şükela:  tümü | bugün
  • ebu eyyub el ensari*nin ismi zannedilen tamlamadır. geçenlerde elime geçen bir dergide "eyüp neden sultandı?" sorusuna 20 tane cevap bulan (çok şahane insandı, kral adamdı, sultan gibiydi) makale gözüme ilişti o yüzden bu konu başlığını baltalayasım geldi.
    efendim ebu eyyub el ensari* için fatih sultan mehmet* tarafından yaptırılan cami, istanbul'da yaptırılan ilk selatin camisi olma özelliğini taşımaktadır ve buna "eyüp sultan cami" denmiştir. ilçe'nin adı osmanlı tarihinde de cumhuriyet tarihinde de "eyüp"tür. ta ki rp'li faziletli çember sakallı belediye başkanları türeyene kadar.

    ayrıca sultan başlığında da incelendiği üzere, erkek isimleri "sultan" ünvanından sonra gelir. ancak hasekilerin ismi sultan ünvanında önce gelir. yani "sultan eyüp" olabilir ama "eyüp sultan" olmaz, olamaz. o devirde böyle bir örnek yoktur. saygılarımla.
  • bir kez daha anladım ki allah'ın çok sevgili bir kulu. ne zaman kendisinden benim için yaratıcıdan torpil istemesi için yardım beklesem- kendim için istediklerim hariç :) sıramı bekliyorum sanırsam- oluyor arkadaş, aynı günü işaret çakıyor. kendisini çok seviyorum. ne zaman daralsam bir uğruyorum yanına iyi geliyor.
  • iyi sahabedir.
  • çocukları sevmesi ile tanınır. okula yeni başlayan yada sünnet ettirilen çocukların eyüp sultanı ziyaret etmeleri bu yüzdendir. hatta sultan çocukları öyle severmişki eyüp çevresinde oyuncakçı kurdurtmuş . hala günümüzde yaşar bu oyuncakçı . eyüp oyuncakçılık diye aratabilirsiniz.
  • içimin karardığı, karamsar olduğum zamanlarda türbesini ziyaret ettiğimdir. terapi gibi gelir ziyaretim, içimi döker, her şeyin en hayırlısını dua ederken duama ortak etmek istediğim, amin demesini dilediğimdir.