şükela:  tümü | bugün
 • ürkütücüdür. eylem süresince eylemcilere karşı öyle aşırı tepkiler duydum ki kanım dondu. yok kafalarına sıkacakmışsın, yok bilmem ne yapacakmışsın... komşunun oğlu/kızı belki oradaki, senin insanın ya? bu nasıl bir vahşet? allah akıl fikir versin hepinize. zaten baştakilerin çok daha basit şekilde bitirebilecekleri bir eylemi kışkırtmalarla bu noktaya getirmelerinin amacı da buydu. şimdi kim provakatör kim oyuna gelen söyleyin?

  edit: biz göçmeniz, bosna'da akrabalarımız var. yıllarca bosna savaşının vahşet hikayelerini dinledik. orada birlikte gülüp eğlendiği, düğününe derneğine katıldığı komşuları katletti boşnakları. sırf dini farklı diye. işte sizin o sırp kasaplarından hiç farkınız yok, bilesiniz.
 • bir de böyle adamlar türedi son zamanda. aha bu da son örneği:

  (bkz: eylemcilere söven esnaf)

  daha önce bunun bir örneğini de tcdd grevinde görmüştüm. adamlar hakları için greve gitmişler. seferler durmuş. adam gideceği yere gidemediği için grevcilere küfrediyordu. millet mecburdu sanki sen biryere gideceksin diye üç kuruşa çalışmaya.. yada senin işin aksamasın diye evinde oturmaya.

  doktor dövülüyor mesela bir hastanede. doktorlar greve gidiyor. "e ben hasta olsam ne olacak?" diyor bu andavallar.

  adamların işi görülsün de isterse dünya yıkılsın umurlarında değil.
 • bak esnaf kardeşim.açık konuşuyorum.istersen aç kal.

  10 gün iş yapamayınca aç kaldığın bir ülkeye mensupsan zaten senin esnaf olmaktan önce eylemci olma vaktin gelmiş de geciyor demektir.polise tek bir ses etmeyip,hakkını arayana sövüyorsan senin magduriyetin de zerre umrumda degil.
 • kendisinin çok demokrat olduğunu belirten, sonrasında da "bi keleş verseler, kafasına sıkarım." diyen amca.
 • önce, ben vanlıyım,ben kürdüm,sen benden daha demokrat olamazsın diyen sonra da bir keleş verseler kafasına sıkarım diye devam eden esnaf modeli.araya bir hakkari bir güneydoğu,kelimeleri bir de içki içmek suç mu aforizması da karıştırmıştır.
 • alkol satamadığından dem vurmuş. alkol yasasını kimin geçirdiğini, küfrettiği saatte alkol satışının neden yasak olduğunu ve satış yaptığı kitlenin aslında sövdüğü kitle olduğunu unutmaması lazım...
 • taksimin göbeğinde karşısındaki adamlara ana bacı söven ölümle tehdit eden elini karanfilli adamın yüzüne yüzüne sokan açık açık provoke eden esnafcık. vallahi korktum bu adam dediğini boş bir anda yapabilecek gibi görünüyor. bu tip şahıslar en tehlikeli yaşam formlarıdır, biraz gaz verirsen etrafına zarar verebilir ve vicdanı da sızlamaz.

  en korkunç ifade ise "ben kürdüm, kimse benden demokrat olamaz"
  kanım dondu resmen, cidden insanlar demokrasinin kelime anlamını bilmiyor. bu arkadaşa göre demokrat olmak demek, geçmişte ezilmiş olduğu için, günümüzdeki ezilenleri hakir görme özgürlüğü olsa gerek.

  hangi dükkan acaba diye de merak etmiyor değilim.
 • iki lafından biri ben kürdüm olan sözde esnaf.
  kürtsen kürtsün lan, kürtlüğünle mi korkutuyorsun milleti?
 • taksim gibi bir yerde dükkana sahip olup 30 gündür para kazanamıyorum diye bıdı bıdı eden esnaftır. merak etme hacı abi, değil 30 gün 300 gün dükkanına kimse gelmese sen aç kalmazsın.
 • kafası karışık bir esnaf... asıl derdi ekmek parası olmakla birlikte, 60 yıl doğuda yapılanlara niye ses etmediniz diyerek de kendi kimliğine zulmedildiği dönemlerin hesabını araya katarak eylemciyi kendi dünyasında "tutarsız" bir yere konumlandırmaya çalışıyor. halbuki elinde sadece karanfil tutup gayet sakin bi şekilde karşıdakini dinleyen eylemci arkadaş ve onun gibi düşünenlerdir en başta küçük esnafın etnik kimliğine bakılmaksızın kazanmasını ve büyümesini. küçük esnaf süreç içerisinde kazanamaz olduysa belli noktalarda, nedeni polisin başından beri uyguladığı abartılı şiddettir.

  elini vicdanına koysun ve oradakilerin bir an için gezi parkı eylemcileri olmadığını apo'nun serbest bırakılması ya da çözüm süreci için eylem yaptıklarını düşünsün aynı eylemlerin yine 30 gün bu minvalde yapıldığını düşünsün, o zaman kazanamadığı için gene ses eder mi ? yoksa umrunda olmaz mı?

  ha eğri oturup dürüst konuşalım delikanlı olalım, hükümet zaten aynı eylemi kürt hareketi yapmış olsa, bu denli şiddet uygulayamaz, salya saçamazdı. o da akp'nin asıl derdinin üzerine bilgi ve gerçek hak arayışı ile gelenlerle olan büyük kinidir ya o başka ve uzun bi konu.