şükela:  tümü | bugün soru sor
  • netflix’in yeni belgesel serisi, henüz izlemedim ancak güncel trendler hakkında bilgi verici bir belgeselse ilgiyle takip etmeye hazırım
  • 15-20 dakikalık mini belgesellerden oluşan netflix serisi. beyninizin çalışmayı kesinlikle reddettiği dönemlerde onu kandırıp bilgi yüklemek için ideal.
  • yapımcıları yıllardır benzer bir işi youtube, facebook ve bittabi kendi siteleri üzerinden yürüten vox. bunu hazırlayacağız diye asıl kanalların hakkını veremiyordu kanalın ağır topları. epey uzun zamandır bekliyorduk.
  • ilk bolumunu youtube'dan ucretsiz izleyebileceginiz yeni netflix belgesel dizisi.

ilk bolumde ele alinan konu monogamy yani tek eslilik.
  • ilk bölümünü izlediğim belgesel serisidir. bölümün konusu tek eşlilik idi.
    gri arkaplan önünde konuşan insanlar bir yerden tanıdık gelince bir bakayım dedim. meğer takip ettiğim youtube kanalı da aynıymış.

edit: izlediğim ilk bölüm değil 3. bölümmüş sözlük
  • 5. bölümünün konusu kripto paralar olan belgesel serisidir. sanırım bu bölümü mr. robot'tan tanıyor olabileceğiniz (bkz: christian slater) seslendirmiş. konuya'da cuk oturmuş.
  • yeni medya olarak tanımlanabilecek kurum ve içeriklere maddi destek verince ne kadar güzel ve farklı içerikler üretebileceğini gördüğümüz yeni bir örnek oldu. bu açıdan netflix'i tebrik etmek lazım. ayrıca bugüne kadar kendi bünyelerinde bulunmayan çeşitte bir içeriği kazandırmış oldular. bunun öncesinde lock up vb. gibi çoğunlukla bilgi vermeyen içeriklerden fikir edinmeye çalışıyorduk.

günümüzün tartışılan konularının neredeyse hepsine farklı görüşlere yer vererek açıklama bulmaları güzel ancak her konunun kendimize hitap etmesini bekleyemeyiz. k-pop, crispr gibi konular bizim gündemimizden ziyade california'da yaşayan ortalama bir insana hitap etmektedir.

yalnız özellikle blockchain ile ilgili olan bölüm oldukça doyurucu. sözlük'te bitcoin vb. başlıkları altında fanatiklik yaparak hem sanal parayı hem teknolojiyi savunanlar ile belgeselde işin ehli olan insanların fikirleri arasında en ufak benzerlik görülmüyor.
  • the racial wealth gap dışındaki bölümleri ortalama olan ama sıkmayan yeni netflix belgesel serisi. daha kısa sürelerde, ted-ed, kurzgesagt, asapscience ya da minute physics videolarından daha çok şey öğrenebilirsiniz.
  • e-sports ve monogamy bölümlerini izlediğim netflix belgesel serisi. içeriği dolu, izleyeni sıkmayan, yemek yerken, serviste, otobüs durağında vs. izlenebilecek güzel bir seri olmuş. sıraya designer dna bölümünü aldım.
  • netflix'in guzel belgesel serisi, tattoo eklemisler en son, begendim.

ama bence cok kisa ve cok yuzeysel kaliyor, bunun explained - advanced falan gibi bir turunu yapsalar soyle bir bir bucuk saatlik, hos olabilir.