şükela:  tümü | bugün
  • sertab erener'in yeni albümü olduğu söyleneyor..
    albüm kapağı pek müthiş..

https://p.twimg.com/apkatwsceael0zg.jpg
    https://p.twimg.com/apkdjudcaaepjhy.jpg
  • "ne gerek vardı sertab!" dedirten sertab erener'in konsept albüm çalışması. eurovision zaferinin ardından düşüşe geçen kariyerini 2009'da 2 başarılı single** hemen ardından da 2010 yılında çokta güzel bir albümle* tekrar zirveye taşımışken bana lüzumsuz bir albüm yapmış gibi geldi. rengarenk'in üzerinden 2 yıl geçmiş yeni parçalardan oluşan bir albüm hadi olmadı albüm habercisi, piyasa yoklayıcısı bir single'la çıkar diye düşünürken dinleyicileri şaşırtan bir proje olmuş.
  • makber ile profesyonel anlamda ilk tsm kaydını yapan sertab erener'in senelerdir yapacağını söylediği albüm. sonunda çıktı. dinlemek için sabırsızlanıyorum.
  • şimdi öncelikle sertab erener'i yakın zamana kadar çok severdim, arada bi sekteye uğradı ama eski şarkılarının çoğu benim için çok kıymetlidir, belki de sezen aksu etkisi tabi. işte sezen aksu gibi makamsal müzik yapan bi insanın öğrencilerinin "tsm"ye * * uzak olması düşünülemez. bu yüzden açıkçası bu albümden beklentim bi hayli fazlaydı. karşıladı mı beklentimi, belki çok değil ama kötü bi albüm de kesinlikle değil. müzik piyasası ağzıyla söylemek gerekirse temiz bir albüm olmuş, sazlar, kayıt, sertab nağmeleri filan temiz yani, gereksiz ağdalı değil. ölçülü ve yerli yerinde :

akşam oldu hüzünlendim ben yine: temiz okumuş, müzeyyen senar sevenler sevmeyecektir, ama bi trt solisti havası da yok değil.

şimdi uzaklardasın: temiz, ölçülü başarılı. albümde herkesin bildiği eserler de olsun diye konulmuş sanırım.

dertliyim rûhuma hicrânımı: bi kere şarkı çok güzel zaten, saadettin kaynak sonuçta. çok da güzel söylemiş ama prozodi hariç, hayır popçu olacaksın sertabım, neden öyle kelimeler heceler ayrık yahu? "dayine" nedir yahu? üzgünüm leyla!

fikrimin ince gülü : şimdi bu şarkıya önyargım var, hiç sevmem. aynı prozodi olayları bunda da var "kigör" nedir. hafif bi taş plak havası da sezmedim değil.

niçin baktın bana öyle : yine bir saadettin kaynak eseri, çok güzel evet, uşşak olmasına rağmen nağmeye boğmamış güzel güzel sade sade.

çile bülbülüm:kötü değil, güzel de değil, normal normal okumuş işte. güzel yani aslında, sonuçta muhayyer kolay bi makam değil. her halükarda burcu güneş'e basar tabi ki.

biz heybeli'de her gece : çok güzel olmuş, sanırım bizim kulaklarımızda hep koro şarkısı olarak kaldığı için böyle neşeli neşeli pek sevimli olmuş solo olarak. hatta ses tonu çok güzel çıkmış ortaya. araya gazel de giderdi bu arada ama neyse *

ada sahillerinde : bi kere olması gerek hızda-giderde olmuş eser o güzel. gayet hüzünlü sakince söylemiş, daha ne olacağıdı.

darıldın mı gülüm bana : güzel, eğlenceli olmuş, hafif kanto tarzı.

kimseye etmem şikâyet :perde i vuslat ne lan!!!! zulmet o! iki dakka düşünmediniz mi, bilerek mi yaptınız? vuslat olsa adamın önünde niye üzülsün geleceğine? prozodi sorunu burda da var ayrıca. bir sürü insan bu şarkıyı böyle öğrenecek şimdi, hadi bakalım.

