şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ezberci eğitim fefkalale kötüdür, insanı geri bırakır. babamın eğitimi var. ezberi de var. çok kötü bişidir ezberci eğitim. babam kötü değildir. (ezberleyemedim, sallıyorum).
  • öğrencileri bilgi amelesi olmaya zorlayan sistem. ihtiyacınız olan yere kadar bilgiyi sırtınızda bir yük gibi taşır, artık o bilgiyle görecek bir işiniz kalmadığı zaman da bu yükü bir kenara atıp kurtulursunuz.
  • bu sistemin rahle i tedrisatından geçmiş arkadaşlarda yıllar sonra bile, nimmilletimin, beniğayet**, cakobenim, yassam**gibi anlamsız kelimelerin beyinde çınladığı gözlemlenir. düzenli basınç odası seanslarıyla bu dertten muzdarip kişilerde ilerleme kaydedilmiştir.
  • seneler sonra hicbir seyi tam olarak ogrenmedigini anladigin, herseyi yarımyamalak hatırladıgını fark ettigin egitim sistemi.
  • mağdurlarının olaylar arasındaki muhakeme yetenekleri körelmiş, buna karşın sayısal hafızaları çok gelişmiştir. kendilerinden çok başarılı futbol istatistikçileri çıkar.

ridaniye savaşı
    – 1517 – 1518 sezonunda, osmanlıların memlük leri ezip geçtiği karşılaşmadır. osmanlılar mercidabık ile başlayan galibiyet serisini bu karşılaşmada da sürdürmüştür.

miryokefalon savaşı
    1176 da anadolu selçukluların bizanslılara 1500 ölü farkla galip geldikleri savaştır. anadolu takımlarının istanbul takımlarını zorlamasının ilk belirtileri görülmüştür. türkler zaferle ayrılıp önlerindeki savaşlara bakmayı bilmişlerdir.
  • bireylerin butun hayati boyunca ihtiyac duyacagi ve lise egitiminde kazanmasi gereken bir cok niteligi kazandirmak yerine ogrencileri yuruyen ansiklopedilere cevirmeyi amaclayan bir egitim sistemi. en basitinden ornekle bir topluluk onunde konusabilme, grup calismasina ayak uydurabilme, verilen bir sorumlulugun altindan hakkiyla kalkabilme gibi niteliklere her insan hayatinin belli bir doneminde ihtiyac duyar, boyle bir sistem ile egitilmis kisiler maalesef bunlari lisede gencken ogrenmek yerine bir sure sonra unutulacak bir cok bilgi ile yuklenir, bu nitelikleri ogrenmek de ihtiyac duyudugunda kisinin kendisine kalir. ayrica liselerin kisinin sosyal anlamda egitimini de dusunerek, kisiyi bos zamanlarini degerlendirebilecegi ugraslar, hobiler ile tanistirmayi hedef almasi gerekir. etkinlik deyince illa ki okulda kapali yuzme havuzu veya her bir enstrumanin bulundugu muzik studyolari gibi masrafli altyapi gerektiren etkinlikler akla gelmemelidir, icabinda bir satranc tahtasi veya bir pinpon masasi ve bunun gibi cok da fazla masraf gerektirmeyen aktiviteler sunulabilir ogrencilere. okullarimizda neden bu anlamda egitim vermek yerine kitabi acip ezberletme yontemi tercih edilir sorusunun cevabi ise cok basittir, cunku bu anlamda egitim vermek daha zordur, daha zahmetlidir.
  • toplumsal hafizanin zayif olmasinin sebebidir.ram doluyo kardeşim.
    "lan turkiye en son kiminle gurur duyuyodu, hay anasini bişilerden ötürü birilerinle gururlaniyorduk ama"
  • cpu'ya yük bindirmeyen sistem.harddisk de boş.amin.