşılan deneyler yapmıştır. insanların görev bilinciyle koşulsuz itaat ettiğine dair tespitleri yüzünden eleştirilmiştir, zira demokratik olduğunu sanan amerika'da halkın iyilik meleği olduğunu düşünmektedirler. halbuki milgram demokratik ya da anti demokratik tüm insanların aynı davranışı gösterdiğini söylemektedir.
  amerika'nın 9/11 sonrası kurduğu kurgusal dünya düzeni ve demokratik totaliter devleti onun fikirlerine kanıttır. bir zamanlar itaati eleştiren birleşik devletler bugün çeşitli yalanlarla insanları hayvan gibi gütmektedir.
  #80835943
 • bugün seyrettiğim, dokümanter tadında, milgram'ın "obedience experiments / itaat deneyleri" ni konu alan film. buradaki deneyin bir örneğini de henri verneuil 'un 1979 yapımı i... comme icare filminde gördüğümü anımsıyorum.

  --- spoiler içerebilir ---

  maalesef her toplumda, bulundukları konum itibariyle başkalarına zarar vermiş kişilerin, suçu üst mevkidekilere atarak yalnızca emir kulu olduklarını, emre itaat etmekten başka bir suçları olmadığını vs. vs. söyleyerek suçtan sıyrılma çabalarının vukuat-ı adiyeden olduğu görülüyor.

  --- spoiler ---
 • insanın aklına zygmunt bauman ve hannah arendt'i getiren; kötülüğün sadece caniler tarafından yapılmadığı, sıradan insanların kendilerini soyutlayarak, bürokratik çarkın parçaları olup sorumluluğu üzerlerinden atarak kötülük yapabilecekleri, ve kendilerini bundan sorumlu hissetmeyebilecekleri vs. hakkında düşünmelere iten güzel bir film.
 • (bkz: milgram deneyi)
  (bkz: stanley milgram)
  (bkz: kotulugun siradanligi)
  (bkz: hannah arendt)

  sosyal psikolojide ortaligi kasip kavuran ve bir anlamda hannah arendt'in kotulugun siradanligi tezini hakli cikaran milgram deneyi uzerinden stanley milgram'in hayatini, sosyal psikolojinin gelisimini, insanoglunun gizli dogasini irdeleyen belgesel niteliginde, sosyal bilimlerde ogrencilere ders olarak izletilmesi gereken film.*

  ikinci dunya savasi sonrasinda yapilan/gerceklestirilen onca insanlik disi eylemin sadece almanlara has olmadigi, insanin (bilhassa modern insanin) otorite tutkusunun bu tip olaylari olagan kildigi uzerine carpici bir calisma. bilhassa post-modernizm, sosyal bilimler (sosyal-psikoloji, sosyoloji vs), varlik felsefesi gibi alanlara yakinlik duyuyor ve okuyorsaniz bu filmi seveceksiniz. sanatsal acidan devrimsel bir niteligi olmasa da yonetmen ve oyuncular gayet guzel bir is cikarmislar. milgram'in baska deneylerine de gondermeler var bu acidan biraz on bilgi gerektirebiliyor ama yonetmen kurguyu herkes icin gayet guzel ayarlamis. sikilmadan izleyebiliyorsunuz.

  ayrica (bkz: zygmunt bauman) (bkz: modernity and the holocaust)
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "deney", tam ismi "experimenter the stanley milgram story" olan 2015 abd yapımı biyografik drama filmi. film, 1961 tarihli milgram deneyini ve bu deneyi gerçekleştiren yale üniversitesi'nin meşhur sosyal psikoloji profesörü stanley milgram'ın hayatını konu almaktadır. senaristliği ve yönetmenliği michael almereyda tarafından yapılmış olan filmin başrollerinde peter sarsgaard ve winona ryder yer almışlardır. filmin diğer önemli oyuncuları ise taryn manning, kellan lutz, anton yelchin, john leguizamo, lori singer, dennis haysbert, anthony edwards ve jim gaffigan'dır. imdb.com'da 6,6/10 ortalama puan alan film, sinemasevelerden genelde pek olumlu eleştiriler almasa da, ilgi çekici konusuyla izlenmeyi hak etmektedir.

  konusu
  ünlü ruhbilimci stanley milgram'ın gerçek hikayesinden sinemaya uyarlanan film, 1961'de yapılan bir deneyden yola çıkıyor. milgram (peter sarsgaard), sıradan insanların üzerinde elektroşok uygulayarak, davranışlarını ve itaatkarlıklarını ölçme üzerine birtakım deneyler yapmaktadır. bu sıradışı deneyler toplumda geniş yankı bulurken, eşi sasha da (winona ryder) yaşananların tanığı olacaktır.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt3726704/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/experimenter_(film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=o1vozhwrvwo

  --- spoiler ---
 • stanley milgram'ın otoriteyle ilgili deneylerini merkeze alırken diğer sosyal deneylerine de (ulaştırılması gereken mektuplar vs) ucundan kıyısından dokunan 2015 yapımı michael almereyda filmi.
 • sosyal bilimlerle uğraşan herkesin ucundan kıyısından duymuş olduğu milgram deneyi'ni odak noktasına alarak, stanley milgram'ın yaşam hikayesini ilginç bir kurgu ile anlatan film.
  filmde anlatılan deneyi ilk okuduğumda çok etkilenmiştim, filmde yapılış aşamalarını ayrıntılı olarak ve görsel destekle izlemek çok güzeldi.
  sosyal bilimler ve insan davranışları ile ilgilenen herkes izlemeli.