şükela:  tümü | bugün
 • kişinin kendi hayatının kontrolünün kendi elinde olduğuna değil de kader, şans vs. gibi dış faktörlere bağlı olduğuna inanması durumu.

  tam tersi için (bkz: internal locus of control)
 • hakkında yazanlardan biri (bkz: nicolai sennels)'dir. ayna sizi aynen yansıtır, lütfen aynaya kızmayınız. aynada gördğünüz kendiniz hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışınız.

  maalesef ingilizce, eşek değilsiniz ya, artık öğreniniz.

  (bkz: http://www.newenglishreview.org/…63122/sec_id/63122)

  --- spoiler ---

  the locus of control is central to our understanding of problems and their solutions.

  ıf we are raised in a culture where we learn that "…ı am the master of my fate: ı am the captain of my soul," as william ernest henley wrote in his famous poem ınvictus in 1875; we will, in case of personal problems, look at ourselves and ask: "…what did ı do wrong?" and "…what can ı do to change the situation?"

  people who have been taught throughout their entire lives that outer rules and traditions are more important than individual freedom and self reflection, will ask: "who did this to me?" and "who has to do something for me?"

  --- spoiler ---

  locus of control için 13 soruluk bir test ( rotter 1966 ) : (bkz: http://www.psych.uncc.edu/…ocusofcontrol-intro.html)(12)

  similar minds'dan 30 soruluk test : (bkz: http://similarminds.com/locus.html)(71)

  psychology today'in 47 soruluk testi : (bkz: https://www.psychologytoday.com/…utional-style-test)(82)

  edit : ingilizce diye sızlanmayınız, google çeviri yeteri derecede bilgi veriyor. işte google çeviri :

  "kontrol odağı problemlerimizi ve çözümlerini anlamamız için merkezi bir noktadır.

  biz, “… benim kaderimin efendisiyim: ruhumun kaptanıyım” diyen bir kültürde yetiştirilirsek, william en ünlü henley 1875'te ünlü şiir kitabında yazdığı gibi; kişisel problemler halinde kendimize bakacağız ve şu soruyu soracağız: "… neyi yanlış yaptım?" ve "… durumu değiştirmek için ne yapabilirim?"

  tüm yaşamları boyunca, dış kurallar ve geleneklerin bireysel özgürlük ve kişisel tefekkürden daha önemli olduğunu öğrenen insanlar şöyle soracaktır: “bunu bana kim yaptı?” ve "benim için bir şeyler yapmak zorunda olan kim?"

  ek: ürettiği kültür "high context culture" gibi duruyor. lütfen inceleyiniz. (bkz: #68393741)

  "belirgin özelliklerinden biri yaşlılara toplum üzerinde otorite ve yetki tanımasıdır. bunun sonucu ise toplumun durağanlaşmasıdır. "

  kısa bir özet için: https://restaurantkyoto.dk/…d-low-context-cultures/

  "another related aspect is the perception of time. high context cultures typically use a polychronic perception of time while low context cultures use a monochronic perception. monochronic people see time as tangible and sequential –"

  ek okuma (bkz: https://www.pmi.org/…-polychronism-orientation-6902)
 • insanın hayatının kontrolünün kendi elinde olması için bir kere hakkının verildiği adil bir yerde yaşaması lazım. eğer yaşadığınız yer ameriga ve saz arkadaşlarının yıllardır ülkenin tüm kurumlarına sızdırdığı adamlar olan, hayatınızın akışını belirleyen sınavların sorulanın çalınıp hayatınızı başka türlü devam ettirmeye çalıştığınız zaman mallarınızı zimmetine geçirenlerin ceza alması için senelerce hukuk mücadelesi verip elinize bir şey geçmeyen bir yer ise çok afedersiniz ama hayatınızın kontrolü tamamen sizin elinizde değildir.
 • external locus of control yahut internal locus of control'un geliştirdiğimiz safhaların bunlar olduğu konusunda izlenimlerim var.

  1- güven - güvensizlik
  2- bağımsızlık - şüphe
  3- girişim - suçluluk
  4- beceri - aşağılık duygusu

  (bkz: erik erikson)

  tabii daha çok okumak lazım.

  özellikle bu :

  (bkz: https://www.verywellmind.com/…s-inferiority-2795736)

  ayrıca konu kişiliğe girince erikson'u fromm ile karşılaştırmalı okumak gerekir sanıyorum.

  http://webspace.ship.edu/cgboer/perscontents.html buradan faydalanabilirsiniz.

  http://webspace.ship.edu/cgboer/fromm.html