şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "no freedom for enemies of freedom" diyen fransız devrimi zindeliğine sahip liberallerdir. hedefleri genelde avrupa'da yaşayan müslümanlardır. liberal değerlere iman etmeyen müslümana hayat hakkı verilmemesi taraftarıdırlar. çokkültürcü liberallerden ve solculardan nefret ederler.

  ayaan hirsi ali, ed hussain, afshin ellian, bassam tibi gibi müslüman kökenli liberallerin hastasıdırlar.

  iyi müslüman-kötü müslüman ayrımına bayılırlar.

  (bkz: paul berman)
 • teoride klasik liberalizm ne kadar kusursuz gözükmekte ise pratikte extrimist liberalism de bence o kadar kusursuzdur.

  bugün fransız ihtilalinin avrupa medeniyetlerini ne kadar ileri taşıdığını tartışabilir miyiz?

  fransız ihtilali olmasaydı halkın " ulus ", " bağımsızlık ", " özgürlük ", "kardeşlik ", "adalet " gibi kavramları ne kadar otururdu?

  ingiliz kraliyet ailesi yetkilerini parlementoya devreder miydi? ya hollanda? ya da herhangi bir avrupa ülkesi?

  14. louis'i bir klasik liberal giyotine yollayamazdı. 14. louis giyotine gitmeseydi avrupa'da tiranizmin yükselmeyeceğinin garantisini verebilen var mı? kralcı bir karşı devrimin fransa'yı ele geçirmeyeceğinin garantisi var mıydı? peki extrimist liberaller fransa'da kaybetselerdi ya da hiç var olmasalardı, devrim başarısız olsaydı, diğer avrupa ülkeleri otoriteryenliklerini arttırımazlar mıydı?

  fransa'da olanları gören diğer avrupa liderleri demokrasi ve özgürlük anlayışlarını genişletip halka daha fazla ayrıcalık verdiler. çünkü kendileri giyotine gitmek istemiyorlardı. fransa'da olanın kendi ülkelerinde olmasını istemiyorlardı. fransa'da bunu extrimist liberaller başarmıştı.

  peki ya kaybetselerdi? bu durumda avrupalı monarklar nasıl bir yol çizecekti? bu yol faşistlerin, tranizmin, diktatörlüğün yolu olmaz mıydı?

  extrimist liberaller terörle anılırlar. terör devri yaşatmışlardır.

  ancak toplumu ve toplumları ileri taşıdıkları da aşikardır ve kimse aksini ikna edemez.

  bugün sosyalizm övücüleri " ama sovyetler gerçek sosyalizm değildi " diyor. yaşattığı gerilemeyi reddetmek istiyorlar. müslümanlar her fırsatta " gerçek islam bu değil " diyor.

  bir çok görüşün böyle savunma mekanizmaları var.

  extrimist liberallerin yok. ne oldukları belli, ilerleyici oldukları da belli. her güruhu gericilikle itham edebilirsiniz. ancak beğenmeseniz bile extrimist liberaller ilerlemecidir. ilerlemek için bazen bir kaç kafa kesmenin gerekli olduğunu savunurlar.

  bu düşünce sizi rahatsız mı etti?

  atatürk'ün kestiği mollalardan hiç rahatsız olmamıştınız ama bugüne kadar?

  teori ile pratiği bazen ayırmak gerekir. bu ayrımı yapan insan extrimist liberallere hak vermeden duramaz.

  edit: kendimi extrimist liberal olarak tanımlayamam. çünkü teoride bunu temellendiremem ve savunamam. ama pratikten konuşacaksak en iyi ideoloji bence budur.

  edit2: extrimist liberalizmi eleştirecek ilk sosyalisti heyecanla bekliyorum. ona laflar hazırladım.