şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mutlu tönbekici 23 mart 2013 tarihli vatan gazetesi'ndeki köşe yazısının başlığı;

  mutlu tönbekici 23 mart 2013, vatan.
 • birinci vazifen, türk istiklalini, türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafa etmektir. mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. bu temel, senin en kıymetli hazinendir. istikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların olacaktır. bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşenmeyeceksin. bu imkan ve şerait çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. istiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. millet fakrü zarüret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

  ey türk istikbalinin evladı! işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

  mustafa kemal atatürk
 • birinci vazifesini mütemadiyen unutandır. unutma artık gözünü seveyim. kalk, diren, savaş hakların için. kendin için. sevdiklerin için. evinde oturma. kariyer peşinde koşma. özgürlüğün için savaş artık.

  böyle şeyler yazmaktan utanıyorum. resmen gözlerim doluyor. ama daha fazla durmayalım. n'olur artık adam olalım. savunalım.
 • zamanında bize boş boş ezberleteceklerine ne anlama geldiğini kafalarımıza yerleştirselerdi birinci vazifemizi hiç unutmaz
  imkan ve şerait neydi la diye düşünmezdik
  adam 90 sene önce düşünmüş ve görmüş yazılı olarak elimizede vermiş.daha ne yapsın