şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
1556 entry daha
  • içerisinde sadece 4 tane türk dizisi bulunan netflix bile 1 senede türkiye’de 3 milyon paralı üyeye ulaştı ise exxen 2021 yılını rahatlıkla 1 milyon üye ile kapatır. 3 aralık 2020 netflix resmi açıklama

1 milyon üye x 10 lira. ayda 10 milyon. yılda 120 milyon tl. ve bu para ile sürekli artan içerik.

bundan 10 sene sonrasını söyleyeyim size. geleneksel televizyonculuk amerikada öldüğü gibi türkiye’de de ölecek. 2.5 saatlik dizileri artık sadece reklam yapmanın bile gereksiz olduğu hanım teyzeler izleyecek. zaten şu an tv kanallarının hepsi zararda. kar eden 1 tane bile kanal yok. hem de tüm akşamı tek bir içerikle kapatmalarına rağmen. ki artık gençler de oturup 3 saat aynı diziyi izlemekten bunaldılar. netflix bu ülkede bu yüzden bu denli büyük bir patlama yaptı. kanallar da bu duruma şu an olmasa bile 5 sene içinde kayıtsız kalamayacaklar.

rtük'ün tv izlenme araştırmasına göre 2006'dan bu yana geleneksel tv izlenme süreleri dramatik ölçüde düşüyor. ki son araştırma netflix'in henüz bu denli yaygın olmadığı 2018 yılına ait. günümüzde geleneksel kanallara ayrılan sürenin çok daha az olduğuna emin olabilirsiniz görsel

10 sene sonrası görebildiğim durum şu:

netflix: 15 milyon üye
    exxen: 20 milyon üye
    amazon: 10 milyon üye
    youtube red: 20 milyon üye
    blutv: 5 milyon üye
    trt digi: 3 milyon üye
    star x: 5 milyon üye
    atv kanal d fox ortak platformu: 5 milyon üye
    gain: 2 milyon üye
    trendyol tv: 3 milyon üye (bu tarz bir platform elbette yok ama ben kurulacağını düşünüyorum. bemim tanıdığım çin bu işe girer ve girerse de trendyol üzerinden girer)

bunların "hepsine birden" üye olan birinin cebinden çıkacak para aylık 150 tl civarı. bir digitürk parasından biraz fazla yani.

buyrun, hodri meydan. 10 sene sonra ortalıkta geleneksel tv'cilik diye bir şey kalmayacak. eğer ekşi kapanmazsa 10 sene sonra bu entry'yi okuyup vay be, adam bilmiş dersiniz. acun bile en fazla 2 sene içinde tv8'i birilerine devredip tüm enerjisini platform için harcamaya başlayacak.

bu ülke için zamanında "yahu maçlar ücretli mi olurmuş" dendi. çünkü yıllarca trtde izlemeye alışılmıştı ücretsiz. ama cine 5 bir anda tüm algıları değiştirdi. ardından yahu avrupa futbolunu para verip kim izler, bedava olmalı dendi. sonuç ortada. futboldan fazla hazzetmeyen ben bile premiere lig izlemek için para vermeyi düşünüyorum.

bugün para vermeden gol bile izleyemiyorsanız süreci gerçekten okuyabilmeniz lazım artık. dünya değişiyor. değişime yabancı kalmayın. değişimi yadırgamayın.

64 yaşındaki halam bugün instagram hesabı açtıysa, 66 yaşındaki babam bugün twitter'da siyasi tweet atıyorsa, bugün itibariyle netflix'in türkiyede'ki ücretli üye sayısı 3 milyonu geçti ise exxen gibi bir dijital platform da 2 yıl içinde türkiyenin en büyük kanalı olacaktır.

edit: ekleme yapmak gerekirse 2015 yılında bu ülkede kimse netflix'i bilmiyordu. 5 senede geldiğimiz durum ortada. youtube 15 yıllık reklamlı halinden ücretli haline tamamen geçiş yapacak belki de birkaç seneye. çünkü müzik işi spotify'a kaymış durumda. youtube bildiğin kanallaşıyor, tv haline geliyor. ki spotify da mükemmel bir örnek. ülkede birkaç milyon üyesi var. bundan 10 sene önce winamptan ücretsiz müzik dinleyen insanlar şu an spotify için para veriyor. bundan 10 sene sonrasını hayal edin.

