• web sitesinden belediyeye olan vergi borçlarınızı öğrenebileceğiniz ama bunun için siteye üye olmanız gereken belediye. şimdi "ne var bunda" diyeceksiniz. internet sitesine normal olarak internet üzerinden üyelik kaydı yapabilseniz birşey yok tabi. sitede bir buton var, oraya tıklayınca bir word dökümanı indiriyorsunuz ve o dokümanı yazdırıp kalemle dolduruyorsunuz. sonra o doldurduğunuz formu belediyeye fiilen gidip elden veriyorsunuz, üye kaydınızı yapıyorlar vs. ondan sonra gelip internet sitesine üye oluyorsunuz.
    sormayın canım, internet minternet derken çok gelişti bu memleket
  • dünyanın en gereksiz belediyesi hangisidir diye sorsanız bir eyüplü olarak size "eyüp belediyesi" diye cevap veririm.

belediye olmanın gerektirdiği hiçbir işi yapmayan sadece vergi toplayan ve o vergileri "sosyal faaliyetler" adı altında çarçur eden bir belediyeden bahsediyorum. örneğin şu an itibari ile "bilgi yarışması" düzenliyor ve hediye veriyor. belediye hediye veriyor.

peki ne yapmıyor?

inşaatşarı denetlemiyor. eyüp'te %90 binaların üst katları kaçaktır ya da "dubleks" yükseltilmiştir. an itibari üst katındaki hayvan da bu faaliyeti yapıyor. şikayetler edildi ama gelen giden yok.

terkedilmiş binaları yıkmıyor sadece yaşadığım mahallede bir kaç tane izbe bina var. çatısız, duvarları yıkık içi çöp dolu binalar bunlar.

kaldırım ve yol yapmıyor. eyüp kaldırımsız şehirdir. ana caddeler haricinde kaldırımlar ya yok, ya bozuk, ya da kot farkından dolayı yol işe eşittir.

halkı değil müteahhitleri koruyor. bölge kentsel dönüşüm bölgesi ama öyle toplu konut şeklinde değil de bina bina müteahhitlere verilip yapılıyor. mütwahhit ne derse o oluyor. örneğin projede 10 daire var, kot farkından dolayı 12 daire çıktıysa bu arsa sahibine bir şey katmıyor aksine müteahhit bey iki daire daha kazanıyor.

kanunlar yönetmelikler takip edilmiyor. örneğin engelli yürüyüş kabartmaları eyüp'te yok. e tabi eğer eyüp merkez ve göktürk'e bakarsanız var. ama diğer mahalleler hak getire. başka bir husus binalarda sığınak vs. yönetmelikte olan şeyler gerçekte yok. kot 3 daire var toprağın içinde ama depo, sığınak yok. yönetmelik her apartmanın daire sayısı kadar otoparkı olmalı der ancak eyüp'te otopark katları hep dairedir. ha bir depremde hepimiz öleceğiz kimin umrumda tabi ki.

eyüp'te son 30 yıldır belediyenin istimlak ettiği alanlar her seferinde usulsüz kullanılmış. eski bir başkan eyüp cemii'nin yanındaki alanda bir araziyi belediye eliyle istimlak eder ve sonra ihale ile satar. araziyi kim alır? tabi ki kendisi. şu an annesi babası orada yatıyor. inşallah dolandırıcı oğullarının hesabını onlardan sormazlar. başka bir hikaye eyüp merkezde köşe başı bir bina istimlak edilir. kocaman bir afişle bu halka duyurulur. bina trafiği rahatlatmak amacıyla sizin için istimlak edilmiştir diye. bir kaç ay sonra yazı kaldırılır. yerine yepyeni bir bina yapılır. trafik? kimin umrunda ki?

yaşadığım sokakta bir okul var. caddeye bakan tarafı trafik işaretleri ile dolu. gel gelelim ki oradan çıkış yok. sokağa bakan tarafından girip çıkıyor öğrenciler. ancak sokakta hiçbir işaret yok bu sebeple allah'ın her günü sıkıntı çıkıyor.

