şükela:  tümü | bugün
 • bir kültürde kadın ya da erkeğin sahip olması gerektiği düşünülen özellikleri ile ilgili genellemelere cinsiyet kalıp yargıları denmekte. çocuklarda cinsiyet kalıp yargıları iki-iki buçuk yaşlarında içinde yaşadığı toplumda; evdeki, okuldaki, sokaktaki etkileşimlerle ortaya çıkmaya başlar. 3-6 yaşlarında ise cinsiyetler ilgili yargılar gelişip daha katı hale gelir ve çocuklar bu yaşlarda cinsiyetlerine uygun oyun ve oyuncaklara yönelir; genellikle erkekler arabalarla yarışır, top oynar, alet setleriyle tamir yapar, kızlar mutfak setleriyle yemek yapar, oyuncak ev ile ve bebeklerle evcilik oynar. ebeveynlerin, cinsiyetiyle uyumlu davranış gösterdikçe çocuklarına olumlu karşılık vermeleri bu oyunların ve cinsiyete uygun davranışların pekişmesinin en önemli sebebi. zaten toplumsal cinsiyet rolümüz, içinde yaşadığımız toplumun bizde görmek istediği kadın-erkek kalıplarını içselleştirmemiz ile şekillenir. erkekler sert, güçlü, rekabetçi, mantıklı; kadınlar hassas, duygusal, kırılgan olur vb

  cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet ifadesi birbirinden tamamen farklıdır. kadınsı davranışlar gösteren her erkek veya erkeksi özellikler gösteren her kadın “eşcinsel” değildir. kişi cinsel yönelimi nedeniyle kendinden beklenen toplumsal davranış kalıplarına sahip olmayabilir. çocuklar için de aynı şey geçerli tabi ki. bir erkek çocuk kibar, hassas, rekabeti sevmeyen, anlayışlı, duygusal bir yapıda olabilir. evcilik oynamayı, oyuncakları konuşturmayı sevebilir. bir kız çocuk futbol oynayabilir, dinozorlarla ilgili her şeyi bilebilir, arabaları yarıştırmayı sevebilir. bunlar çocuğun cinsel yöneliminin farklı olduğu anlamına gelmez. çocuklar bu şekilde etiketlenemez.

  devamı aşağıdaki linkte...

  http://minekilitci.blogspot.com.tr/…eviyor.html?m=1
 • maalesef yine bilinç altımıza kazınmış tatavalardan biri daha.
  neymiş, "pembe, narçiçeği, turuncu, lila, mor gibi renkler kadın rengidir erkeklerin kullanması uygun olmaz."
  ben turuncu renk hastası bir erkek kişisiyim valla zevkle giyiyorum, hatta mor bir de kazağım var, hatta şeker pembesi bir gömleğim vardı ne oldu şimdi bilmiyorum ama vardı ve zevkle giyerdim ki ben çok çok normal, kadınlardan hoşlanan bir erkeğim ve bu tercihimi değiştirmeyi de düşünmüyorum.