118 entry daha
  • yanlış hatırlamıyorsam yıllar önce italya’da da benzer durum oldu ve insanlar uğraşıp en sonunda emekli olabildiler.

beleşçilik falan diyenlere katılmıyorum çünkü zamanında yapılan sözleşme için ben bunu tanımıyorum diyemez hiçkimse; sözleşmenin varolma sebebi karşılıklı güven yaratmasıdır. karşılıklı güvenin olmadığı yerde sistem yaşamaz. bu arada zamanın politik partilerini falan sayıp onların yaptıklarının bedelini ben ödemeyi kabul etmiyorum diyenler falan olmuş, neremle güldüğümü ben bilirim. seçilen liderlerin kararları yalnızca ait oldukları zamanları etkilemez, seçimler sadece sizin değil torunlarınızın da hayatını pek güzel etkiler. siz kabul etmiyorum deseniz bile uluslararası arenada pek güzel kabul ettirirler.
  • emeklilikte yaşa takılanların ssk'ya girerken tabi olduğu kanunda yaş alt sınırı yoktur. hizmet süresini doldurur emekli olursun. bunu dahi anlayamayan orospu çocuklarının halk düşmanı oldukları aşikardır.

devletin başındaki hükümet, millete ait hakları gaspetmiştir. buna çanak tutan orospu çocukları da yaladıkları çanağı parlata dursun, devleti yönetenler tüm mesailerini, kıdem tazminatı da dahil millete ait her ne varsa elinden almak için harcıyorlar.

bu nedenledir ki elindeki doları bozdurmayan, yastık altındaki altınını saklayan herkes onlara göre terörist herkes vatan hainidir, darbecidir ve hatta fetöcü,dhkp-c ve kripto pkk'lıdır!

milletin kefen parasına bile göz dikenler, gözlerini kırpmadan milli değerleri satıp savmakta, ormanlarını yakıp peşkeş çekmekte bir sakınca görmezken bu devleti kuran tek ve önderimiz atatürk'e hakaret edip ettirmekten de geri durmazlar. bununla da kalmayıp atatürk'ün mirasının iş bankasındaki kısmının alınmasıyla ilgili utanmadan hak iddia ederler.

sadece 1 dönem milletvekili olup emekli olanlarla ilgili konuşmayan bu seçmece tipler, orospu çocuklarının içinde de ayrı bir türdür. düz orospu çocukları hatta bunlara göre candır.

tanım: kanunla sözleşme altına alınmış hakkını isteyen çalışanların haklı talebidir.
  • artarak gelen 80 milyon nüfusa yüzde 2-3 büyüme öngörürsen genç emeklilik istek olmaktan çıkar mecburiyet olur.
  • eyt'lilerin parasını siz ödemeyeceksiniz, onlar 25 sene prim ödediler zaten deniyor ya. bir aklı evvel çıksa da hesap yapsa, 25 sene ödenen prim ile 30 sene emekli maaşı nasıl verilir? hespalayın bakalım zamanında bize bu hak verildi argümanı ile savunduğunuz emekliliğinizin maliyetinin ne kadarını siz ödemişsiniz, ne kadarını biz ödeyeceğiz.

kabuller;
    prim ödenen süre: 25 sene
    ortalama eyt'li emeklilik yaşı: ~45-50
    ortalama yaşam süresi: 78 (son tüik verilerine göre)
    toplam emeklilik süresi: ~30

kimse emeklilik yaşı 65 olmalı demiyor, emeklilik şartları tüm vatandaşlar için hakkaniyetli ve adil olmalı diyor. 65 yaşında emekli olacak hiçkimse, zamanının işbilmez ve işgüzar politikacılarının verdiği sözler yüzünden 45 yaşında emekli olacak yüzbinlerce insanın maaşı için her ay ekstradan yüzlerce tl fazla vergi veya prim ödemek istemiyor.

not: hukuki sorunlar tabi ki çözülmeli. 25 sene sonrasında prim ödemeye devam edildiği için maaşın azalması falan saçma şeyler.
  • ben bu maaşı ödemek istemiyorum. 4? yaşında emeklilik filan olmaz. bunu yapacak parti gelip de oy istemesin, ister devletin bekası olsun, ister emekçinin hakları. bunun faturası zaten işsiz veya üç kuruşa durmadan çalışan gençlere çıkacak.

özetle, eyt kitlesinin bize ne faydası olmuş da şimdi destek çıkmamızı bekliyorlar. hak meselesi ise, sıralarını beklesinler. çok daha önemli hak sorunları var.
  • eski sisteme göre en erken 16 yaşında çalışmaya başlamış bir kişi prim gün sayısı daha çabuk dolsa bile 25 yıl sigortalı olma şartından dolayı en erken 41 yaşında emekli olabilirdi. yani 38 yaşında emekli ol diye bir şey yok. ayrıca çoğu yetişkin erkek lise üniversite askerlik v.s sebebiyle ortalama alırsak 20 yaş civarı iş hayatına atıldı ortalama. bunun üzerine 25 sene sigortalılık süresi koyarsanız emeklilik yaşı 45 çıkar.

sağda solda gördüğünüz veya duyduğunuz 38 yaşında emekli olan tipler demirel döneminde seçim kıyağı olarak yapıldı. sayıları çok azdır aslında. yani eyt liler sandığınız gibi 38 yaşında emekli olmamamktadırlar.
  • kendi açılarından haklılar. oyunun kuralı oynarken değiştirilmez.
    devlet de haklı. 40 yaşında emeklilik verecek kadar zengin değiliz.
644 entry daha
hesabın var mı? giriş yap