• 'asıl davayı' hatırlatan güzel bir yazı kaleme alan ağabey.

  ***

  vaktin girmesine 1 saat var

  türkiye’de sistemi elimizde tutmak, bürokrasiyi ve içtimai hayatı elimizden geldiği kadar tanzim etmek niyet-amel ilişkisindeki hayrı değişmez kabul edersek teorik olarak işe yarar bir durumdur. bu topraklarda yaşayanlar tek parti iktidarını, kemalist çizginin hakim olduğu düzeni, darbeleri, 28 şubat gibi dönemleri görmüştür. müslümanlara, müslümanca yaşayanlara, islam’a hizmet gayretinde olanlara tahammülsüzlük ve baskı kayıtlara geçmiştir. bu dönemlerdeki hakim kadrolar toplumun konforlu bir şekilde dinini yaşamasına engel olmaya çalışmıştır. dolayısıyla yöneten iradenin islamiliği elbette burada yaşayanların tümüne fayda sağlayacak bir tercih ve temennidir.

  (vaktin girmesine 50 dakika var)

  bunu genişletebiliriz. bazıları için dava hükmündeki, ittihad-ı islam’ın bir nüvesi olan ittihad-ı turan başka bir basamaktır. farklı lehçelerle de olsa aynı dil ailesine mensup turan coğrafyasındaki ülkelerin şu veya bu şekilde birleşmeleri, yine niyet-amel ilişkisindeki hayrı değişmez kabul edersek işe yarar bir durumdur. sovyetler birliği döneminde dinden ve gelenekten uzaklaştırılmış bugünkü türk cumhuriyetlerinde inancına uygun yaşamak, hatta islam’ı öğrenmek-öğretmek zor ve tehlikeli bir işe dönüşmüştü. islam’ın güvenli bir taşıyıcısı olarak kullanılan “gelenek” dahi sovyet rejiminin baskısından nasibini almıştı. eski sovyetlerde yaşamış yaşı geçkin olan insanların halen anlattıkları hatıralar meseleyi daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır. dolayısıyla o coğrafyayı tümden yöneten islami bir irade faydalıdır denilebilir.

  (vaktin girmesine 35 dakika var)
  başka açıdan irak’ın kuzeyindeki, suriye’deki, iran’daki, ve türkiye’deki kürtlerin birlik olması, federal, özerk yahut tam bağımsız bir yapı ile beraberce hareket etmeleri, yine niyetlerin ve amellerin hayırlı olmasını değişmez kabul edersek iyi bir şey olabilir. farklı olmalarından dolayı horlanmalarının dışında, inançlarına uygun bir hayat sürmelerinde zorluklarla karşılaşmışlardır. kürtler bölgedeki muhtelif yönetimlerin islam’a olan mesafesinden ötürü mağdur edilmiş, ortak payda olan islam’dan uzaklaştırma çalışmalarından nasiplerini almış, hatta belli bir dönem camilerinde okunan ezan bile hakim dilde bir şiire çevrilerek iyice yalnızlaştırılmışlardır. yani islami bir irade tarafından idare edilecek kürdistan faydalı bir şey olabilir.

  (vaktin girmesine 25 dakika var)

  en nihayetinde bir ülkenin, ülkelerin yahut etnik toplulukların birlikteliğinin de ötesinde, topyekun bir ittihad-ı islam, islam birliği hepsinden sevimli, hepsinden hayırlı ve hepsinden mukaddes olabilir. türkiye’deki, balkanlar’daki, kafkaslar’daki, mezopotamya’daki, kuzey afrika’daki, ortadoğu’daki, orta asya’daki ülkelerde, toplumlarda zulüm görmüş, mukaddesatları çiğnenmiş, inançlarını sağlıklı bir şekilde yaşamaları, öğrenmeleri, öğretmeleri, yeni nesillere aktarmaları zorlaştırılmış ümmetin tek vücut olması çok güzeldir. yazarken bile bu durum bizi tebessüm ettirir.

  (vaktin girmesine 15 dakika var)

  bütün bu saydığımız siyasi oluşumların ayrıca “gücü elinde bulundurmak” vesilesiyle ortaya koyacağı ürünlerdeki kalitenin islam’a özendirmesi gibi etkileri de olabilir. daha gelişmiş yapılar, daha gelişmiş sektörler, daha gelişmiş sosyal çevre ve dünyevi alanlar dalaleti ve küfrü değil, islam topraklarını cazibe merkezi yapacağından fazladan bir faydası olabilir. askeri ve ekonomik alanda, teknolojik alanda v.s. güçlü olmak müslümanlar için iyidir.

  (vakit girdi.)

  işte tüm bu anlatılanların hiçbiri, tek tek yahut üst üste koyulduğunda, bir vakit namazı kadar ehemmiyetli değildir. yazı burada bitmiştir.

