şükela:  tümü | bugün
 • intermittent fasting'den farklı olarak 1 günden daha uzun süreyle hiçbir şey yememe hali. 2 gün, 3 gün, hatta 30 gün boyunca yapanlar bile var. dünya rekoru 300 küsür günmüş.

  konuyu en çok sahiplenip bu konudaki bilimsel araştırmaları yüzümüze vuran kişi ise kanadalı nefrolog hekim dr. jason fung'dur.
 • hiçbir spor türünü verimli bir şekilde yapamama ile sonuçlanacağı aşikar bir açlık metası.
 • extended fasting esnasında spor yapma ihtiyacı ne kadar örtüşür tartışılır ama vücut enerji olarak yağ depolarını yaktığı için dayanıklılık isteyen sporlarda performans farkı yaşanmaz. vücut yağ yakmaya adapte olmuşsa (ketosis) şarja takılı cep telefonu ile pille çalışan cep telefonu gibi birbirinden farksız perfomans verir.
 • cehalet zor iş. ketosis ile sprint yap bakalım oluyor mu.

  tanım: lüzumsuzluk.
 • an itibariyle 25. saatime girerek teknik olarak başlamış olduğum oruç türü. hayatımda ilk kez 24 saatten daha fazla bir süre hiçbir şey yememiş bulunuyorum.

  izlenimlerimi aktarmam gerekirse, enteresan şekilde kendimi çok enerjik ve zinde hissediyorum. açlık pek yok, midede kazınma ya da aşerme durumu hiç yok. enteresan bir mutluluk ve "çalışma isteği" var. bakalım ne zamana kadar dayanacağım bilmiyorum ama yapabildiğim kadar sürdürmek istiyorum. en azından ilk hedefim 36 saati tamamlamak. yapabilirsem 48 saat ve sonra da 96. saati görebilmek istiyorum.

  bakalım belli olmaz. 10 dakika sonra da bozabilirim orucu, 10 gün de sürebilir. vücudumu dinleyip ona göre karar vereceğim. izlenimlerimi bu başlık altında aktarmaya devam edeceğim.

  not: ketojenik beslenme uyguluyorum. bol şekerli ve karbonhidratlı bir diyetle uygulaması epey zor olur muhtemelen.
 • su, şekersiz kahve / çay / maden suyu ve tuzun serbest olduğu oruç türü.
 • 24 saatten fazlasına extended diyor bu gavurlar. 24+ saat oruç tutma hali.

  fakat bu oruçta su kahve soda, tabi şekersiz olmak kaydıyla, serbest. müslüman orucundan farkı bu.

  bu fasting işlerini 2 yıldır falan araştırıyor ve uyguluyorum. vakit bulduğumda bu entrye güzel bir edit çakacağım.