• tesadüfen denk geldiğim bir dizi ama ben çok sevdim. 1.sezonu 10 bölümden oluşuyor. 2.sezon gelir mi gelmez mi bilmiyorum sanki gelmeyecek gibi bitirmişler ama gayet keyifle izledim.

ben philip karakterini oynayan tyler young a bayıldım açıkçası.
    şimdi meşhurdur benzetmelerim duramayacağım. ben tyler'ı american horror story deki bir zamanlar emma roberts'ın da sevgilisi olan evan peters a benzetmiyorum değil. ikisi de çok datluş çocuklar gerçekten.

tyler biraz daha büyüsün tam bir evan bence.

http://vehaber.org/…ery/default/evan-peters (1).jpg
    bak mesela bu evan'ın elma şekeri duruşu.

https://pbs.twimg.com/media/cydh9s2xgaakvdj.jpg
    bu da tyler'ın genç kızlık resmi.

bence benziyorlar.

dizide de özetle bir gay çiftin arasındaki iletişimi ve şahit oldukları bir cinayetin olay örgüsündeki yerini işliyor. görüntüler ve geçtiği alan da tatlış bence. olay örgüsündeki geçişler de hızlı, sıkmıyor, akıyor. her gece bir bölüm izlemelik yani dizi tam da.
  • 10. bölümde final yapması yüzünden kahırlara boğan dizi.

başarılı bir gerilim-polisiye dizisi. sürükleyici, akıcı. ben biraz geç keşfettim ama izlemeyenler mutlaka bi göz atsın.

dizi birden fazla dikkat çekici unsuru bir arada barındırıyor. izleyiciyi sadece germekle kalmayıp, "bak, gör, anla, işte böyle oluyor" da diyor.

gey lise öğrencisi ve gey olduğunun bilinmesinden utanan, homofobik sevgilisi arasındaki aşk, dizinin ön plana çıkan tek aşkı. yani öyle dizileri sürükleyici kılmak için standart kadın-erkek aşkı yok ortada. ama garip şekilde dizide iki erkeğin aşkını rahatsız etmeden, hatta sempati duyulacak şekilde o kadar iyi kurgulamışlar ki, izleyen cinsiyeti ne olursa olsun başka bir aşk kurgusuna ihtiyaç duymuyor.

tabi eli yüzü standartların üzerinde düzgün iki oyuncunun kullanılması istenilen algının yaratılması sağlayan 1. derecede önemli tek faktör.

fbi görevlisi kamilah da ayrı bir olay. eşcinsel bi kadın polis olarak kurgulanacakmış da insanlara beyin mıncıklaması yaşatılmak istenip vazgeçilmiş gibi. tamamen unisex giyim tarzı, yok denecek kadar az makyaj, bi de kadında göğüs yok yahu. tüm bunlara rağmen dizinin en çekici kadını yeminle. anlayacağınız dizideki karakterler pek de alışıldık şekilde kurgulanmış değil.

ama neyse ki dizide alışık olduğunuz şeyler de var. senaryo zaman zaman türk filminden hallice hallere giriyor falan. mesela x olayında olay yerine koca fbi geliyor, inceleme yapıyor ama çok basit bir detayı gözden kaçırıyorlar da yerel polis şefimiz yardımcısıyla o detayı yakalıyor falan.

ya da ajan kızımız kamilah fbi'ı başkasına telefonla bilgi vererek atlatıyor ama koca fbi kızın telefonunu dinlemiyor, vay beee. daha ötesi anca türk filmlerinde olur falan ama yine de diziyi izleyin.

yabancı ya da yerli bütün diziler birbirine benziyor, farkettirmeden tüm karakterler, aşklar, konular birbirlerini yeniden üretiyor, birbirlerine benziyor.

alışılmışın dışında, kolay kolay dizilerde göremeyeceğiniz karakterler diziye çook iyi yedirilmiş. izleyin, iyi gelebilir.
  • steve tesich'in yazip, peter yates'in yonettigi 1981 yapimi 103 dakikalik polisiye tarzinda sinema filmi. film "sahit" ismi ile 1983 yilinin ekim ayinda turkiye'de gosterilmistir. filmin basrollerinde, william hurt, christopher plummer ve morgan freeman gibi taninmis isimler var.
  • bugün başlayıp arka arkaya 6 bölüm izledikten sonra 7. bölümün olmadığını görüp delirdiğim dizi.

