şükela:  tümü | bugün
140 entry daha
  • olmayan durumdur.
  • bencil olduklarını düşünüyorum ben 4b statüsünde yım şu an aylık prim in yaklaşık 1000 tl olmasının tek sebebi geçmiş te yapılan erken emeklilik tır şuan da bunun ceremesini bizler çekiyoruz emeklilik yaşı bile 65
  • konunun bununla uzaktan yakından alakası yok.
  • sövmek için girmiştim aslında başlığa, okudum araştırdım karar verdim ki;

adamlar haklı, 15 yaşında çalışmaya başlamış kişi ile 30 yaşında çalışmaya başlamış kişi neden niye aynı yaşta emekli olsun?

yaşla ne alakası var kardeşim, prim günü belirlersin herkes o sürede çalışır hak kazanır. 20 sinde baba parası yemek yerine vergi ve sigorta ödemiş çalışan neden 30 yaşında işe başlamış kişi ile aynı yaşta emekli olsun?

40'da emekli olunmalı falan demiyorum, 25-30 yıl neyse belirlersin onun sonunda emekli olur kişi. biri 40 yıl prim ödüyor diğeri 20 yıl, neden? geri dönüşü de yok, maaş da artmıyor, ikramiye de artmıyor.

şimdi 18 yaşında prim ödemeye başlamış kişiyi düşünün 65 yaşında bu kişi 47 yıldır sigorta ödemiş, vergi vermiş oluyor. 25 yılsa minimum sınır 40 yaşında işe girmiş biri ile aynı anda emekli oluyor, e peki 22 yıl ödenmiş olan ekstra prim sigorta nereye gidiyor?
  • emeklilikte yaşa takılanların ssk'ya girerken tabi olduğu kanunda yaş alt sınırı yoktur. hizmet süresini doldurur emekli olursun. bunu dahi anlayamayan orospu çocuklarının halk düşmanı oldukları aşikardır.

devletin başındaki hükümet, millete ait hakları gaspetmiştir. buna çanak tutan orospu çocukları da yaladıkları çanağı parlata dursun, devleti yönetenler tüm mesailerini, kıdem tazminatı da dahil millete ait her ne varsa elinden almak için harcıyorlar.

bu nedenledir ki elindeki doları bozdurmayan, yastık altındaki altınını saklayan herkes onlara göre terörist herkes vatan hainidir, darbecidir ve hatta fetöcü,dhkp-c ve kripto pkk'lıdır!

milletin kefen parasına bile göz dikenler, gözlerini kırpmadan milli değerleri satıp savmakta, ormanlarını yakıp peşkeş çekmekte bir sakınca görmezken bu devleti kuran tek ve önderimiz atatürk'e hakaret edip ettirmekten de geri durmazlar. bununla da kalmayıp atatürk'ün mirasının iş bankasındaki kısmının alınmasıyla ilgili utanmadan hak iddia ederler.

sadece 1 dönem milletvekili olup emekli olanlarla ilgili konuşmayan bu seçmece tipler, orospu çocuklarının içinde de ayrı bir türdür. düz orospu çocukları hatta bunlara göre candır.

tanım: kanunla sözleşme altına alınmış hakkını isteyen çalışanların haklı talebidir.
  • bazı zeka özürlü dallamaların anlayacağı dille yazayım!
    devlet işe başlarken "şu kadar gün bana para yatıracaksın" diyor, eyt'li yatırıyor.
    "şu yaş da emekli olabilirsin" diyor eyt'li yaşı dolduruyor.
    sonra ne oluyor devlet "ben vazgeçtim sen istersen çalışma artık günü doldurdun nasılsa, ama yaşı bekleyeceksin" diyor. bir de üstüne asıl bombayı patlatıyor "senin yatırdığın primlerin 2000 yılından önce olanların katsayısı fazla olacak" diyor sevgili devletimiz. insanların asıl yüksek yatırılan 2000 yılı sonrasını kuşa döndürüyor!
    bak şimdi eyt'lileri eleştiren öküzüm! bu ne demek biliyor musun?
    insanlar emekli olamadığı gibi, çalışmaya devam ettiği sürece emekli maaşı düşüyor bunu biliyor musun?
    dünyada böyle bir adaletsizlik örneği yoktur!
  • artarak gelen 80 milyon nüfusa yüzde 2-3 büyüme öngörürsen genç emeklilik istek olmaktan çıkar mecburiyet olur.
  • istemek değildir. arkadaşım devlet sana zamanında şu kadar para yatıracaksın, şu yaşta da emekli olacaksın diyor. eğer devletin dediği yaş 30 bile olsa, adam 30 yaşında emekli olacak, devletin dediği yaş 100 bile olsa 100 yaşında emekli olacak ama ne oluyor devlet baba ben vazgeçtim diyor sana dediğim yaşta emekli olacaksın diyor.
  • eyt'lilerin parasını siz ödemeyeceksiniz, onlar 25 sene prim ödediler zaten deniyor ya. bir aklı evvel çıksa da hesap yapsa, 25 sene ödenen prim ile 30 sene emekli maaşı nasıl verilir? hespalayın bakalım zamanında bize bu hak verildi argümanı ile savunduğunuz emekliliğinizin maliyetinin ne kadarını siz ödemişsiniz, ne kadarını biz ödeyeceğiz.

kabuller;
    prim ödenen süre: 25 sene
    ortalama eyt'li emeklilik yaşı: ~45-50
    ortalama yaşam süresi: 78 (son tüik verilerine göre)
    toplam emeklilik süresi: ~30

kimse emeklilik yaşı 65 olmalı demiyor, emeklilik şartları tüm vatandaşlar için hakkaniyetli ve adil olmalı diyor. 65 yaşında emekli olacak hiçkimse, zamanının işbilmez ve işgüzar politikacılarının verdiği sözler yüzünden 45 yaşında emekli olacak yüzbinlerce insanın maaşı için her ay ekstradan yüzlerce tl fazla vergi veya prim ödemek istemiyor.

not: hukuki sorunlar tabi ki çözülmeli. 25 sene sonrasında prim ödemeye devam edildiği için maaşın azalması falan saçma şeyler.
  • ben bu maaşı ödemek istemiyorum. 4? yaşında emeklilik filan olmaz. bunu yapacak parti gelip de oy istemesin, ister devletin bekası olsun, ister emekçinin hakları. bunun faturası zaten işsiz veya üç kuruşa durmadan çalışan gençlere çıkacak.

özetle, eyt kitlesinin bize ne faydası olmuş da şimdi destek çıkmamızı bekliyorlar. hak meselesi ise, sıralarını beklesinler. çok daha önemli hak sorunları var.
3 entry daha