şükela:  tümü | bugün
 • netflix’in yeni belgesel serisi, henüz izlemedim ancak güncel trendler hakkında bilgi verici bir belgeselse ilgiyle takip etmeye hazırım
 • 15-20 dakikalık mini belgesellerden oluşan netflix serisi. beyninizin çalışmayı kesinlikle reddettiği dönemlerde onu kandırıp bilgi yüklemek için ideal.
 • yapımcıları yıllardır benzer bir işi youtube, facebook ve bittabi kendi siteleri üzerinden yürüten vox. bunu hazırlayacağız diye asıl kanalların hakkını veremiyordu kanalın ağır topları. epey uzun zamandır bekliyorduk.
 • ilk bolumunu youtube'dan ucretsiz izleyebileceginiz yeni netflix belgesel dizisi.

  ilk bolumde ele alinan konu monogamy yani tek eslilik.
 • ilk bölümünü izlediğim belgesel serisidir. bölümün konusu tek eşlilik idi.
  gri arkaplan önünde konuşan insanlar bir yerden tanıdık gelince bir bakayım dedim. meğer takip ettiğim youtube kanalı da aynıymış.

  edit: izlediğim ilk bölüm değil 3. bölümmüş sözlük
 • 5. bölümünün konusu kripto paralar olan belgesel serisidir. sanırım bu bölümü mr. robot'tan tanıyor olabileceğiniz (bkz: christian slater) seslendirmiş. konuya'da cuk oturmuş.
 • netflix'in belgesel serisi.

  aslında yeni bir şey değil, internette (özellikle youtube) buna benzer kanallar zaten vardı. ancak netflix'in böyle bir şey yapması ve direkt gündeme koyması bunlara ilgi duymayan insanların bile dikkatini çekiyor. o yüzden güzel.

  bölümler ortalama 15-20 dakika, insanı sıkmıyor. birbiriyle hiç alakası olmayan konular işlendiği için birçok şey hakkında en azından genel bir fikir sahibi olmanızı sağlıyor. tabii sadece oradan alınan bilgi yeterli değil, üzerine araştırmak gerekiyor. mesela ben ilk gen ile ilgili olan bölümü izledim, crispr diye bir şeyin varlığından haberdar değildim. öğrendiğim gibi boğaziçi'nde genetik yüksek lisansı yapan arkadaşıma şekil yapayım dedim, ağzıma ağzıma vurdu pezevenk. sonra ne yaptım? oturdum daha detaylı araştırdım. baktım bitmiyor, "sikerler lan bu kadar bilgi ile ekmek yerim ben" dedim ve işime gücüme döndüm.

  monogami ile ilgili olan bölüm de güzeldi. mesela çoğu insan penguenleri tek eşli sanıyor ancak oradaki tek eşlilik kavramı tam olarak seksi refere etmiyor. ayrıca öyle değiller de, araştırırsınız. her şeyi devletten beklemeyin kardeşim. ancak belgeselin tarafsızlığı ile şüphelerim yok değil. biraz yapımcıların fikirlerini empoze etmeye çalışır gibi bir havası var.

  kripto paralarla ilgili olan bölüm ise benim blockchain başlığına girdiğim entry ile çok benzer. işi türkler yapmış olsa "aha aşırmış yavşaklar" derdim ama öyle değil tabii.

  (bkz: blockchain/@biseybuldum)

  sonuç olarak bence güzel, sevdim. yemek yerken izlenebilecek bir şey.
 • yeni medya olarak tanımlanabilecek kurum ve içeriklere maddi destek verince ne kadar güzel ve farklı içerikler üretebileceğini gördüğümüz yeni bir örnek oldu. bu açıdan netflix'i tebrik etmek lazım. ayrıca bugüne kadar kendi bünyelerinde bulunmayan çeşitte bir içeriği kazandırmış oldular. bunun öncesinde lock up vb. gibi çoğunlukla bilgi vermeyen içeriklerden fikir edinmeye çalışıyorduk.

  günümüzün tartışılan konularının neredeyse hepsine farklı görüşlere yer vererek açıklama bulmaları güzel ancak her konunun kendimize hitap etmesini bekleyemeyiz. k-pop, crispr gibi konular bizim gündemimizden ziyade california'da yaşayan ortalama bir insana hitap etmektedir.

  yalnız özellikle blockchain ile ilgili olan bölüm oldukça doyurucu. sözlük'te bitcoin vb. başlıkları altında fanatiklik yaparak hem sanal parayı hem teknolojiyi savunanlar ile belgeselde işin ehli olan insanların fikirleri arasında en ufak benzerlik görülmüyor.
 • the racial wealth gap dışındaki bölümleri ortalama olan ama sıkmayan yeni netflix belgesel serisi. daha kısa sürelerde, ted-ed, kurzgesagt, asapscience ya da minute physics videolarından daha çok şey öğrenebilirsiniz.
 • e-sports ve monogamy bölümlerini izlediğim netflix belgesel serisi. içeriği dolu, izleyeni sıkmayan, yemek yerken, serviste, otobüs durağında vs. izlenebilecek güzel bir seri olmuş. sıraya designer dna bölümünü aldım.