• oğuz atay'ın ölümüyle yarıda kalan kitabı.yarıda kaldı demek pek doğru olmaz gerçi; günlük'ün arkasında ek olarak basılan bölüm 36 sayfa sadece.
  romanın konusuna gelince yazılmamış bir roman üzerine yorum yapmak mümkün olmadığından sözü oğuz atay'a bırakmak gerekir sanırım.günlük'te şöyle yazmış eylembilim için:
  "eylembilim diye başlayıp yarım kalan hikayeyi kısa bir roman haline getirmek istiyorum:bir hocanın öyküsü.iki değişik hayat yaşayan bir yarı aydının macerası.iki dünyasında da uykuda gezer gibi yaşıyor.iradesi ile kendine gelebilmek için silkinmeye çalışıyor, davranışları eylem olarak nitelendiriyor.hayatı bir savaş olarak görmek zorunda kalıyor.saldırılar ve ihanetlerle dolu bir savaş.ordular, tarihi savaşlar."
  bu yazdıkları çok kaba bir çerçeve çiziyor; günlük'te biraz daha detay var, meraklısı da oraya bakar artık.
 • basılan o son kitapçık sonsuz kadar bir sır olarak kalacak esas metin hakkında yeterli bilgiyi veremiyor ne yazık ki.. talat halmanın bir söyleşi de , oğuz atayın bu son çalışmasının hiç denenmemiş bir roman tekniğini gün yüzüne çıkaracağını ve dönemin türkiyesi'nin ve sırasıyla geriye doğru gidilecek olursa ,60 ihtilalini , tek parti dönemini ve cumhuriyet sonrası döneminin , simli bir aynası olacağının işaretlerini veriyor.hatta halman , bu vakitsiz ölümün türk edebiyatının da bir yerde şansızlığı olduğunu vurguluyor.halman yaptığu açıklamada , tutunamayanların gerek içerik gerekse klasik türk romanının hatalarıyla dolu olduğunu ancak eylembilimin kusursuz bir anlatı tekniğine ve yerleşik kurgu düzenine bir tür karşı çıkış olduğunu belirtiyor.
  (bkz: bir tür trt jargonu denemesi)
  (bkz: sözün büyüsü)
 • herkes ama herkes okusun ne olur dedirten kitap. oğuz atay'ın zaman içerisinde kazandığı ustalık ve hadiselerin içine birebir nüfuz kabiliyeti, bence bu kitabın okunulmasını çok tatlı ve gerekli kılıyor. üç kişilik bir arkadaş grubuyla bir dağ evinde, birer sayfa yüksek sesle ve sırayla okuyup yorumlayarak ve başından kalkmadan dörtbuçuk saatte bitirmiştik.
 • http://www.eylembilim.com/ adresinde faaliyet gösteren internet sitesi.
 • bilimin eyleme gectigi an.
 • oğuz atay'ın en mizantrop yapıtıdır: "bazı insanları hiç sevmiyordum."
 • oğuz atay'ın kin ve nefretten arınmış duru bir zihinle "parmağa değil işaret edilen yere" bakan gözleri (kör ol da camii avlusunda...demişti daha önce bu defa uyan ey sınıf diye gürlüyor) çevirmeye çalıştığı ve bunu türk aydını olarak yiğitlik borcu bilip "ne yapmalı nasıl yapmalı" mantığına ters düşmeden denediği; aslında mustafa inanın hayatının kendine uyarlanmış haline benzeyen ; tutunamayanlar film veya dizi değil de hayatın ta kendisi olsaydı nasıl olurdu sorusuna cevap teşkil edebilcek ( gene 70ler türkiyesi gene burjuvari aydın sınıf ve sınıfların hak kavramı üzerinde duruş biçimlerine dayanarak kurulmuş,geleceğini hissettiren siyasi bunalıma yane 80lere öngörüyle yetişmiş ) nitelelikli, bu haliyle de okunabilcek eser.
 • tutunamayanlar in ilham kaynagi olan vural'in intihari burada da anlatilmis..

  " durumum cok kotu sevgilim,belki bugunlerde intihar ederim.bana yasama gucu veremez misin?"
 • kendine ozgu uslubu ve ironisi ile oguz atay'in, o oguz ki onsozden nefret eder, onsozunu ismi ile musemma avukat dilaver kalas'a yazdirdigi metni. muthis bir ongoru ile...
hesabın var mı? giriş yap