dünya her yaratıcı içeriğin ücretli hale geleceği bir hale evrildi evriliyor. türkiye platformları da buna sessiz kalamazdı. blue biraz iddiasız bir giriş yapmıştı, acun ise gayet iddialı. ve bu iddiasının faydasını birkaç seneye göreceğine gerçekten inanıyorum.

büdüt: insanlar netflix'i türk içerik için mi izliyor sanıyorsun diye bir mesaj geldi. buradan da cevap vereyim. evet.

netflixte herhangi bir türk içerik yayımlandığı an lütfen en çok izlenen ilk 10 listesine bakın. 1 numarada o türk içeriği göreceksiniz. hatta bu içerik daha önce milyonlarca kişinin izlemiş olduğu recep ivedik gibi bir film olsa bile durum aynı. insanlar netflixte de türk içerikleri görmek istiyor. ve en çok izlenenler onlar oluyor.
  • beleş diye üye oldum, 1 hafta içeriklere bakayım demiştim. 1 lira gitti. 1 liraya değecek bir içerik yok içerisinde. bir de abonelik iptal edemiyorum. biri yardım etsin aq , 1 hafta sonunda 10 liram giderse soda şişesine oturup ölmeyi beklerim.

tanım: ilk haftası ücretsiz olan platform.

edit : üye olduktan yaklaşık 6 saat sonra 1 liramın iade edileceği ile ilgili mail geldi. 3 iş günü sürebilirmiş. herhalde pazartesi günü geri gelir :d neyse 1 lirayı kurtardık :d içeride kayda değer tek şey ahmet dursun & pascal nouma vs ayhan akman & albert riera ikililerinin ayak tenisi maçıydı :d sadece ona 5 dakika baktım , albert riera fena koydu :d

--- spoiler ---

maçları 15-7 ve 15-3 gs kazanıyor :d
    --- spoiler ---

spoilera bak aq :d ama cidden verilebilecek en büyük spoiler bu :d

bir de allah aşkına alt menülere isim verin , bu ne aq bilgisayar mühendisliği 2.sınıf web dersinde hazırlanan web siteleri gibi. footer_menu01 , footer_menu02 falan yazıyor :d tıklıyorsun içi boş bir sayfa :d
  • kafadan çok amatörce açılan platform.

acun an itibariyle halkın beğenisine sunduk diye reklam yapıyor. site berbat... hadi siteyi geçtim, android tv veya smart tv uygulaması yok lan!!!! nerede izleyeceğim lan ben bunu? bu nasıl saçmalık?! sen kalkıyorsun dijital platform kuruyorsun üstelik paralı...ama uygulama yok ve tv de izlenmiyor.
  • iyiyse kullanılır kötüyse kullanılmaz . felsefe yapmayın gevşekler
  • an itibariyle içeriklerin yüklenmediği platform. dakika 1 gol 1, ilk andan çöktü.
  • zeynep bastık için üye olunması gereken program. "zeynep bastık ve konukları" diye bir program afişi var.

ek: programın adı "zeynep bastık ile akustik dakikalar" olsa daha bi böyle değişik olacakmış.
  • reklam yerine rklm yazalım da korkutucu olmasın demişler herhalde. paralı üyeler reklam görürse de "biz reklam yok demedik, rklm yok dedik" derler.
  • malum şakayı başlıkta aratınca elli dört entry sayıyorum, engellediklerimi bilemem.
    (bkz: yapmayın çocuklar)
  • acun a her ay para vereceğime aynı paraya kuşlara bulgur veririm!

deli misiniz olm lan?!

boş platform.
  • daha platform yayın hayatına girmeden hemen eleştiriler kasılmış çünkü bazıları eleştirmekten başka bir şey bilmiyor bu hayatta. eminim kesinlikle almam diyenlerin bir çoğu abone olacaktır. exxen tutar mı tartışmaya açık bir konu ama acunun yaş tahtaya basacağını da düşünmüyorum.
1131 entry daha