şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: umay anadolu kaboğlu)

http://www.milliyet.com.tr/…edilen-magazin-2352670/

bakalım savunan çıkacak mı?

edit: şöyle bir görsel de var: https://goo.gl/images/4a9zsb
  • allah'ın oyuncuya gücü yetmediği için insan kulları tarafından cezalandırılacak kişidir.
  • halkın bir kesiminin her dakika ezan okunmasını dini değer olarak benimsediğini gösteren iddianame.
  • direkt ve alenen küfretmiş ve suç sübut bulmuştur. ezan/sela halkın bir kesiminin benimsediği dini değerdir. haliyle tck 216/3 uygulanmıştır.

edit: tck 216'nın "tanrıyı davacı konumuna koyduğu" doğru bir yaklaşım değildir zira böyle düşünürsek ölen bir kişi açısından açılan kamu davasında hayatta olmayan kişi davacı konumunda olur.

aynı şekilde "çan sesi"ne küfredilse ve bir rahip şikayetçi olursa 216/3 uygulanacaktır. burada esas ayrımına varmamız gereken nokta hakaret, küfür ve aşağılamanın özgürlük kapsamında olmamasıdır.

şöyle ki; madde 301'de türk milletini, türkiye cumhuriyeti devletini, türkiye büyük millet meclisini... aşağılayan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı yazıyor. sadece din ve islamiyet odaklı düşünürseniz hataya düşersiniz zira gördüğünüz üzere hakaret, küfür ve aşağılama suçları sadece "din" söz konusu olunca uygulanmıyor.

eleştiri farklı bir şeydir, küfür ve aşağılama farklı.
  • öncelikle sanıyorum (bkz: selayı ezan sanmak)

savunan çıkacak mı?
    evet.
    böyle ergen atarı yapan, sosyal medya beğenisine ve ilgisine bağımlı insanlardan ne kadar nefret etsem de, bu benim şahsi tutumum, benim karakterimin defoları, kızı bağlamaz.

bu ülkede dini değerleri aşağılamak, hakaret etmek vb.mi yasak ?
    yoksa bu ülkede islam dininin sünni mezhebine ait değerleri mi aşağılamak yasak?

mesela "si... ezanınızı" bir hakaret. kabul.
    "yahudi dölü" ifadesi hakaret mi?
    "afedersiniz alevi" demek din, dil, ırk, mezhep aşağılaması kapsamında mıdır, yoksa söyleyen sünni olduğu için cezadan muaf mıdır?

"çakıyorum bi bakara, makara suresi... insanlar da yiyor" diyen kişiyi hatırlayan var mı? ne oldu mesela bu arkadaşa emekli maaşını mı kestiniz? yoo. ölene kadar kendisi ve tüm sülalesi rahat rahat yaşayacak, ekmek bedava, su bedava, özel hastanelerde sağlık bedava. iki de koruması vardır bakkala gönderir, bahçeyi belletir falan.

evet sevgili akpınarlar, soru net bu ülkede dine hakaret mi, islam dininin sünni mezhebine ait değerlere hakaret mi suç?
  • "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" imiş. benim benimsediğim değerden birini de hapse atamazsınız. sizin değerlerinizi benimseyenlerin milletin anasını siktiğini görüyoruz. gıkınızı çıkardığınız yok ama, naber?
  • ezana sinkafla küfredip,
    balkondan atlayacağı için çok afedersiniz diyebilen bir hanım gördüğüm kadarıyla.

ne yaşıyorsa kendi içinde bırakmak lazım bana sorarsanız...