şükela:  tümü | bugün
 • ülkenin bölgelere ayrılması veya zaten mevcut olan bölgelerin birleşmesi ile tek merkezden yönetilmesi sistemi. eyaletlerin özerklik dozajı ülkeden ülkeye değişmektedir. abd, almanya, avustralya eyalet sistemini kullanan bazı ülkelerdir.
 • bu sistemi benimsemis bir ulkede hukuk okuyorsaniz eger basta anayasa hukuku olmak uzere tum kamu hukuku ve mensuplarina ayri ayri kufredersiniz. eyaletin ve merkezin ayri ayri haklari, birbirlerine gore konumlari, yok yasamalari, yok yurutmeleri, yok idareleri, yok bir yandan merkezden kayalim, desentralize olalim, obur yandan abartmayalim merkez de guclu olsun, bund mu bu boru mu, sen benim alanima girdin, sen bana karistin bilmem ne derken kafayi yiyebilirsiniz.

  hukuki karmasikligina ragmen, daha demokratiktir, orasi ayri.

  bir de almanyadaki olayin cok cokk farkli toplumsal sebepleri ve etkileri vardir. burada insanlar bayernliyim der, bawü lüyüm der, thüringenliyim filan der yani. harbiden buyuk sehirden gelmiyorsa, geldigi eyaletin adini soyler. orali gorur kendini. ustelik is veya okul icin gunubirlik eyalet degistiren biriyseniz, oha ludwigshafen mi orasi pfalz degil mi diye tepki goren bir almanla karsilasip, ya malesef oyle, napalim git gel yapiyoruz diye ezilip buzuldugune sahit olabilirsiniz. kodugum alt ustu arabayla yarim saatlik yol deseniz kimse anlamaz.
 • türkiye'nin kurtuluşu olabilecek olan.

  (bkz: yoksulluk tuzağı/@businessclass)
 • tahminim; ya “başkanlık sistemi için böyle gerekiyor” denilerek veya “yerel yönetimler yasası’nda eyalet sistemi getiriyoruz, her eyalet kendini yönetecek” denilerek bir şekilde bu sisteme geçiş sağlanacak. ülke birçok bölgeye bölününce fazla tepki çekmeyecek ama sonrası...*
 • yavaş yavaş imralı planları ortaya çıkmaya başlıyor

  "dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız, bunların hiçbirisinde eyalet korkusu yoktur. osmanlı'da lazistan, kürdistan eyaleti vardı. niye çünkü osmanlı güçlü. eyalet sisteminde endişeye gerek yok. eyalet sistemindek korkmamalı. siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı koruyabilirsiniz. demokraside özellikle de ekonomik kalkınmada güçlü bir türkiye'den bahsediyorum. buna osmanlı'daki yaklaşımı da ekleyebiliriz. biz hala osmanlı'daki yaklaşımı yakalaybilmiş değiliz. bizim lazistan, kürdistan dememize gerek de yok. biz coğrafi olarak bu durumu yakalayabiliriz. böyle bir yaklaşım tarzı türkiye için faydalı olabilir. kontrol mekanizmaları çok önemli. bunu çok iyi yapamazsak sıkıntı olabilir. "

  http://www.aksam.com.tr/…kip-gitsinler/haber-181858
 • türkiye gibi farklı kültürleri, dilleri barındıran büyük ve zengin bir ülkede, bütün farklılıkları bir kalıba koymanın doğurduğu kargaşaların önüne geçmek ve insana yakışır bir toplum kurmak adına bir an evvel geçilmesi gereken sistemdir.
 • tartisiyoruz falan simdi de, gecersek eger, bunun en buyuk faydasi internette form doldururken "state" kismina yazacak bi seyimizin olmamasinin getirdigi ic buruklugunun tarihe karismasi olacak. cayir cayir dolduracaz oralari da.
 • insanların kimliklerini özgürce yaşayabilmesi için ve ekonomik olarak bölgesel şekilde kalkınma adına hemen, hızlıca geçilmesi gereken sistem.
 • türkiye için hem siyasi, hem de coğrafi olarak uygundur.