şükela:  tümü | bugün
  • corona virüsü nedeniyle, evde şahsi ohalimi geçirirken, bir anda yaşadığım aydınlanmadır.

dostlar, romalılar, sorarım size; onca insanın, paris'e gidip önünde poz vermek için can attığı eyfel kulesi denen direğin, şu yüksek gerilim direğinden bir farkı var mıdır? bahsi geçen fotoda yer alan ve anadolu'nun her karış toprağında nadide örnekleri bulunan direklerden birinin önünde fotoğraf çektirmek varken, paris'e kadar gitmenin manası nedir?
  • pekçok fransız da böyle düşünüyor. eyfel kulesinin yapım amacı, o zamanlar yükselişte olan, çelik endüstrisinin gövde gösterisi olmasıydı.(devasa bir reklam tabelası olarak da görebilirsiniz.) endüstriyel çeliğin gücünü göstermek için, büyük bir proje olarak çıktı ama, paris'in simgesi olarak kaldı. en büyük işlevi, paris'i kuş bakışı olarak izlemektir. hitler'in planladığı gibi, paris'in kurtarılmasında dinamitle patlatılsaydı, pekçok parislinin kutlama yapacağı kesindi. hala var olmasının en büyük sebebi, sağladığı turizm geliridir.
  • ben o elektrik direklerine de "vay be" diyerek baktığım için hak verdiğim önermedir.
  • tespitin kralı.

tespiti yapan adam gerekçelerini anlatmış.

tespite katılmayan sadece 1 kişi biraz ipucu vermiş. çelik devrimi falan diye.

bu kuleye şaheser diyenler, gerekçesini doğru düzgün açıklasın ve herkesi ikna etsin.

ben şimdilik, elektrik direğinden hallice olduğuna ikna oldum.

hadi fikrinizle, gerekçelerinizle değiştirin fikrimi.
  • doğru tespit. guy de maupassant tarafından da şikayet edilmiştir bu durum.

-sayın maupassant, eyfel kulesi'ni sevmediğinizi söylüyorsunuz fakat her öğle yemeğini kulenin tepesinde yiyormuşsunuz.
    -doğrudur canım.
    -sebep?
    -paris'te eyfel'in görünmediği tek yer kulenin tepesi.
    -...
  • venedik'teki gondolun da eskişehir'den az hallice olması diyerek artırdığım başlık.

fransa'ya defalarca gittim ama hayatta paris'e uğramam, hindistan'da taj'a, küflü venedik'e... bunlar hep popüler kültürün instagram turu programına ait dayatmalar. fotoğraf çektirmeye, filmlerde dayatılan romantizme yapılan seyahatlerin uğrak noktaları... yemeye içmeye, eğlenmeye para/zaman ayırın, fotoğrafı bile kendinize anı olarak çektirin. amen.
  • gidip gördüm, tepesine de çıktım, adam sonuna kadar haklı.
  • şu kule ankara'da-istanbul'da olsa her gün yerden yere vuracak, kaldırılması için imza toplayacak insanlar başlık altında çatır çatır ucube övüyor, inanılır gibi değil.

eyfel kulesi, paris gibi güzel bir şehrin ortasında uzanan devasa bir demir yığınıdır. ne estetik olarak ne teknik olarak ne de dönemsel olarak hiçbir özelliği yoktur. yılda milyonlarca ziyaretçi çekmesinin en büyük sebebi de paris'te bulunması, popüler kültür simgesine dönüşmesi ve batı medeniyetinin turizm pazarlaması konusundaki başarısıdır. al bu kuleyi ankara'ya koy yılda 10k ziyaretçi çekemezsin. yani avrupa'da gezilecek görülecek övülecek o kadar müze o kadar şaheser o kadar sosyal etkinlik varken paslı bir demir yığınına aşık olmak, paslı bir demir yığının altında bira içmeyi şarap içmeyi falan övmek vizyonsuzluğun daniskasıdır.
  • tespit gibi tespit