şükela:  tümü | bugün
 • kızıltoprak'ta, ışıklarda bulunan bir kebapçı. eyvan iskender olarak geçer. evlere, iş yerlerine servis yapar. posta kutularına bıraktıkları sarı kartları vardır. karışık pidesi gerçekten hoştur, lezzetlidir.
 • yari acik karsilama mekanidir. ozellikle golgenin ve esintinin cok degerli oldugu kuru sicak iklimlerde kullanilan mimari bir elemandir. kamusal alan (sokak) ile mahremiyet saglanmasi gereken mekan arasinda yer alir; ic avlu.
 • bostanci'da "eyvan ta$ firin" olarak faaliyet gosteren muessese
 • swiss otelin taşlık denen mevkisinde henüz taze olan, izzet çapa'nın açtığı restorandır. ilk girildiğinde kırmızı ağırlıklı dekorasyonuyla çok etkiler fakat başınızı azıcık kaldırdığınızda gördüğünüz gelişigüzel yerleştirilmiş aynalar hayalkırıklığı yaratabilir. servis çok hızlı olmakla beraber yemekleri gerçekten de çok lezizdir ve fiyatlar da oldukça uygundur.
 • şam evlerinde , üstü kapalı, önü avluya bakan, bir veya birkaç yanı açık sofa
 • bir celal çapa mekanı.
 • hayvan kelimesinin doğu şivesiyle söylenişi.

  - len eyvan herif, gelisem yanina görirsen.
 • (bkz: elazığ)
 • "turkiye televizyon tarihinin en fantastik programi" payesini bileginin hakkiyla kazanmis program. zira, programda esas oglan her ne kadar mahmut tuncer adli turkucu gibi gorunse de, birtakim golge adam/kadinlar (ki bunlarin basinda parmak buyuklugundeki cuce adam gelmekte) izleyicilerin ufuklarinda dadindan yinmez pencereler acmakta. soyle ki, programa gelen "konuk sanatci" ve mahmut (tuncer) ekraninin onunde nal gibi, avaz avaz sarki, turku soylerken kameranin, yan tarafta harala gurele girisilen isleri yuruten insanlara cevrilmesiyle "lan! aha! o neahhh?" repligi dikkatli izleyicilerin dudaklarindan dokuluverir. zira, o kenar dedigimiz studyo parcasinda bu program emekcileri, 'konsept'e uygun olarak (haftalik konsept belirlendigi cok acik. ustelik tumuyle bilincli olarak!) "koyun kirkmak", "cebren ve hileyle cuce yikamak", "tarla capalamak", "at arabasina cuce kosmak" gibi her anadolu insaninin fantazilerini susleyen isleri hic erinmeden, gocunmadan buyuk bir keyifle gerceklestirmekteler. bu arada, program yapimcilarinin halkin nabzini tuttugu da ayan beyan ortada; gazetelerde program hakkinda cikan yok deve yorumuna hemen karsilik vermis ve o hafta programa deve getirmislerdir. yalniz soyle bi garip tarafi var: program bitmiyor! yatana kadar beklesiniz bile (ki ben yarima kadar ara ara bakarak bekledim) program hakkinda ha bire devam ediyor ibaresi kullaniliyor.
  velhasil, biktik usandik kardesim izleyiciye laf sokan ve "ayhhhh ne zeki adam" payesini kapan tolksovcu programlari izlemekten diyenlere alternatif tadlar sundugu icin yapimcilarini kutluyor, bir sonraki programda bizlere ne gibi surprizler hazirladiklarini merakla bekliyoruz.