şükela:  tümü | bugün
  • açık analiz tipidir. çarpma analizleri, düşme analizleri, devrilme analizleri, patlama analizleri, penetrasyon analizleri bu segmente girer
  • statik analizde işe yaramaz fakat dinamik analiz gerektiğinde implicit analiz yöntemine göre daha hızlı sonuç vermesi sebebiyle tercih edilmesi gereken bir sonlu eleman analizi yöntemidir.

    daha hızlı sonuç elde edilmesinin sebebi nodal ivmelerin iteratif yöntemler kullanılmaksızın direkt olarak çözülmesidir. yani stiffness matrisinin tersini almak gibi büyük projelerde bilgisayarın günlerini alabilecek bir işlem basamağının tümden ortadan kaldırılmasıdır.

    tabi her getirinin bir de götürüsü olmak zorundadır. daha hızlı çözüm elde ediyor olmanın bize maliyeti mühendisliğimizi daha çok konuşturmamız gerekliliğidir.

    implicit analizin aksine burada kritik zaman adımı (bkz: time step) diye bir parametre karşımıza çıkar. bu parametre ses dalgasının bir sonlu elemanımız boyunca ilerlemesi için gereken süreye eşittir yani kullanılan malzemeye bağlı bir parametredir. tüm zaman adımlarımız bu parametreden küçük olmalıdır. yani mühendis bunun böyle olup olmadığını sürekli kontrol etmek ve böyle olmasını sağlamak zorundadır. aksi taktirde sonuçlarımızda yakınsama (bkz: convergence) gözlemleyemeyiz.

    yine implicit analizin aksine sadece lineer şekil fonksiyonu (bkz: shape function) kullanılmasından mütevellit locking effectgibi gerçekle bağdaşmayan bir fenomen ile karşılaşırız. bunu engellemek için gaussian integrationumuzu one point integration şeklinde yapalım dersek de hourglassing gibi gerçekle bağdaşmayan bir fenomen ile karşılaşırız. bunların hepsi ve daha fazlası mühendisin kontrol edip önlem almak zorunda kalacağı problemlerdir. bu yüzden explicit analiz yapmaya soyunan bir mühendis sonlu elemanlar yöntemini iyi anlamış olmanın yanında mass scaling gibi yukarıda bahsettiğim problemleri giderici yöntemleri de bilmek zorundadır. aksi taktirde gerçekle bağdaşmayan yalan yanlış simülasyon sonuçları elde edilir. işin üzücü yanı mühendis bu sonuçların gerçekle bağdaşmadığını kavrayamayabilir ve fiyasko tasarımlar ortaya konabilir. en iyi ihtimalle tasarımın gerçek testler aşamasında saçmaladığı fark edilir ve ürün piyasaya sürülmeden çalışılan endüstrinin ne olduğuna bağlı olarak binlerce dolardan yüzbinlerce dolara varan meblağlarda bir zarar ile yırtılır.