bir ihtimal daha var : piyasada okunandan birazcık daha hızlı ve değişik okumuş, yorum katmış, notaya göre yapmışlar sanırım nevada uşşağı güzel olmuş mu, olmuş evet.

dök zülfünü meydâne gel: albümdeki en eski eser bu olabilir, güzel de okumuş, temiz olmuş. feyrat göçer vakasından sonra tabi öpüp başımıza koyuyoruz.

kırmızı gülün alı var : atatürkün sevdiği şarkılar konseptinde olmuş, güzel normal okumuş işte.

dönülmez akşamın ufkundayım: temiz, sazlar boğmamış sesi. kaç ses söylemiş bilmiyorum ama gayet okumuş olmuş işte, hatta albümün en iyisi de olabilir.

ey şûh-i sertab ey dürr-i nâyâb : ve albüme ismini veren eser,heheh hep bu kalıbı kullanmak istemiştim. neyse sertab hanıma ismini veren şarkıymış bu. güzel bir kürdilihicazkar semai. güzel de söylemiş tabi.

albümde sazları kimin icra ettiğini bilmiyorum, bulamadım, ama çok güzeli temiz temiz çalınmış, bi konservatuar havası var. kayıt sistemi de inanılmaz güzel, keşke herkes böyle güzel dengeli kayıtlar alsa.

benim eyorlamam bu kadar.
  • tsm albümü. sertab erener gibi pop müzik icra eden bir kişinin böyle bir albüm yapması beni mutlu etti. radyolarda daha çok duyabileceğiz bu eserleri. güzel şarkılar seçilmiş. dinlediğim bir kaç şarkıda yorumunu başarılı buldum.
  • açıkçası beklediğimden iyi çıkan sertab erener albümü. ben gereksiz çığlıklar, sürekli bir bağırmalar, nağmeler olur diye beklemiştim ama sertab erener beni fena halde yamulttu. ha çok mu güzel albüm? değil. albüm bitince "vay be" demiyorsunuz. ama güzel işte, şarkıları ziyan etmeden seslendirmiş.
  • 90'lı yıllarda katıldığı bir beyaz show'da "ay benim pek işim olmaz öyle musikiyle falan ahahaaha" diyen sertab erener'in gerçekten de musikiyle pek işinin olmadığını ispatladığı albümdür, belki teknik olarak söyleyişte sorun yok, ses de güzel ama gırtlağı ve ruhu bir türlü yakalayamamış, eğreti duruyor

daha beteri de albümdeki şarkı dizilimi, ulan bu şarkıları makam bazında gruplamayıp da böyle rastgele dizen adamı eşek sudan gelinceye kadar dövmeli, makam bütünlüğü olmadı mı musikiden keyif alınmaz, uşşak başlayıp birden hicaza zıplayıp sonra segah-nihavent bir geçiş parçasıyla kürdiye sonra tekrar uşağa geçmek fena halde amatör işi, herif winampın shuffle düğmesine basmış sanki, 15 şarkılık bir albümde 4 bilemedin 5 makamdan şarkı seçer bunları 3'erli 4'erli biraraya toplarsın ki insanlar keyif alsın, fasıl denen şeyin de özü budur, bu kadar basit bir noktayı bile atlayan insanın samimiyetine nasıl inanılır

01-akşam oldu hüzünlendim ben yine (uşşak)
    02-şimdi uzaklardasın (hicaz sülalesinden suzinak)
    03-dertliyim rûhuma hicrânımı (segah başlayıp nihavend biter)
    04-fikrimin ince gülü (kürdi)
    05-niçin baktın bana öyle (uşşak)
    06-çile bülbülüm (muhayyerkürdi)
    07-biz heybeli'de her gece (sultaniyegah)
    08-ada sahillerinde (hicaz)
    09-darıldın mı gülüm bana (rast)
    10-kimseye etmem şikâyet (nihavend)
    11-bir ihtimal daha var (nihavend)
    12-dök zülfünü meydâne gel (hisar buselik)
    13-kırmızı gülün alı var (hicaz)
    14-dönülmez akşamın ufkundayız (segah)
    15-ey şûh-i sertab ey dürr-i nâyâb (kürdilihicazkar)