*

• "özgürlük" adlı zülfü livaneli şarkısının en yaygın kullanılan, diğer adı.

http://www.dailymotion.com/…aneli-ey-ozgurluk_music

"okulda defterime, sirama agaçlara, yazarim adini
    okunmus yapraklara, bembeyaz sayfalara yazarim adini
    yaldizli imgelere, toplara tüfeklere, krallarin tacina
    en güzel gecelere, günün ak ekmegine, yazarim adini
    tarlalara ve ufka, kuslarin kanadina,
    gölgede degirmene yazarim.
    uyanmis patikaya, serilip giden yola,
    hinca hinç meydanlara adini ey özgürlük.

kapimin esigine, kabima kacagima, içindeki aleve,
    canlarin oyununa, uyanik dudaklara yazarim adini.
    yikilmis evlerime, sönmüs fenerlerime, derdimin duvarina,
    arzu duymaz yokluga, çirçiplak yalnizliga, yazarim adini.
    geri gelen sagliga, geçen her tehlikeye,
    yazarim ben adini, yazarim.
    bir sözün coskusuyla, dönüyorum hayata,
    senin için dogmusum, haykirmaya.
    ey özgürlük"

.....

http://www.yenisafak.com.tr/…24.12.2007&c=5&i=89328
  • (bkz: #16580484)
  • vodafone reklamında çaldığını her duyduğumda başımdan aşağıya kaynar su boşaltan, sinirden kanı beynime sıçratan şarkı..
    ne var efendim öfkelenecek.. alan memnun satan memnun.. ama biraz utanma.. ne utanacaklar 3g olmuş özgürlük anasını satıym...
    (bkz: küfretmek istiyorum)
    tey tey tey.. boşa dinlenmiş şarkılar.. şiirler falan da hep boşa..
    vodafone bastırır satın alıverir günü gelir.. şarkılarınızı bile..

ayrıca vesileyle ciğeri satılık solcu dönmesi reklamcılara önerilerim var:
    grup yorum’dam uğurlama bence çok melodik. ecnebi bir firmayla uçak firması ya da kargo firması güzel duygusal temalı reklamı geçirin. gençler uğurlama’yı öğrendiler diye mutlu olun sonra.
    mesela ahmet kaya’nın “ağladıkça”sı bence çok melodik. “aradıkçaaa aradıkça yeni yeni kontörler edineceksin” şeklinde nefis prozodili yeni sözler ile kontör reklamı olabilir, (kontürleri birik birik birik-tireceksin- de olur.. ) bunu da vodafone yapsın ama lütfen, ne de olsa bizi alıştırdı.
    yine zülfü bey’in “güneş topla benim için’i de gerek melodisi gerekse sözleri ile çok uygun bence. bonus veren herhangi bir kredi kartı kullanabilir. “bonus topla benim için” olur.. “iftar vakti ramazanda bonus topla benim için” şeklinde özel bir ramazan kampanyası da girebilirler. neden olmasın bence hoş olur. olmaz mı?
  • (bkz: ey vodafone)
  • sözleri paul eluard'ın 1942'de yazdığı şiirden çevrilmiştir
  • sevgili sözlük,

lise son sınıf, ilk dönemin son günü, karneyi almışım, notlarım iyi. zilin çalması, öğretmenin sınıfı terk etmesi üzerine merdivenlerden inerken sesli sesli ey özgürlük şarkısını söylüyordum ki, ey özgürlük derken sesim biraz daha yükselmiş ve ne ola o an müdürümüzle göz göze geldim. 'al sana özgürlük' diyen bir bakışla "sen benim odama bir gelsene" dedi. sessiz bir şekilde (daha az önce bağıran ben değilmişim gibi, sanki hiç sesim yokmuş gibi) müdürü takip ettim.
    odasına girdiğimizde bana sert bir şekilde bakıp "komi(i de vurgu var)nit misin evladım sen?" diye sordu. "nerden çıkarttınız öğretmenim" dedim. "e anarşist (ş de vurgu var bu sefer) şarkısı söylüyorsun". "yok öğretmenim, hani tatil ya, o bakımdan" deyince, yumuşak ve babacan bir sesle "iyi hadi madem iyi tatiller, ama söyleme böyle şarkılar tehlikeli" dedi. sessizce "iyi tatiller" diyerek odasından çıktım.

geçen televizyonda vodafone reklamında ey özgürlük melodisinin kullanıldığını gördüm. kendi kendime müdürümüzü düşündüm. hayattaysa (yaşı vardı bayağı) acaba bu reklamı görünce 'kominist mi bu şirket anarşi reklamı mı yapıyorlar' diye düşünmüş müdür?
    müdürümüz (yaşıyorsa sağlıklı ömürler, öldüyse rahmetler) ne düşündü bilemem ama ben neredeeeeeen nereyeeee dedim...

işte böyle sözlük; komünizmden kapitalizme uzanan "kısacık" bir "yol"....
  • yıllardır neden bir rock yorumunun yapılmadığını düşündüğüm şarkı. sözleri, müziği, sondaki o enfes melodisi (hele çift gitar çalınsa ahhh) her şeyi rock müziğine uygun.
    olmadı doğa için çal ekibi bir güzellik yapar belki bize.
    livaneli şarkıyı çoktan sattı. * * *
    ama burada tepkimiz sanatçının kendisine yoksa şarkı hala bizim ve onu düştüğü bu yerden kaldırmak lazım. genç dimağlar yıllar sonra bunu "aaa vodafone'un şarkısı" diye hatırlamasın.*

not: deniz ünel'e harika yorumu için teşekkürler.
  • şöyle içten, özlemle, gerçekten isteyerek söylediğim tek temenni. söylemiyorum çünkü olmayacağı aklıma geldiği zaman içimde bir hüzün yanlış zamanda ve yanlış mekanda olmanın gerçeğini yüzüme çarpıyor. hiçbir zaman elde edemeyeceğim bir şeyi istemek akıllıca değil. yine de bir gün eğer çok eserse, insanın olmadığı bir yere yerleşmek geçiyor aklımdan ve olmasını isteyeceğim tek şey kulaklarımda ''ey özgürlük'' şarkısıyla yürümek..
  • ideolojik yaklaşımları ya da metnin anlamı bir yana, çok hoş bir melodisi olan zülfü livaneli şarkısı.
  • mükemmel ve anlamlı bir şarkıdır, muhtemelen şu an ahmet şık ve nedim şener söylüyorlardır bunu.
hesabın var mı? giriş yap