• bazılarına çok yakışan bir kelimedir.

kelimenin "veda" manasında kullanılması kalpleri burksa da, "teşekkür" anlamındaki kullanımı sevindirir.

"eyvallah", az sözle çok şey ifade etmek isteyenlerin vazgeçilmez bir "nesne"sidir. onu alır şekilden şekle koyar ve çok amaçlı bir nesne haline getirir. "eyvallah", dürüst, sade ve vakur bir hayat yaşayanların dilinde efsunlu bir kelimeye dönüşür.

"amenna" kelimesinin ikizidir adeta. üzerine başka kelam etmenin israf sayılacağı bir atmosfer şekillendirir ikiziyle birlikte.

hele bir de "tasdik" içeriyorsa, "eyvallah" iki ruhun ortak paydalarını bulduğu bir ortak çarpan kıvamına girer. düşüncede, histe, hayalde ortak güzelliklere sahip insanların şifresi gibi işlev görür. "eyvallah"la açılan gönül kapıları yine "eyvallah"la kapanır.

gün gelip de kulağınıza çalınan bir şarkıda hüzünlendiğinizde, farkında olmadan dilinizden bir "eyvallah" dökülüverir, belirli belirsiz mırıldanan dudaklardan kaçıp giden bir söz misali.

bir alamet-i farikadır "eyvallah" sevilenin lügatinde.
  • eyvallah ne güzel bir sözdür.
    bazen kabulleniş.
    bazen boşveriş.
    bazen de yol veriş.
    ama hep sonunda bir rahata eriş.
    o zaman eyvallah
  • ergenlik dönemimde baya bi dinlemiştim bu şarkıyı. üst üste defalarca dinlerdim bunu. iyi bişi yapmamışım kendime. çok atarlı şarkı. dönüp 10 sene geriye bakınca vay anasını diyor insan.
  • ilkokul yıllarında yazılmış bir şarkı sanırım.
  • behzat ç.'nin ağzına çok yakışan güzel kelime.

- eyvallah la, eyvallah...
  • kullanmaktan ziyadesiyle hoslandigim ve oldukca samimi buldugum bir kelimedir. fakat bu kelimeyi erkekce bulanlar ve kadinlar tarafindan kullanilmasindan hoslanmayanlar tarafindan daima elestirilmisimdir. olsun onlara da eyvallah!
  • gezi ruhuna hitaben birçok şarkı yapıldı söylendi
    gezi için yapılmış olsa da olmasa da, gezi ruhuna en çok hitap edenlerden, en güzellerinden, en etkileyicilerinden bir tanesini, tam zamanında çıkardı duman.
    yetenek, yaratıcılık, ruh... adına ne dersen de takdir edilesi güzellikte bir ürün var ortada
    (bkz: şükela)
  • yuh dedim kendime.

boşluğa bak! boşluğa bakar mısın? 7.224 entry silmişim kalanlarla beraber 7.300 entry. bu yazdığım kısım.
    bir de sürekli harcadığım vakti düşünsene? şimdi çarp bunu dakikalarla. içinden bir anı tut! şimdi ağla!
    neyse palyaçoluğun lüzumu yok. eee ne yazıyorum o zaman. birkaç kelam edip gideceğim.

hayat kısa sözcükleri hapsetmek için bile.
    hayat kısa hayallerini gerçekleştirmek için bile.
    hayat kısa sandığımız uzunluktan çok kısa.

hayat çok kısa. sürekli bir şeylerle vakti öldürüyoruz. en değerli şey zaman ve biz onun katiliyiz.
    şurada harcadığım zaman için pişman mıyım? belki biraz. neden? çünkü hayatımda tanıyabileceğim
    bana göre 'en en insanları' tanıdım burada. bu yüzden pişmanlığım az. belki de bu azaltıyor çok oluşunu.

ve sözlük, ssg'nin şirketi arkadaşım ne bekliyorsun? eskidendi her şeyin eski olduğu zamanlarda.
    kutsal küfür kaynağı oldu artık ve bunun benim için pek önemi yok zaten. dedim ya ssg'nin işyeri burası.
    artık burayı böyle kabullenin. yok antikmiş, betaymış bilmem ne hepsi hikâye. ya diğer saçmalıklar.
    artık bir önemi yok. sadece diyeceğim keyfinize bakın burada. ettiğiniz bütün ispatlar aslında
    saçmalığın ispatları. kendim dahil burası için mutsuzlar ordusu diyorum ben. en mutlu insanı bile
    mutsuz buranın. öyle böyle değil. mutsuzluktan ölüyor. saklama, gerçeği hepimiz biliyoruz.
    mutsuzluktan ölüyorsun ve sığınıyorsun buraya ve türevi sitelere. sığınma. çünkü burası ev değil.
    evet güzel arkadaşlıklar, dostluklar ve daha da ilerisini yaşayabilirsin ama burada azimli olmak için
    kendini, zamanını, vaktini harcama, paralama. parayı kazanan ssg. yok lan, adama nefretim yok.
    bilakis teşekkür edeyim bu sayede. dedim ya bana hayatımın en en insanlarını kazandırdı.

kalan entryler kalsın, nick altları bir çoğu güzel sohbetler hatrına. bu sabah son yazdıklarımı da sildim.
    çünkü ben burada azimli olmak istemedim. umarım bir kaçınız anlar dimek istediğimi. ve o berbat, nefret
    ettiği hayatına bir şekilde iyi-kötü yön verir. buraya ayırdığınız zaman, vakit yıllarınızı almasın.
    benim aldı ama sor pişman mıyım? değilim dedim ya. bana kattığı için. bana, bana göre güzellikler kattı.
    sırf bu yüzden değilim. bir arkadaş yazmıştı bir yerlerde, bir başkasından alıntı. ortalama 36 yaz -36 kış
    yaşayacaksın eğer yaşarsan o da. değerini bilin. ben kalanlara vakit ayırmaya gidiyorum sessizce.

geri gelir miyim? bilmiyorum, belki uzun bir zaman sonra.
    tek tek nick yazmayacağım, arada unuturum, atlarım yazmam. arkamdan bak palyaço'ya dersiniz.
    yalnızca sözlüğün en güzel kadınına teşekkür etmek istiyorum.

teşekkürler lan, kadın kizil sakal. *

hepinize

eyvallah.
  • evet, öyle olsun, allah razı olsun, allaha ısmarladık, tevekkül, aldırış etmeyin, aferin anlamlarında yerine göre ikna edici, yerine göre kaba ve eski bir sözdür. ey allah! anlamındadır ki bulunulan ortamı allah'a havale etmek ve ona sığınmak veya anlam açıklamalarında da görüldüğü gibi, şaşkın, hayran, aldırmaz olmak söz konusu olduğunda yönelinecek yeri işaret etmekten ibaret doğal bir tavırdır.
  • çok sevdiğim ve ara ara keyifle kullandığım kelime. eminim bir kıza hiç yakışmıyordur. beni itici yapan bir detaydır. böyk ıyk iğrençtir. eyvallah öyle olsun.
hesabın var mı? giriş yap