çok sürükleyici ve tatmin edici bir olay örgüsü var fakat 2.sezona geçer mi bilemem.
  • arka sokaklar falan diyen var, en ufak alakası olmayan, mabattan sallanan bir çıkarım olmuş.

dizi kesinlikle çok çok akıcı. özellikle bölüm sonları eliniz diğer bölüme istemsiz gidiyor. cinayet, polisiye pek izlemediğim için bazı noktalardaki kilit bağlantıları kaçırdım. ayrıca philip ve lucas'ın üzerinden bir de eşcinsel tema işlenmiş. rahatsız hissettirmiyor ve hatta onlar için üzülüyorsunuz. bilemiyorum belki de malfoy reisin oyunculuğundandır diyeceğim fakat tyler da gayet iyi iş çıkarmış hatta james'ten daha iyiydi diyebilirim. sonuç itibariyle tyler'ı önce kendinden uzaklaştırıp hemen akabinde ona kıyamaması seyirciye geçti sanırım.

ufaktan spoiler var artık...

unutmuşum ekleyeyim dizideki mithat karakteri türk mafyası. onun dışında da bize dair herhangi bir şey yoktu. ben en azından mithat'ın evinde türk bayrağı görmeyi bekledim yahut kızıyla olan 6 yaşındaki anısını anlatırken washington yerine ankara der mi diye beklemedim desem yalan olur. *

--- spoiler ---

bazı kısımlarda oyuncuların hareketlerine kendinizi çok kaptırıyorsunuz. söylesene artık be adam derken bulabilirsiniz kendinizi. şöyleki lucas külübedeki durumları eşcinsel olduğu duyulmasın diye saklarken ölü sayısı da korona gibi kat kat artıyordu. çocuk kendisi vuruldu hala diyor söylemeli miyim. yani kulübede içki içiyorduk de, ne bileyim benzin çalıyorduk de. her kulübede aynı anda bulunan erkekler gay mi?
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

bir diğer husus her şey tespit edilmiş, dosya kapanmış, lucas tespit etmiş katili, katil nalları dikmiş fakat memuremiz hala tava yok ortada inanmam diyor. azıcık kaçık sanırım.
    --- spoiler ---

ağır spoiler içerir.

--- spoiler ---

bu kısmı editlemezsem içimde kalırdı. ulan lucas kardeş, sen nasıl bir insansın? senin bu gariban çocuğa ettiğini düşmanı yapmaz be. annesine keş dedin, kendisine orospu ayağı çektin, gittin seviyorum deyip kız arkadaşınla birlikte oldun -ulan kıza da yazık amk- çocuğa iftira attın, özür dilettin, uyuşturucu satıcısı diye adını çıkardın. bu mal da hala lucas lucas diye film sonuna kadar dolandı ardında. hetero dizilerde bile gaynın enişteni sikmedi mi muhabbetinden sonra zengin oğlan bırakıyor fakir kızın peşini. eyyorlamam bu kadar.
    --- spoiler ---
  • 2. sezonu görüp görmeyeceği belli olmayan şu an için 10 bölümlük norvec'ten uyarlama bi dizi. abd'de çekilmesine rağmen diziye bi norveç kırsalı havası katmışlar müthiş olmuş. ayrıca dizide gay couple var en sevdiğim. şu an için dizinin konusu tam belli değil ama yine de sürükleyici gidiyor.
  • hiç bulaşmayın dediğim dizi. arka sokakların yabancı versiyonu olmuş. şerif hatun ne hikmetse çok ilginç detayları bir anda buluyor, klişe konuşmalar yani o kadar yapmacık ki sonunda pişman oluyorsunuz izlediğinize. zaten sonu da tahmin ettiğiniz gibi bitiyor. dizi için olumlu tek yorumum video renk paleti mi diyorlar ha işte o iyiydi. ortada mis gibi hbo dizileri var, true detective izle onu izlediysen mutlaka daha kaliteli şeyler bulacaksın.
  • onlinedizi'de altyazısını çeviren hatunun inanılmaz bir iş yaptığı dizi.
  • royal hunt'ın 2003 mayıs sounu çıkması beklenen albümü:

hunted
    can't let go
    the prayer
    edge of the world
    burning the sun
    wicked lounge
    5th element
    help us god
    game of fear
    eyewitness
hesabın var mı? giriş yap