şükela:  tümü | bugün
77 entry daha
  • 475 puan ile eylül 2020 başında davetiye* aldığım sistem.

bu entry'de önce davetiye öncesi yaptıklarımın üzerinden geçeceğim. devamında da davetiye sonrası süreç için tutacağım log olacak.

başlıyorum...

"olabilir mi lan acaba?" diye araştırmaya başladığım zaman eylül 2019'a denk geliyor.

araştırırken şu puan hesaplama aracını buldum ve iyi bi ingilizce puanı alırsam olabileceğini gördüm.

sonra burada ve alt başlıklarında yazan her şeyi yaladım yuttum diyebilirim. hala bir şeyi merak ettiğimde ilk döndüğüm yer buralardır. her şey açık ve net yazıyor. spesifik problemler için ise forumlara dadandım.
    burada konuyla ilgili aklınıza gelebilecek her şey için insanlar birbirlerine yardım ediyorlar.

bir yandan ingilizce çalışmaya başladım, yeterli puanı alamayacaksam bu işe girişmenin hiçbir anlamı yoktu. ielts maceram için şuraya alalım sizi -> (#99906213)

10 kasım'da girdiğim ielts iyi gelince, okuduğum şeylerden diploma akreditasyon onayım olmadan sisteme giremeyeceğimi ve o işin biraz uzun sürdüğünü öğrendiğimden diplomaları onaya yolladım. o macera için de böyle buyrun -> (#100797975)

bunlar tamamlandığında ve havuza girdiğimde artık 2020'deydik. ama düşük puanlardaydım ve zaten yanımda götürmem gereken para eksikti.

2020 eylül başında paramı tamamladım. iş tecrübe süresi de tam o sırada 3 yılı aşınca puan yükseldi ve davetiye geldi.

davetiye sonrası belge toplamak için 3 ayınız oluyor (normalde 2 ay, pandemi sebepli 3 ay), ben de ilk bir ayını psikolojik olmak üzere (oha! oluyo mu ya bu iş ciddi ciddi? soruları ve şaşkınlıkları arasında) baya kullandım bu 3 ayı ve başvurumu tamamladım.

bu başvuruya e-apr (electronic application for permanent residency) deniyor. tamamladıktan ve parayı ödedikten sonra (başvuru parası yaklaşık 1500 cad idi) sonra da aor denmeye başlıyor (acknowledgment of receipt).

aşağıda bu noktadan sonrası için log tutacağım, süre hesaplaması yapmak isteyenlerin yararına olabilir diye düşünüyorum. gitmek isteyen herkesin gönlüne göre olur umarım.

he bi de aklıma gelmişken bu noktaya gelene kadar harcadığım paraları da yazayım (tabi bunların çoğu döviz harcaması ve dediğim aralıktaki kurlara bakmak gerekir karşılaştırma yapacaksanız):

havuza girene kadar harcanan para: 3000 tl (ielts + wes)
    başvuru ile beraber toplam harcanan para: 15000 tl (ielts + wes + sağlık raporu parası + biometrik parası + permanent residency fee + başvurunun kendi parası + çeviriler + bilumum fotokopi ıvır zıvır dahil)

aor'dan ppr*'a giden yol logu:

2 eylül 2020: ita
    27 kasım 2020: başvuru tamamlanması
    6 ocak 2021: sağlık raporu onayı
    6 ocak 2021: biyometrik verilerinin istenmesi

burada bir parantez açayım, başvuru yaparken zaten bunun parasını ödemiş oluyorsunuz. tamamlamak için 3 ayınız oluyor. istanbul veya ankaradaki vfs global ofislerinden randevu alıp parmak izi veriyor ve fotoğrafınızı çektiriyorsunuz.
    istanbul ofisinde pandemiye rağmen tüm randevular dolu görünüyordu. ankara'da ise her gün boşluk vardı. ankara'ya gitmeyi düşünsem de kontrol ederken bir boşluk bularak istanbul'da randevu almayı başardım. işlem 5 dk sürüyor.

12 ocak 2021: biyometrik verileri tamamlandı.