şükela:  tümü | bugün
 • bigbang 2017’de en çok yatırımı almış korkutucu bir girişimdir.

  1.390.000 tl’lik yatırım alan bu girişim, esasen güvenlik sorunlarına yardımcı olup, verimliliği arttıracağını savunmaktadır.

  anladığım kadarıyla, kamera sistemleri ve yüz tanıma yazılımları kullanarak, şirketlerin çalışanlarını, mesai saatinde izlemelerine olanak sağlayan bu girişim, büyük biradercilik oynamak isteyen herkese yardımcı olması için tasarlanmıştır.

  açıkçası ben bu girişimin etik olmadığını düşünüyorum.skynet gerçek oluyor.*

  link.
 • bigbang 2017'de en çok yatırımı almış ve aslında korkutucu olmayıp, gelecekte bir çok insanın hayatını kolaylaştıracak yazılımdır.

  öncelikle bu girişim devletle çalışmamakta olup, eyedius da büyük biradercilik oynamak amacıyla geliştirilmemiştir. tersine gelecekte bu yazılım kamuya, yalnızca kayıp çocuk ve yaşlıların en kısa sürede bulunabilmesi için temin edilmek istenmektedir.

  bu yazılımın kurumsal alanda kullanımı ise güvenlik amaçlı işe giriş çıkışların tespiti amaçlıdır ki zaten halen bir çok kurumsal firma personeline dağıttığı manyetik kartlarla bu giriş çıkışları zaten takip etmekte. eyedius ise buna ek olarak bu sistemi daha akıllı hale getirerek mesela işten çıkartılmasına rağmen kartını iade etmemiş bir çalışanın daha sonra iş yerine bu kartla girerek hırsızlık yapmasının önüne geçmektedir.

  aynı şekilde bugün evlerde kullanılan alarm sistemleri de bu yazılım sayesinde gelecekte kullanılmayacaktır. ev alarm sistemleri tarafından verilen alarmların yaklaşık %95'i hatalı olup eyedius bu hata payını 0'a indirmeyi amaçlamaktadır. örneğin şifreyi yanlış girdiğiniz için alarm çalmayacak ama kapınızı bir yabancı zorladığında ya da camınıza birinin tırmandığı tespit edildiğinde alarm verecektir.