şükela:  tümü | bugün
 • çoğu insanın yaptığı şey . ezan okunurken , müzik , tv vb. ses çıkaran eşyaların sesleri kısılarak ezanın dinlenmesi sağlanır . bu huy çocukluğumuzdan ailelerimiz tarafından bize alıştırılmış olup , " çocuğum ; ezan okunurken yatılmaz , müzik dinlenmez " tarzında cümlelerle bilinç altımıza atılmıştır . küçüklükten gelen alışkanlık gereği de ses kısılır .

  (bkz: ukte)
 • ezana duyulan saygıdan dolayı yapılan / yapılması gereken bir davranıştır.
 • hep merak etmişimdir, o müziğin sesini kısan, yatmamayı tercih eden insanların kalkıp niye namaz kılmadığıdır ve görüyoruz sabah ezanında fosur fosur uyurlar, zaman zaman alakan olmadığını bildikleri halde sana bile karışırlar. madem eylemde yoksun nedir bu bulantı.
 • müziğin sesini kısacağına abdest al namaz kıl dedirttiren dumur hali.
 • toplumumuzun bize aşılamış olduğu ve bana garip gelen davranış. hele ezan okuyan ve gerçekten kötü sesli müezzinlerin olduğu günümüzde pek te gerçekleştirmediğim eylemdir.
  buna örnek olarak mezarlıktan geçerken arabadaki müziği kısmayı da gösterebiliriz. hadi ezanı dinleyebilmek için müziği kıstık diyelim peki mezarlıkta kısmamızdaki amaç nedir? müzik kötü bir şey midir?
  (bkz: şeytan icadı)
 • bazen ayni ortamda bulundugunuz insanlara olan sayginizdan kaynaklanir.
 • ezanı duymak isteği içinde olan insanların bu emellerine ulaşmasına saygı amaçlı yapılan harekettir. çevrede ezanı duyup namaz kılma saatinin geldiğini anlamak isteyen insan yok ise yapılması şart değildir.
  başka bir sebep ise toplumdan gelecek tepkiden korkulmasıdır, evde bangır bangır veya komşudan fark edilebilecek düzeyde müzik dinlenirken ezan okunmaya başlar ve ses kısılmazsa komşuların zihninde dinsiz komşu imgesi belirebilir, bu durumdan kaçınılmak için uygulanır. (bkz: ogrenci evi)
 • çoçukluğum boyunca anlam veremediğim ve sanırım hayatımın sonuna kadar da anlam veremeyeceğim olay.

  içki masalarında müzikle eğlenilirken ezan okunmaya başladığında garsona el kol hareketi yapıp " şefim ezan okunuyor müziğin sesini kısıverin " demek biraz iki yüzlülüğe giriyor bana göre. örnekler çoğaltılabilir.
 • öncelikle ezanın ne olduğunu düşünmek lazım. namaza çağrı değil midir bu? peki müziğin sesini kısıp ezan bittikten sonra müziğe devam etmek namaza çağırıldığını duyduğu halde gitmemeye denk gelmez mi? komik bir durumdur. "dur bi' dinleyeyim, aa beni çağırıyor.. de haydi müziğe devam!" gibi bir sonuç çıkıyor bundan. ha derseniz ki, müzik yüzünden ezanı duyamayan insanlar olabilir; onu da sokağa çıkıp kendi etrafınızda bir tam tur döndüğünüzde çözebilirsiniz. bir tur boyunca dört camiiye rastlamak mümkün. 90db üstü bir ses yüksekliğinde okunduğu için de duymamak için sağır olmak lazım.