şükela:  tümü | bugün
 • bambaşka bir uygulama.
 • sabaha kar$i yapilan okuma bir nevi alarm gorevi gorur. saatlerdir o quest senin bu instance benim ko$an bireyin kulaklarina di$aridan bir ses gelir boyle bagira bagira, bir bakarsiniz ki aa sabah olmu$. son bi wsg yapip kacayim bari dersiniz ondan sonra.

  arada bir i$e yarar i$te boyle. gun icinde zaten duyulmaz pek, umariz 3g bu soruna da bir cozum getirir.
 • (fonda terminatör müziği)

  yıl 2025
  skynet'in ürettiği robotlar hayatın her yerine girmiş insanlığın vazgeçilmez dostları olmuşlardır.
  islam ülkelerinde, en popüler seri olan m99 ya da halk arasında bilinen adı ile müezzinot, neredeyse tüm camilerde kullanılmaktadır.
  müezzinotlar, sırtlarına bağlı jetpackler ile havalanıp, camilerin kubbeleri üzerinde süzüle süzüle yüksek desibelli hoparlörleri ile göğü şenlendirirlerken, civardaki evlerden öbek öbek camilere doğru hareketlenmeler olur. skynet'in bir diğer popüler ürünü m69'lar, diğer adı ile müminotlar usul usul sahiplerinin yerine namaza gitmektedirler.
 • ezanın 1350 yıllık "huşu"sunu bozan yeni nesil adetlerden biri... caiz olsa bile, gerekliliği veyahut meşruiyeti üzerinde ciddi tartışmalar yaşanır...
 • *** iranda olmayan şey.

  edit: sutyen kullanmayan memeli hayvandemiş ki: "yalnış efendim. bildiğin okunur. çatır çatır hemide"

  bende duyduğum kişilere hatta kendi dayıma dahi güvenmeyip bazı gezi bloglarında araştırma yaptım

  *iran da ezan sesi duyamıyorsunuz. bunu çok garipsedim. ezan camilerin içine okunuyormuş. o yüzden ezan sesi duyamıyorsunuz
  *bu arada iran'da ezan sesi duyamadık, pek fazla da cami göremedik. araştırma filan olsa iran'da camiden fazla okul var kanımca.
  * iran adı üstünde bir "islam cumhuriyeti"dir ama namaz vaktinde bangır bangır bağıran ezan sesi duyamazsınız. ezan sesini duymak için radyoyu açarsınız. iran'da cami sayısı da çok azdır. yüksek bir yerde baktığınızda, şehir bizdeki gibi "çivili tahta"ya benzemez
 • insan sesinin ulaşabileceği maksimum alanı ve buna bağlı olarak camiler arası mesafeyi arttıran teknoloji imkanı. bu sayede cami ve yobaz kirliliğini azalttığı söylenebilir. söylendi.
 • ezanın 1350 yıllık huşusu nedir bilmiyorum ama bu huşuyu bozan yüksek binalar yüzünden bu uygulamaya gidiliyorsa ben de bu çerçevede çalar saat sayesinde ezanın duyulması gerekliliğinin ortadan kalktığını söylüyorum.. haydi buyur..
 • ezanın 1350 yıllık huşusunu bozar mı bilmem ama şu sabah ezanlarına bir güzellik getirseler daha bir hoş hal alabilir. kardeşim sabahın köründe böyle ağır makamda ezan mı okunur. ya hızlı oku ya da hiç okuma. al işte okudun öyle uykum geldi. sorsan "sabah oldu uyandırmak için okudum" der. o makamla nah uyandırırsın milleti.
 • keşke her evde, her işyerinde bir cami olsa da, ezan hoparlör ile okunmak zorunda kalmasa müezzinler kulağımıza okusalar. haberi kaynağından alabilsek böylece. gönüllerimiz ısınsa, hayat bayram olsa keşke. yüksek yüksek tepelere ev kurmasalar, yalıtımlı yalıtımlı pencereler hiç yapmasalar. ah keşkem, keşkem, keşkem.