şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nam i diger bombogenesis.

  terimle ilgili soyle bir yazi var;

  "araştırmacıların söylediğine göre kuzey kutbu, ilginç bir şekilde fırtına tarafından ısıtıldı.
  kış ayında olduğumuz ve ocak ayına giriş yapmaya hazırlandığımız bugünlerde, ülkemizin oldukça soğuk hava koşullarına sahip olması şaşırılacak bir durum değil. ülkemizde normal hava sıcaklıklarını ve hava olaylarını yaşıyor olsakta maalesef diğer ülkelerde durum böyle değil. geçtiğimiz günlerde amerika'da 2 farklı kasırga yaşandı. birçok kişiyi öldüren ve evsiz bırakan bu kasırgaların yaşanmasının ardından insanlık olarak tam rahat nefes alacaktık ki araştırmacılar, bu kasırgalara neden olan fırtınanın çok ilginç bir bölgeye doğru kaydığını bildirdi; kuzey kutbu.

  "bu durumda endişelenecek ne var? orada yaşayan bile yok ki" diye düşünebilirsiniz ancak araştırmacıların bildirdiklerine göre şu an kuzey kutbu'nda hala varlığını sürdüren dev fırtınalar, bölgenin sıcaklığının 0 dereceye kadar yükselmesini sağladı. -58 dereceye kadar soğuyabilen, ortalama olarak -30 derece ısıya sahip olan kuzey kutbu'nun bu kadar büyük oranlarda ısınması, zaten küresel ısınmayla başı belada olan atmosferimizi kötü olarak etkileyecektir.

  bildirilene göre kasırgalar, çarşamba günü sıcaklığın 0 dereceye kadar yükselmesine neden oldular. kuzey kutbu'ndaki sıcaklığı etkilemesinin yanı sıra bölgedeki basınç düzeylerini de yerle bir eden kasırgalar, kuzey kutbu'na oldukça yakın olan izlanda'da sadece 18 saat içerisinde 54 milibar'lık düşüş yaşanmasını sağladılar. bu orandaki basınç düşüşü, atmosfer biliminde "patlayıcı siklon" (explosive cyclogenesis) olarak tabir edilen son derece tehlikeli bir basınç düşüş olayının 3 kat daha büyüğünün yaşandığı anlamına geliyor. patlayıcı siklon, her 1 saat içerisinde 1 milibar basıncın azalması demektir ve bu olayın 24 saat boyunca devam etmesiyle basınç düşüşü, bu isimle anılır.

  ilerleyen günlerde bu sıra dışı olaylar örgüsünün başka nelere sebep olacağını göreceğiz ancak şu an ülkemizin genelinden bile sıcak olan kuzey kutbu, oldukça ilginç bir olaya şahit oluyor. "

  (bkz: https://www.webtekno.com/…-hale-getirdi-h13517.html)