şükela:  tümü | bugün
  • özel sektör çok zorlu bir kez daha gözler önüne seriyor. bir rakip çıkıyor ve kurduğunuz yüksek duvarlarla çevrili, yıkılmaz dediğiniz krallığı bir anda başınıza yıkabiliyor. yeni yıla uyanıyorsunuz ve piyasa değeriniz alt üst olmuş, özellikle gain medya'ya çok üzüldüm.

henüz 4 gün olmasına rağmen 700 bin aboneye ulaşmış exxen. bakın 4 günde.

senelerdir müstehcen filmlerle sükse yaratan, sözlükte sürekli reklamı yapılan netflix'in üye sayısı ancak 1.7 milyon 5 sene sonunda. gain medya ücretsiz olmasına rağmen 350k aboneye ulaşabilmiş ancak.

karmaşık bir modelleme yaptım excel programında, 4 günde 700 bin abone olursa, 40 günde 7 milyon aboneye ulaşıyor sonucuna ulaştım. 7 milyon abone, ayda 70 milyon ciro, yılda 840 milyon tl ciro eder. (az önce excel'de bir basamak fazla hesaplamışım, hatalı rakam çıkmış düzelttim)

bu müthiş bir başarıdır. şubat 14 gibi 7 milyon aboneye ulaşan dev bir platform olacak. daha bunun avrupa'ya açılması ve özellikle uzak doğu ve latin amerika'da genişemesi var.

tabii bunun olacağı çok belliydi. bir çok başarılı youtuber ki bunların toplam izlenme sayısı yıllık milyarları geçiyor. cem yılmaz'ı tarihe gömen, new york comedy club dünyasında komedinin dahi çocuğu olarak anılan hasan can kaya gibi bir süper star tek başına 1 milyon üye getirebilecek güçteydi. keza viyana'da modern zamanların freud'u olarak bilinen gökhan çınar'ın katarsis'i de 500k aboneyi tek hamlede çeker. yeni projeler kurtlar vadisi, sihirli annem gibi hem kaliteli hem de yenilik getiren yapımlar daha da hızlandıracak süreci.
  • ama ne yalan söyleyeyim sesli güldüm. bakalım trial dönemi bitince kaç kişi kalacak. daha ios ve android app'leri yayında değil, böyle release mi olur?
  • (bkz: yav he he)
  • 4 günde 700 bin ise 40 günde 7 milyon yapıyor ama asıl önemli olan 80 günde 14 milyon üye yapmasıdır. daha büyük düşünün ve 160 günde 28 milyon abone olacağı gerçeğini görmezden gelmeyin.

tanım: katladıkça büyüyen platformun başarısıdır.
  • amazon prime'ın fiyatı 7.90 tl iken, bunun reklamlı sürümü 9.90 tl. ancak babayı siler piyasadan. söyleyeceklerim bu kadar.

edit: reklamsız sürümü yazmışım yanlışlıkla, bunun reklamsız sürümü de 19.90 tl’imiş. uyarı için teşekkürler.
  • bir iddia. piyasanın şekillenmesi 12-18 ayı bulur. şu an exxen için kolay olan piyasının içinde büyümenin hızlı olması. 50.000 aboneden 100.000 aboneye ilerlememek bile onun için %100 başarı olacak.

4 günde 700 k abone aldıysa 40 günde 7.000k abone olacağını hesaplamak çok da karmaşık bir excel hesabı gerektirmese gerek. zaten iddia sahibinin vizyonunu buradan görebiliyorsunuz.
  • ziyaaaa,anladık atıyorsun bari yutulur cinsten at
  • götü açık çok insan gördüm ama bu kadarını ilk kez görüyorum
  • keçi boynuzu yedikten sonra yapılan ufak şımarıklıklar.
    tanım:exxen'i oturup excell algoritmasıyla çözmek.