şükela:  tümü | bugün
  • doğrusunu yapan insandır.
    ezan okununca ayaklarınızı indirin, dik oturun, müziği kapatın gibi şeyler tamamen dine sonradan eklenmiş şeylerdir, bunlardan birini yapmayanların günaha gireceğini söylemek dine ekleme yapmak anlamına gelebilir.
  • ezan kavramını doğru anlamış güruhun hareketidir.

ezan dua değil, namaza çağrıdır. burada hem fikir miyiz?
    ve ilk çıktığı dönemde günün koşullarından ötürü çıplak sesle soylenmekteydi ve şimdiki gibi de her 10 adımda bir cami bulunmuyordu.
    bu nedenle insanlar ezan sesi duydugunda yaptıkları gürültü (müzik vs her ne ise) bunu yapmayı bırakır, diğer insanların da ezanı(namaza çağrıyı) duymasını sağlamaya çalışırlardı.
    şuanda ise her sokağın neredeyse bir camii olduğu, yayınların yüksek ses teknoloji hede hödö ile yapıldığı, mikrofon falan kullanıldığı göz önünde bulundurulursa, kişinin dinlediği muziğin kimsenin ezanı duymasına engel teşkil etmediği açıktır.
    veee sonuç olarak ezan okunurken ses kısmak gereksizdir.
  • ben müzik dinlemeye çalışırken neden ezanı kafama sokmaya çalışıyorlar ki diye düşündüğüm durumdur. ezan dua değildir. namaza çağrıdır. isteyen gelir, isteyen gelmez. zaten gitmeyecek olan için bir şey ifade etmediği için ve divine bir hali durumu da olmadığına göre çok da ayıplanması gereken bir gurup değildir. dinde zorlama yoksa kimseye müzik kapattıramazsınız. bu kadar basit.
  • ateist olabilir. ezan ne la, tanrılara mı tapıyorsunuz siz hala? ilkel adamlar gibi, peh!
  • aksine daha da fazla açanların bulunduğu güruh. sen desibeli artırdıkça artır, sonra benim kısmamı bekle he mi?
  • dine, imana, namaza saygısı olan pezevenk zaten o vakitte teybin başında değil, suyun başında abdest alıyordur diye düşünen güruhtur. "namaz kılamıyorum ama en azından ezana saygım var" diye kendini aldatmaz, allah'ı aldatmaya hiç kalkmaz.
  • ben müzik dinlerken câmi ezanını kısma gereği duymadığına göre benim de kısmam için bir neden yok. kısacası içinde bulunduğum güruhtur. müzik de benim dinim, kutsalım, senin dinine ise inanmıyorum. tamam?
  • saatlerimizin alarmları her ezanı sektirmeden kılmamızı sağlayabiliyorken sabahın körü dahil olmak üzere inanan inanmayan insanların uykularından sıçramalarına saygısızlık demeyen yağcı inanan dincinin serzeniştidir.
  • inancına göre bağlayıcılığa sahip olan ve olmayan, inandığı halde yozlaşan ve yozlaşmayan arasında ki ayrımı ortaya döken şahsı muhteremlerdir.
    inanmayıp bunu yapana lafım yok herkes özgür, dayatmacı biri değilim. bunu yapan kişi beni ilgilendirmez, bir yerden sonra koyun ve ip grafiğinin eğrisinde bir eksen sahibi olacak olan ben olmam. lakin inançlı birinin bunu yapması maalesef yanlıştır. allah kelamına saygımız olmazsa neye olacak.
    neyse inanan inanmaya, inanmayan da inanmadığına inanmaya yani herkes bir şeylere inanmaya devam etsin.
    (bkz: ben oralete inanıyorum) misal..