şükela:  tümü | bugün soru sor
 • samsung'un 2018'de, olası galaxy s9 ve note9 telefonlarında kullanacağı yonga seti. 8 nm olarak üretilmesi beklenmektedir.

  (bkz: exynos/#70830922)

  edit: 10 nm olarak çıkacaktır.
 • tanitilmi$tir: https://news.samsung.com/…icher-multimedia-content/

  $u paragraf dikkat cekici:

  exynos 9810 introduces sophisticated features to enhance user experiences with neural network-based deep learning and stronger security on the most advanced mobile devices. this cutting-edge technology allows the processor to accurately recognize people or items in photos for fast image searching or categorization, or through depth sensing, scan a user’s face in 3d for hybrid face detection. by utilizing both hardware and software, hybrid face detection enables realistic face-tracking filters as well as stronger security when unlocking a device with one’s face. for added security, the processor has a separate security processing unit to safeguard vital personal data such as facial, iris and fingerprint information.
 • geekbench 4'te, beklenenin üstünde, 3770 / 9020 gibi bir puan alan yonga seti.

  rakibi snapdragon 845'in 2400/8200+ düzeylerinde kaldığını, öncülü exynos 8895 ve sd 835'in ise 1950/6750 civarı (en iyi şartlarda 2100/7000 görülebiliyordu) skor aldığını düşünürsek, samsung bu sefer noktayı koymuş görünüyor. tek çekirdek performansı, öncekilere göre 2 kat artmış.
  android telefonlarda uzun zamandır böyle bir gelişme olmamıştı.

  aynı testte, apple a10 fusion 3520/6050, a11 bionic 4250/10600'e ulaşıyor (bunlar, ios 11.2'de, birkaç denemeyle alınabilen, en iyi skorlar. exynos 9810 ve sd 845'in de en yüksek skoru, kaynaktakilerden biraz fazla olabilir).

  exynos 9810, tek çekirdek puanında a10 - a11 arasına yerleşmiş. samsung, apple gibi, çekirdek performansına öncelik veren bir yapıya gitmiş görünüyor. zira çoklu çekirdek puanı, nispeten az artmış.

  ayrıca, exynos 9810'da, sd 845'te bulunmayan ai işlemcileri de yer alacak. kirin 970 ve a11'de de bu tür işlemciler yer alıyor.

  exynos soc'lar, snapdragon karşısındaki ısı yönetimi ve ses dac'ı gibi üstünlüklerinin yanına, cpu performansını da eklemiş oluyor. sd 845, sadece gpu performansında üstün olabilecektir. onun da anlamlı bir oranda veya her uygulamada geçerli olacağını zannetmiyorum.
 • samsung'un şu anki stok yazılımıyla, web browsing gibi günlük kullanım senaryolarında, performans potansiyelini yansıtamayan yonga seti.

  video encoding veya oyun gibi sürekli yük binen senaryolarda yüksek performans sunabilse de, yükün değişken olduğu normal senaryolarda, snapdragon 845'in gerisinde kalabiliyor. bunun ana nedeni, mongoose m3 çekirdeklerinin yüksek saat hızına ulaşmasında yaşanan gecikmeler.

  ayrıca, mongoose m3'ün çok yüksek performanslı bir çekirdek olması ve mevcut stok yazılımda gereksiz yere yüksek saat hızına çıkabilmesi nedeniyle, batarya süresi de sd 845'li s9'un gerisinde kalabiliyormuş.

  anandtech galaxy s9 incelemesinde bu konulara değinmişti. şu linkte de, custom kernel deneyerek elde ettikleri yeni sonuçları paylaşmışlar:

  https://www.anandtech.com/…os-9810-galaxy-s9-part-1

  yaptıkları ayarlama, geekbench 4 skoruna bile yansımış. multi core testinde a11 bionic'e denk puan almışlar. (zaten stok kernel'de, multi core puanı, single core puanına oranla yeterince iyi çıkmıyordu. bu artış şaşırtıcı olmadı.)

  tabii telefonun stok haliyle de, günlük kullanımda hissedilen bir etkiden bahsetmek zor olsa da*, bu durumu akılda bulundurmakta fayda var.

  samsung, güncellemelerle bu konuya el atacaktır.

  ------

  bu arada, şu anki stok kernel'le, exynos 9810'un mongoose m3 çekirdeklerinin, thread yüküne göre saat hızlarını da yazmışlar:

  - single core m3 at 2704 mhz
  - dual core m3 at 2314 mhz
  - quad core m3 at 1794 mhz

  sd 845'te, güç tüketimi ve ısınmayı azaltma amaçlı bu saat hızı düşüşleri de, muhtemelen biraz daha düşük oranda gerçekleşiyordur.

  ancak yine de, mongoose m3'lerin yüksek potansiyeli, bağımsız ai işlemcilerinin olması ve tek-çift çekirdek performansının hala önemli olması nedeniyle, exynos 9810, cpu performansı açısından bariz biçimde üstün bir yonga setidir diyebiliriz.

  -----

  * sorunun düşük güç modunu etkilemediğini varsayıyorum. etkiliyorsa, o modda fark hissedilecektir.