şükela:  tümü | bugün
  • var mıdır yok mudur diye suserların fikrini merak ettim.

artan vakalar ile önlem amaçlı güz dönemi online da olabilir ama normalleştik deyip açabilirler de

edit büdüt: bu ülkede malum hiçbir şeyi gidişata göre tahmin etmek mümkün değil. olması gerekir ama olmaz,olmaz dersin olur her şey tutarsız

başlığı açan öğretmen galiba diye öğretmenlerin 3 kuruş maaşına kudurmuş yazar
    :d sakin ol kardeşim öğretmen falan değilim 19 yaşındayım
  • 2. dalga de gelse açılır. para insan hayatından çok çok daha değerlidir bu ülkede.

edit: ticaretle uğraştığını düşündüğüm yazarlardan çokça mesaj aldım. sizleri de anlıyorum, hepimizin evine ekmek götürmek gibi bir derdi var. ben konunun uzmanı değilim uzmanlar, bilim insanları tartışır en doğru kararı verir. fakat bir öğretmen olarak eğitim alanında da bırakın yorum yapabileyim. önerimi soranlar olmuş, okullarla ilgili önerim %100 uzaktan eğitime geçilmesidir. diğer alanları bilemem, ben okulda korona kapıp 2 aylık kızıma veya kalp hastası babama bu virüsü bulaştırmak istemiyorum. şu an en yakınınızdaki kişiye bakın ve sizin yüzünüzden virüs kapıp entübe şekilde yattığını hayal edin ne demek istediğimi anlarsınız.
  • yahu 3 aylık bir tatil sezonu için, tüm sınırları dünyaya açtık.
    9 aylık bir süre ve yüzbinlerce kişinin yan kolları ile ekmek yediği bir sektörün kapanacağını düşünmek çok akıllıca değil sanırım..

seve seve açılacaktır..
    yüzyıllar önce napolyon ne demiş..
    para, para, para..
    covid in türkiyede ilk görüldüğü günü hatırlıyorum. daha hastalıktan ölen bile yok.
    marketten havlu kağıt almak istemiştim. havlu kağıt lan bu topu topu.
    marketler talan edilmişti. bakliyat reyonları yağmalanmış, havlu kağıt, tuvalet kağıdı hiç yok. kolonya bulmak imkansız.
    3 ay geçti. her gün 1500 hasta, 20-25 vefat.
    durum. kim siker covid kaymakamını.
    aslında devletlerinde istediği bu. bir ülkede her gün 100-150 kişi ölecek diye kimse ekonomiyi durduramaz. okulları kapatamaz..
    sonuç kalan sağlar bizimdir..
  • (bkz: türkiye'nin covid-19 bağışıklık oranı)
    bu orana göre aşı bulunmayana kadar düşük olan ihtimaldir.
  • normal takvimde okullar açılır. (7 eylül). 15 gün geçtikten sonra sayılar artıkça. ekim ayı başında tekrar kapatır. uzaktan eğitime devam ederiz. yılbaşında okulları açar tek sınav yapıp 1. dönemi bitiririz. bu süreçte aşı bulunur. hayat tekrar bayram olur
    edit: çocuğu ilkokula başlayacak yazar arkadaşlarımız varsa size tavsiyem başlatmayın.
    mecburen kayıt olup başlamak zorundaysa bari devlet okuluna kayıt edin. zaten okullar kapanacağı için boşu boşuna para vermemiş olursunuz.
  • devlet okullarında sınıfların 40-45kişi olduğu düşünüldüğünde ihtimal dahilindedir. ya da günde 3er dersten mevcutlar 20ye indirilebilir. diğer türlü virüs öyle bir hızlı yayılır ki kendisi bile inanamaz.

edit: ana avrat soven de olmus kibarca uyaran da siniflar 45 kisi degil diye. istanbulda bir devlet okulunda ogretmenim, yillardir böyle. 35 kisilik sinifim da oldu 57 kisilik de.
  • eğer düzenli bir planlama yapılırsa bence okulların açılmaması için hiçbir sebep yok.olabilecek birkaç ihtimal ;
    ders saatleri azaltılabilir.
    sınıf mevcutları bölünerek tekli sistemden ikili sisteme (sabahçı-öğlenci) geçilebilir .
    zaten ikili sistem de olan okullar örneğin;bir gün ortaokullar bir gün ilkokullar gidecek şekilde düzenlenebilir.
    müfredat yetiştirme konusunda da online derslere devam edilebilir.
  • şahsi olarak düşüncem birinci dönem kesinlikle, ikinci dönem ise duruma göre eğitim kurumlarının tamamı uzaktan eğitim vermelidir. önceden planlamadan kimseyi sıkıştırmanın da bir anlamı yok.

elbette ikinci bir dalga gelmeyebilir; ama riske atmaya gerek var mı?

yaz sürecinde hem milli eğitim hem yükseköğretim kurumları kendi sistem ve planlarına dair oldukça iyi hazırlık yapabilirler.

bileşik devletler, kanada, birleşik krallıkta bulunan üniversiteler tam veya kısmi online eğitim kararını 20-21 eğitim dönem için aldılar. bu bence bizde de uygulanmalı.

hatta eğitim sistemlerinin dönüşümü ve bu dijital dönüşüme hazırlık için de epey iyi bir fırsat olacak.

bu süreçte de öğrencilere ekstra araştırmalar verilerek ilgi alaka ve konsantrasyon üst düzeyde tutulmalı.

ama her şeyi sona bıraktığımız için bunların hiçbiri olmayacaktır.
  • içinde olduğumuz dönem, özel okulların öğretmenleriyle sözleşme yenileme dönemi ve eyüboğlu eğitim kurumlarının sözleşme yenilemediği öğretmen sayısına bakılırsa yüksek ihtimalle açılmayacak. devlet memuru değilseniz sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor demektir.
  • açılsa bile havalar serinleyince sayılar artar diyor uzmanlar. hastaneler tıka basa olmasın diye geri kapatırlar uzaktan eğitim verirler. görünen köy kılavuz istemez.