  ***

  ayrıca, sancaktar'ın yayıncısıdır kendileri.
 • bu günkü yazısının sonunda mustafa kemal için

  "birçok şey "kendi aramızda" falan değil, uluorta konuşulmalı, yazılmalı... bitmedi, araştırma komisyonları kurulmalı. yolsuzluktan, karanlık ilişkilere her ihtimal incelenmeli, yaptıkları masaya yatırılmalı. ve tespit edilirse vatana ihanetten, tespit edilirse millete ihanetten, tespit edilirse hazineyi siyasi güçle kendi menfaatine kullanmaktan ve zimmetten hüküm giymeli, itibarı elinden alınmalıdır. normal insan muamelesi görmelidir yani, suçsuzsa da aklanır fena mı"

  demiş. güzel yazmış ama bunları mustafa kemal için değil, recep tayyip erdoğan için yapmalıyız gibi geliyor bana, baksanıza iett biletlerindeki usulsüzlükten, örtülü ödeneğin katlanarak artmasına, pkk'lı teröristler ile görüşmeye kadar arkadaşın atatürk'e atmak istediği çamurların tamamı kendisinde mevcut. kendi önündekine bakmayıp, böyle hıyanet içinde konuşma da görmemiştim daha önce... bu da kısmet oldu.
 • yazısına kendisini de dahil ettiği "mütedeyyin camianın sözcüleri" diye başlayan şahıs.

  ne demek mütedeyyin? "dinin gereklerini yerine getiren kişi" demek. açıklamak için "dindar, dinci" gibi kelimeleri kullanamayız, çünkü artık başka manalar taşıyorlar.

  peki şunu soruyorum;

  atatürk'ü muhakkak eleştirebiliriz. zaten eleştiri olumlu da olabilir olumsuz da. muhakkak yaptıkları araştırmalıdır. zaten kendisinin de dediği gibi "türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." o sebeple iyi araştırılması ve öğrenilmesi elzemdir.

  ama bir insan neden atatürk'le ilgili bir yazı yazmaya başlarken "mütedeyyin" olduğunu ima eden bir cümleyle söze girişir ki?

  yazısında diyor ki, kendi aleminde içtiyse bizi ilgilendirmez.

  e o zaman sen de kendi aleminde ibadet ettiysen bizi ilgilendirmez.

  peki neden mütedeyyin olduğu iddiasını insanların gözüne sokar ki bir insan?

  demek ki dinle irtibatı kendi hâlinde değil. demek ki dini allah (cc) ve kendisi arasında görmüyor. dinle başka hesapları da var.

  e o zaman, atatürk'ün içki içmesi kendiyle alakalı değilse incelenmeli diyen bir adamın "mütedeyyin" oluşu incelenmez mi...

  bir de şu var;

  atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar aldığı maaşlar incelenmeliymiş.

  doğar doğmaz maaş almaya başlayan bir atatürk hayali var şahsın kafasında. kafasını anlamak için iyi bir fırsat sunmuş kendi eliyle.

  hadi onu da yapalım. gerçekten atatürk'ün bütün mal varlığı incelensin.

  ama atatürk'ten sonra gelen her cumhurbaşkanı, başbakan, bakan gibi isimlerin de maaşları incelensin.

  ismet inönü'nün de, adnan menderes'in de; kenan evren, necmettin erbakan, abdullah gül, recep tayyip erdoğan'ın da hesapları tamı tamına incelensin.

  o zaman görelim kim daha masum, kim daha vatanperver. kim "halledilmeli", kim temizlenmeli.
 • şu an ulusal kanal-ceviz kabuğunda bu arkadaş. valla bi' 10-15 dakikadır izliyorum, ne dediği pek anlaşılmıyor.

  o değil de, "mustafa kemal devrilmeli" diyen arkadaş bu arkadaş imiş; valla nasıl yapacak merak ettim.

  o da değil de, adam padişahlar hakkında falan konuşurken "onlar padişah zaten" gibisinden bi' şeyler falan diyor.

  valla gece gece güldürdü sağolsun...

  ek: valla kaynak yok, referans yok... kahvehanedeki amcalar gibi konuşuyor adam. müthiş.
 • ulusal kanala çıkarak şaşırtan adamdır.

  kemalistlere karşı olan muhalefetinden ziyade sunucu ile arasında geçen diyalog ilginç sahnelere yol açmıştır.şöyle ki;

  bu vatandaş,ülkede nerede tehdit eden,nerede sözlü taciz eden vs varsa bunlar islamcı olarak algılanıyor diyor.üstüne kemalist kesimden şahsına silah ile çekilmiş tehdit fotoğrafları,mesajları aldığını belirtiyor.bunun üzerine sunucu bütün benliğiyle yalanlıyor.tehdit unsuru içerin mesajları hiç bir kemalistin atmayacağını söyleyip,bu şahsı yalancı duruma düşürüyor.ancak reklam arasından sonra anlıyoruz ki bu şahıs,sunucu şahsa gerekli tüm argümanları göstermiştir.
 • katıksız bir atatürk düşmanı. ulu divana yüzü kara çıkacaklardan...
  zerre üzülmüyorum. bizim de seninle alıp veremediğimiz var koçum. bu dünya sizin ortaçağ karanlığınızdan bir gün çıkacak!