bu konuların hepsi benim bizzat beyaz masayı arayıp şikayet ettiğim, istek bildirdiğim konular ancak her bir kaydı bir kaç hafta sonra kontrol etmek için aradığımda " böyle bir şikayet kaydı yoktur" cevabını alıyorum. şikayet yoksa aksiyon da almıyorlar. böylece çözülmüş oluyor. yani yukarıda verdiğim hiçbir bilgiyi ben kanıtlayamam ama bir deprem, bir kaza, ölümler, feryatlar hepsini kanıtlayabilir.

belediye hediye dağıtıyor, tiyatro, müzik gibi sosyal faaliyetler yapıyor çünkü ihalesi en rahat konu sosyal işler. şimdi anladınız mı?
  • attığı sms'leri engellemek mümkün olmayan, doğru düzgün yönetilemeyen belediye. koskoca ibb başkanı sms'lerinin sonuna ret için bir seçenek sunuyor. bunlar da engellemeyi kaldırmış. biraz ibb başkanına bakın da size iş öğretsin :)

ayrıca ben bunlara seyyar satıcı şikayer ediyodum. hiçbir şey yapmıyolardı. yalandan yaptık diyolardı. geçen kendi arabaları geçti. bangır bangır müzik, ses kaydı. haydi geri dönüşüm için atık indirin kapılara diyor. nasıl bir yağmur var bu arada. araba durup beklemiyor. sadece ses kaydını dinletiyor. ev önünde ya da sokaklarda ayrıştırma için bir şey de yok. sırf ses olsun, iş yaptık gözüksün.

edit: instagram hesaplarına mesaj attım ve numaramı çıkardılar.
  • yaklaşık 8 sene önce eyüp'te ikamet ediyordum. 8 yıldır farklı yerde ikamet etmekteyim ama hala ısrarla sms atıyorlar.
  • tabandan tavana, neredeyse tüm çalışanların birbiri ile akraba olduğu belediye.
  • o kadar saçma sapan yerlere, 8, 10 katlı imarlar veriyorlar ki, işgal güçleri olsa bu tarihi semti bu kadar talan etmezlerdi. eyüp'ün alt yapısı ortada ve kaldıracağı nüfus da belli. sonra ne mi oluyor? semtin alt yapısı kaldırmıyor ve esenler, bağcılara dönüyorsun. islamcılar yıllar evvel, esenler, bağcılar'ı da bu şekilde peşkeş çekmişlerdi sonuç ortada. oralar bitti şimdi eyüp, üsküdar, fatih gibi tarihi semtlere geldi sıra. eyüp belediyesi' nin verdiği 10 katlı imarı esenler belediyesi vermiyor. yazık. allah'ınizdan bulun.
  • kutlu doğum haftasında izin almadan okullara "örtünmemek günahkâr olmaktır. başörtü yasağı, islamı hatırlatan her şeye düşmanlıktır. örtünmek ilahi bir emirdir" yazan bir broşür dağıtmıştır. bu ortaya çıktığında da bu yazının gözden kaçtığı çünkü metne güvenerek okumadan(!) basıp dağıttıklarını söylemişlerdir*...
  • 2005 yılı içinde 26 yeni zabıta elemanını işe alacaktır. bu elemanların 15'i için 2005 kpss kitapçığına aşağıdaki şekilde talepte bulunmuştur:

ortaöğrenim kurumlarının imam hatip lisesi, imam hatip lisesi (yabancı dil ağırlıklı), anadolu imam hatip lisesi, imam hatip okulu, çok programlı liselerin imam hatip programı, çok programlı liselerin anadolu imam hatip programının birinden mezun olmak.

diğer 11 eleman için ise:

ortaöğrenim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak.

bilmiyorum, belediye başkanının akp'li olduğunu söylememe gerek var mı?
    http://www.milliyet.com.tr/…5/07/14/yazar/asik.html
  • bu belediyeye elinizi kaptırmayın , kolunuzu götürürler...
    sakalınızı kaptırırsanız yüzünüzü okşarlar.
hesabın var mı? giriş yap